A Moody's jelentése szerint az amerikai piacon világszerte a magas kockázatú hitelek nemfizetési aránya 7,2%-ra emelkedett az októberig tartó 12 hónapban, ez a legmagasabb szint 2020 óta – írja a Financial Times.
Az emelkedést elsősorban a járvány alatt olcsón felvett, változó kamatozású hitelek drágulása okozza, amelyek a kamatlábak jelentős növekedésével váltak nemteljesítővé.
Ezzel szemben a magas hozamú kötvények nemfizetési rátája csak mérsékelten emelkedett, kiemelve a kötvény- és hitelpiac közötti különbségeket.
A nemteljesítési esetek több mint fele értékvesztéssel végrehajtott adósság-átrendezés (distressed exchange) formájában történt, ahol a hitelfelvevők a törlesztési feltételek módosításával és lejáratok meghosszabbításával próbálták elkerülni a csődöt, de a hitelezők kevesebb pénzt kaptak vissza.
Ez a típusú átszervezés soha nem látott csúcsot ért el idén, ami a Moody's szerint a hitelekhez kapcsolódó szerződési feltételek lazulására utal.
A piaci szereplők attól tartanak, hogy ezek az intézkedések csupán elodázzák a problémákat, különösen azoknál a vállalatoknál, amelyek kevés vagy gyenge eszközökkel rendelkeznek a visszafizetés biztosítására.
Bár az amerikai jegybanki kamatcsökkentések rövid távon enyhíthetik a vállalatok terheit, egyes elemzők szerint a strukturális problémák, mint például a lazább hitelfeltételek és az eszközhiány, továbbra is nyomást gyakorolhatnak a hitelpiacra. A szakértők egy része úgy véli, hogy a nemteljesítési ráták növekedése rövid életű lesz, mások viszont hosszabb távú problémákra számítanak.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images