Felelős és embercentrikus mesterséges intelligenciát szeretne az Európai Bizottság látni az egységes piacon, ezért az intézmény azt szeretné, ha minden potenciálisan magas kockázatú mesterséges intelligenciát tesztelnének, mielőtt az megkezdi a működését az egységes piacon – mondta el a mai sajtótájékoztatón Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Von der Leyen kiemelte, hogy sok munkafolyamatot lehet automatizálni; már most is használják a mesterséges intelligenciát az egészségügyben, a gyártásban és az agrárszektorban. A bizottsági elnök fontosnak tartja viszont, hogy a kritikus döntéseket, melyek potenciálisan emberek életét befolyásolják, illetve jogi vagy etikai kérdésekbe avatkoznak bele, mindenképpen emberek hozzák meg.
A Bizottság elnöke a Portfolio-nak küldött egy exkluzív vélemény cikket, amelyben bővebben is kifejtette a mai bejelentések hátterét:
Az Bizottság elnöke a sajtótájékoztatón elmondta azt is, hogy szeretné, ha az egységes piacon sokkal könnyebb lenne az adatokhoz való hozzáférés, számos eszköz gyűjt ugyanis jelenleg potenciálisan hasznos adatokat, melyeket a világon senki nem használ fel. A politikus olyan adattároló rendszerek létrehozását javasolja, melyekben nemcsak tárolni lehet adatokat, hanem a hozzájuk tartozó hozzáférés is könnyebb lenne üzleti szereplők számára.
Margrethe Vestager, az EB digitális korszakért felelős ügyvezető alelnöke elmondta, hogy a stratégia három fő komponensből áll: egy átívelő keretrendszerből, ami a kommunikációt határozza meg, egy white paperből, ami a mesterséges intelligencia használatára nyújt javaslatokat és egy adatstratégiából, amely az adatfelhasználást könnyítené meg uniós szinten.
Létrejön majd egy együttműködési rendszer is, amely a nemzeti hatóságok munkáját koordinálja majd a mesterséges intelligencia szabályozásának ellenőrzéséhez – mondta el az alelnök.
Vestager hozzátette: az EB konzultációt indít arról, hogy indokolt-e az arcfelismerő rendszerek nyilvános alkalmazása.
Az EB mesterséges intelligenciáról szóló white paper konzultációja 2020. május 19-éig tart, amellyel párhuzamosan visszajelzést várnak az adatstratégiáról is.
Címlapkép: Shutterstock