A Vidékfejlesztési Program első meghirdetése óta, komoly szakmai fórumokon is egyöntetű véleményként és kritikaként fogalmazódott meg, hogy a jelenlegi felhívások miatt a közepes méretű élelmiszeripari cégek gyakorlatilag ki vannak zárva a fejlesztési forrásokból.
A piacvezető projektmenedzsment szervezetek, köztük a Rekontir cégcsoport több konferencián, szakértői véleményben és egyéb transzparens egyeztető fórumon mondta el véleményét a témával kapcsolatban, elsősorban az ágazat érdekeit és a fejlesztéspolitika célkitűzéseinek hatékony megvalósítását hangsúlyozva.
Korábban is hallottunk már szándéknyilatkozatot a források esetleges átcsoportosítására, ezt erősítik meg az elmúlt hetek kormányzati kijelentései:
- Az első prioritásban az "Élelmiszeripari középvállalatok komplex beruházásainak támogatása kombinált hiteltermékkel" című, júliusban nyíló, GINOP 1.2.6-16 kódszámú felhívás kerete 50 milliárd forintra emelkedik.
- "Élelmiszeripari középvállalatok termelési kapacitásainak bővítése keretében finanszírozott kombinált hitel" című, szintén júliusban nyíló, GINOP 8.3.4-16 kódszámú felhívás kerete szintén 50 milliárd forintra emelkedik.
- Ha több mint 25 millió forintnyi hitelalapú, vagy részben hitelalapú uniós támogatásból valósít meg egy cég beszerzést, akkor már nem kell lefolytatnia közbeszerzést.
- Az új, a jogerősen megállapított versenyjogi jogsértésekre vonatkozó kizáró okot áthelyezi a kötelező kizáró okok közül az ún. fakultatív kizáró okok körébe. Ez azt jelenti, hogy az ajánlatkérőnek nem kellene kötelezően kizárnia olyan ajánlattevőt az indulásból, amely ellen három évnél nem régebben meghozott jogerős elmarasztaló határozat született és bírságot róttak ki rá.
- A 25 millió forint feletti támogatástartalom esetén a közbeszerzés lefolytatási kötelezettség a továbbiakban csak a vissza nem térítendő támogatások esetében alkalmazandó, azaz az ún. visszatérítendő támogatások, illetve az ún. kombinált pénzügyi eszközök esetében nem.
Bár a felhívás még nem jelent meg, nagy valószínűséggel az alábbi tevékenységekhez lehet forrásra pályázni:
Támogatható tevékenységek:
- Termeléshez kapcsolódó új eszközök, gépek beszerzése, új technológiai rendszerek és kapacitások kialakítása;
- Az anyagmozgatáshoz és/vagy raktározáshoz és/vagy csomagoláshoz kapcsolódó új eszköz beszerzése;
- A termeléshez, a vállalatirányításhoz, a belső nyilvántartási-, és a vállalati infokommunikációs rendszerekhez kapcsolódó informatikai eszközök és szoftverek beszerzése;
- A célterülethez tartozó tevékenységet szolgáló épületek, építmények kivitelezése.
Pályázatírás vs. Projektmenedzsment Fontos tisztázni, hogy a pályázatírók tevékenysége is fontos eleme egy beruházásnak, de önmagában nem elégséges a szolgáltatás egy hosszú távon fenntartható fejlesztés megfelelő minőségű kivitelezéséhez, elég, ha az ellenőrzésekre, vagy a fenntartási időszak végéig szóló kötelezettségekre gondolunk. Ráadásul, a kóklerek és a hatalmas jutalékért győztes döntést ígérő kijáró emberek sokszor negatív színben tüntetik fel a szakmát.
Egy uniós forrásból megvalósuló beruházásnál érdemes körülnézni, hogy a projektmenedzsment szektor meghatározó szereplői milyen referenciákkal rendelkeznek a területünkhöz kapcsolódóan.A beruházás és pályázatmenedzsment területén évtizedes tapasztalattal rendelkező szervezetek egy-egy szektor igazi szakértőjévé váltak és az adott ágazat legkülönfélébb tevékenységet végző vállalkozásai számára is prémium megoldásokat tudnak nyújtani.
(x)