Ügyfélkapu+ és DÁP kisokos: érdemes képbe kerülni az Ügyfélkapu megszűnése miatt
Gazdaság

Ügyfélkapu+ és DÁP kisokos: érdemes képbe kerülni az Ügyfélkapu megszűnése miatt

Portfolio
2025. január 16-án megszűnik az Ügyfélkapu, ami helyébe az Ügyfélkapu+ és a Digitális Állampolgárság lép a digitális állami ügyintézésnél. Összeszedtük a legfontosabb információkat az Ügyfélkapu megszűnéséről, az Ügyfélkapu+ hasznáról, valamint a Digitális Állampolgár reigisztrációról.

Mikor szűnik meg az Ügyfélkapu?

Az Ügyfélkapu 2025. január 16-án szűnik meg.

Mi jön az Ügyfélkapu megszűnése, az Ügyfélkapu változása után?

Az Ügyfélkapu helyett az Ügyfélkapu+-t és a Digitális Állampolgárság appot (DÁP)

használhatjuk az azonosításra, amikor digitális állami ügyeinket intézzük.

Az Ügyfélkapu+ ugyanaz, mint az Ügyfélkapu?

A 2022. június 4-én indult Ügyfélkapu+ célja szintén az, hogy lehetővé tegye, hogy a polgárok biztonságosan léphessenek kapcsolatba az elektronikus ügyintézést biztosító, illetve elektronikus közszolgáltatásokat nyújtó szervezetekkel. Az Ügyfélkapuhoz képest az Ügyfélkapu+ esetébe a felhasználó azonosításának menete jelenti a különbséget.

Miért változik meg az Ügyfélkapunál ismert azonosítás?

Hatalmas kockázatot vállal, aki egyetlen azonosító és egy jelszó kombinációjával veszi igénybe az állami szolgáltatásokat. Ennek a gyakorlatnak vet véget 2025. január 16-tól a kormány azzal, hogy megszűnik az Ügyfélkapu, helyette az Ügyfélkapu+-t és a Digitális Állampolgárság appot (DÁP) használhatjuk az azonosításra.

Mire jó az Ügyfélkapu+?

Az úgynevezett Ügyfélkapu+, amely a Központi Azonosítási Ügynökön (KAÜ) keresztül érhető el, már több mint két éve, 2022 nyarán indult el az állami digitális fejlesztésekért felelős NISZ Zrt. szolgáltatásaként. Az Ügyfélkapu+ most pedig az egyik mód lesz, ami felváltja az Ügyfélkaput. A kétfaktoros „dupla” védelem lényege, hogy ezáltal illetéktelenek még az ügyfélkapus felhasználónévvel és jelszóval sem tudnak bejelentkezni az elektronikus ügyintézési felületekre, mert még egy védvonalat kell átlépniük.

A NISZ oldalán azt írják, hogy a kétlépcsős azonosítás lényege, hogy a széles körben elterjedt és általánosan használt jelszó alapú, egyfaktoros azonosítási módot kiegészíti egy következő faktorral, amely kizárólag az adott felhasználó birtokában lévő mobileszközhöz köthető.

Mi a teendő az Ügyfélkapu megszűnésével?

Lépésről lépésre mutatjuk, mit kell tennünk az Ügyfélkapu megszűnésével, hogy továbbra is használhassuk a digitális állami ügyintézési szolgáltatásokat az Ügyfélkapu+ által.

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a felhasználónak bejelentkezéskor a felhasználónéven és jelszón kívül egy harmadik adatot, a mobiltelefonodra vagy tabletedre telepített

hitelesítő (authenticator) alkalmazás által előállított, egyszer használatos, 30 másodpercenként frissülő kódot is meg kell adnod.

A hitelesítő alkalmazás használatához nincs szükség internetre, az alkalmazás az ideiglenes kódot a saját, belső ideje alapján generálja.

Az Ügyfélkapu+ szolgáltatás ingyenes, használatához egy olyan – lehetőség szerint kamerával rendelkező – mobileszköz szükséges, amely képes futtatni a független hitelesítő alkalmazásokat. Ilyen alkalmazás például az Android és az iOS platformon is díjmentesen elérhető Google Authenticator, de egy sor ilyen alkalmazás van még, többek között a NISZ is létrehozott egyet, NISZ Hitelesítő néven. Ezek az appok adják azt a kódot, amit (a régebbi sms-es megoldásokhoz hasonlóan) be kell írni a bejelentkezési felületen.

Az emelt szintű azonosítási szolgáltatás igénylése az ugyfelkapu.gov.hu felületen történő bejelentkezést követően – a felhasználónév és jelszó megadása után – kezdeményezhető.

A felhasználó először kiválasztja az Ügyfélkapu+ igénylése menüpontot, majd a „Tovább az Ügyfélkapu+ igényléshez” gombra kattintva tudja párosítani az eszközeit a szolgáltatással.

A NISZ korábban egy videót is készített a folyamatról.

Mi lesz az Ügyfélkapu megszűnése után a magyarorszag.hu, az eSZJA és a többi ügyintézési rendszer sorsa?

Ugyan az Ügyfélkapu - mint azonosítási módszer - megszűnik, de a Magyarország.hu, az eSZJA

és a többi állami elektronikus ügyintézési rendszer változatlanul elérhető lesz.

Mi az Ügyfélkapu+ regisztráció határideje?

Az Ügyfélkapu+ regisztráció utolsó napja 2025. január 15.

2025. január 15-öt követően csak DÁP (Digitális Állampolgárság alkalmazás) regisztrációra lesz lehetőséged.

Az Ügyfélkapu+ is megszűnik?

Az Ügyfélkapu+ helyét a Digitális Állampolgárság Program keretében fejlesztett DÁP mobilappban lévő azonosítás veheti majd át.

Bár a Digitális Állampolgárság Program népszerűsítése egyértelmű, a törvény kimondja, hogy az

Ügyfélkapu+ 2026-ig elérhető marad azok számára, akik nem aktiválják a DÁP-profiljukat.

 A DÁP használata opcionális, így továbbra is lesz alternatívája azoknak, akik nem akarnak csatlakozni.

Az új rendszer lehetőséget nyújt a biztonságosabb és kényelmesebb ügyintézésre, de az Ügyfélkapu+ még évekig velünk marad.

Mi az a Digitális Állampolgár alkalmazás? Erre jó a DÁP regisztráció

Ügyfélkapu megszűnés ide, Ügyfélkapu+ oda, az biztos, hogy a Digitális Állampolgár Program mobilappját mindenkinek érdemes aktiválni,

ugyanis a most elérhető alapfunkciókon túl sorra érkeznek majd ide azok az új állami digitális ügyek, amiket mobilról, egyszerűen lehet majd elérni.

Az új DÁP program részeként egy mobilalkalmazás (Digitális Állampolgár) került bevezetésre, amely egyszerűbb és biztonságosabb belépést tesz lehetővé, például biometrikus azonosítással.

Ma 337 ezer magyar állampolgár telefonján van ott a Digitális Állampolgár alkalmazás

- mondta el Both András a Portfolio Digital Transformation 2024 konferenciáján november 19-én.

Bejelentkezés a DÁP alkalmazással

A DÁP jelenlegi legfontosabb funkciója egy egyszerű, Európai Unió által jóváhagyott, QR-kódos azonosítási megoldás,

amellyel jelszó és felhasználónév nélkül lehet belépni az állami szolgáltatásokba.

Mire jó a DÁP?

A mobilapp messze nem csak egy QR-kódos azonosítási eszköz lesz.

Az app alkalmas a hivatalos rendőri igazoltatásra, 2026 végére az összes nagy hazai szervnél szeretnék ezt bevezetni, majd ezt követőn 2026-ban határon átnyúló szolgáltatásként is megnyílhat EU-n belül a személyazonosításra alkalmas okmányok digitalizációja. A saját tulajdonú autónk adatai, a családi adatok, az ingatlanadatok is bekerülnek az alkalmazásba. Az appal együtt megjelent Magyarország első tisztán digitális okmánya, az erkölcsi bizonyítvány. Az igazgatásszervezési logika létrehozta ezt a jogintézményt, így már nincs akadálya annak, hogy más dokumentumok is megjelenjenek ilyen formában.

Az Európai Bizottsággal is egyeztetve választották ki az első 10 életeseményt, amikor állami ügyintézésre van szükség, és amit digitalizálni fognak.

Ilyen életesemény, amikor az állampolgár

  • belföldön költözik,
  • nyugdíjas lesz,
  • vállalkozni szeretne,
  • gyermeke születik,
  • házasságot köt,
  • felsőoktatásban tanulna,
  • egy hozzátartozója elhunyt,
  • gépjárművet vesz,
  • elvesztette a munkáját,
  • jogosítványt szerez.

2027 év végéig fogják ezeket az életeseményeket digitalizálni,

az autóvásárlás lesz az egyik első a felsoroltak közül. Ahogy arról korábban is írtunk, később további funkciókkal bővül majd az app, amelyet a piaci szolgáltatók is használni fognak.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Kiszámoló

K&H Black Friday számlanyitási akció

Végre eljött az igazi Black Friday napja is (annak ellenére, hogy már egy hónapja így reklámozzák a kereskedők az akcióikat), a K&H Bank 60 ezer forintos jóváírással reklámozza mától v

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kőkeményen belerúgott a legendás F-35-ös vadászgépekbe a világ leggazdagabb embere - Tényleg ekkora a baj?
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Ez is érdekelhet
horgászat-állat-hal-horgászat-nyár-szabadidő-tenger-természet-viz