A francia és német 10 éves államkötvények hozamkülönbözete 90 bázispontra ugrott, ami az euróövezeti válság 2012-es tetőzése óta a legmagasabb érték. Ez a különbség később 86 bázispont körüli szintre mérséklődött, de
továbbra is is jelzi a befektetők óvatosságát a francia gazdasággal kapcsolatban.
A feszültséget fokozza, hogy Marine Le Pen szélsőjobboldali vezető bizalmatlansági indítvánnyal fenyegeti a kormányt a 2025-ös költségvetésben tervezett megszorítások miatt. Michel Barnier miniszterelnök a TF1 televíziónak adott nyilatkozatában figyelmeztetett:
komoly zavarok lehetnek a pénzügyi piacokon, ha a kormány megbukna.
Az UniCredit elemzői szerint a befektetők továbbra is aggódnak a franciaországi politikai fejlemények miatt, különösen a kormánynak a jövő évi költségvetés jóváhagyásával kapcsolatos nehézségei miatt.
A francia 10 éves kötvényhozam 3,021%-on állt, míg a német megfelelője 2,162%-ra csökkent. Az euróövezet többi országában is csökkentek a hozamok, követve az amerikai trendet.
Jussi Hiljanen, a SEB európai kamatstratégiáért felelős vezetője szerint az európai hozamokat a nagyon kiábrándító németországi és franciaországi fogyasztói bizalmi adatok húzták lefelé, a közelmúltbeli gyenge növekedési mutatókon felül.
A piac hosszú távú euróövezeti inflációs várakozásait mérő mutató 2022 júliusa óta először esett 2% alá, jelezve, hogy a befektetők szerint a gazdasági lassulás miatt az infláció az elkövetkező években elmaradhat az EKB céljától.
Isabel Schnabel, az EKB igazgatósági tagja a Bloombergnek adott interjújában óvatosságra intett, kijelentve, hogy a központi banknak csak fokozatosan kellene csökkentenie a kamatokat. Erre reagálva a rövid lejáratú német hozamok emelkedtek, és 2,019%-on álltak meg.
A befektetők figyelme most a pénteken esedékes eurózóna inflációs adatokra irányul, amelyek várhatóan 2,3%-os éves áremelkedést mutatnak majd novemberben, az októberi 2% után.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images