Konkoly Miklóstól, a Budapest Alapkezelő vezérigazgatójától kérdeztük, mit tanácsol a kisbefektetőknek a közelmúltban végbement piaci változások fényében.
A brókerbotrányok nyomán milyen reakciókat tapasztalnak ügyfeleik részéről?
Változni látszik a befektetői attitűd. Míg korábban sokszor szinte kizárólag az elérhető hozam érdekelte a befektetőket, az utóbbi időben egyre többen szeretnék elsősorban biztos kezekben tudni a pénzüket. Többet kérdeznek arról, hogyan működnek a befektetési alapok, az egyes termékek milyen kockázati szintek mellett érhetők el, milyen ellenőrzési mechanizmusok működnek itt, és így tovább. Úgy látjuk, hogy a stabil, banki hátterű szolgáltatók - mint a Budapest Alapkezelő is -, és a rendszeresen ellenőrzött befektetési formák még mindig vonzóak. Várhatóan azok is maradnak, hiszen az eredményesség mellett a biztonság is elsődleges szempont lett.
Jellemzően milyen befektetési lehetőségeket, stratégiát szoktak javasolni?
Mi a portfolió-építésben hiszünk. A nálunk befektetőket arra igyekszünk megtanítani, hogy a jövőbeni bizonytalanságokat és a belőlük származó kockázatokat diverzifikációval, azaz az eszközök minél szélesebb körű alkalmazásával tudják hatékonyan kezelni. Ügyfeleink egyéni igényeihez és céljaihoz igazodva ajánlunk befektetési alapokat. Azt javasoljuk, hogy a portfolióban kapjon helyet 3-5 befektetési alap: alacsony hozamú és kockázatú (pl. betétekbe, állampapírokba fektető) alapok éppúgy, mint a magasabb hozam lehetőségét megteremtő vállalati kötvényekbe, részvényekbe és devizákba fektető befektetési alapok.
Mielőtt azonban bármilyen befektetési eszközről elkezdünk beszélgetni az ügyféllel, nagyon sok tényezőt tisztázni kell: az ügyfél kockázatvállaló képességét, a korábbi tapasztalatait - a jól és a rosszul sikerült befektetéseit egyaránt -, mennyi ideig dolgozott azért a pénzért, amit be szeretne fektetni, milyen időtávban gondolkodik, milyen hozamot vár el, milyen aggályokat fogalmaz meg. A legfontosabb, hogy tényleg megértse, mit vállal, és tudatosan hozza meg befektetési döntéseit.
Mi lehet a közeljövő slágerterméke?
Egyre nagyobb érdeklődést tapasztalunk az olyan alapjaink iránt, amelyeknél nem a kockázat kerülése a lényeg, hanem annak kezelése. Ilyenek például a dinamikus vegyes és a részvényekbe fektető alapok, amelyek ugyan kockázatosabbak, de magasabb hozampotenciállal bírnak. A dinamikus vegyes alapok legnagyobb előnye, hogy az eszközosztályok közötti választás felelősségét (például részvény és kötvény között) ezen alapok segítségével az aktív kezelésnek köszönhetően levesszük a befektetők válláról.
(x)