Az első kísérleti intézkedés keretében az uniós forrásokat kezelő hatóságok szakmai támogatásban részesülnek az OECD élvonalbeli szakértőinek részéről, illetve személyre szabott segítséget kapnak a polgárok részvételét, valamint az átláthatóság és elszámoltathatóság előmozdítását célzó új kezdeményezések elindításához.
A második kísérleti intézkedés keretében a Bizottság 250 000 eurót különít el „helyi szintű” finanszírozásban a különösen a kisebb és helyi civil társadalmi szervezetek részéről érkező, a polgári szerepvállalást előmozdító innovatív ötletek és kezdeményezések támogatására.
Elisa Ferreira, a kohézióért és a reformokért felelős biztos a következőket nyilatkozta: „a kohéziós politikának kiemelt szerepe van azoknak kihívásoknak a kezelésében, amelyekkel ma az európai polgárok szembesülnek számos területen, az éghajlatváltozástól az innováción, a társadalmi befogadáson és készségfejlesztésen keresztül az összekapcsoltságig. Ezért fontos, hogy nagyobb beleszólásuk legyen abba, hogy e politika miként valósul meg. A polgárok fokozottabb részvétele mind a hatóságok, mind a civil társadalmi szervezetek számára előnyökkel jár majd.”