Szabadesésben a rubel! Odavertek a szankciók Oroszországnak
Deviza

Szabadesésben a rubel! Odavertek a szankciók Oroszországnak

Portfolio
Az orosz rubel szerdán tovább gyengült az amerikai dollárral és az euróval szemben, csak ma 5% felett gyengült, augusztus óta pedig már több mint 25%-ot. A szakértők szerint az orosz deviza gyengülését az Oroszországra frissen kivetett szankciók okozzák.

A Reuters november eleji felmérése szerint a szakértők még csak arra számítottak, hogy az orosz deviza a következő egy éven belül éri el a 100-as szintet a dollárral szemben. Ehhez képest gyorsan óriási szakadás jött az árfolyamban, a múlt héten már 32 havi mélypontra esett.

A rubel ma 112,6-os szintre csökkent a dollárral szemben (de egyébként egyelőre szinte percről percre gyengül tovább), ami szintén a legalacsonyabb szint 2022 márciusa, az ukrajnai orosz invázió első hónapja óta.

Ma a dollárral és az euróval szemben is 7% feletti leértékelődést látunk.

Devizapárok, indexek, árutőzsdei termékek, részvények, CFD-k. Minden, ami a hullámzó árfolyamok kapcsán megdobogtatja egy trader szívét. Portfolio Trader

A rubel esését tetézi a részvénypiac idén eddig több mint 20%-os esése, mivel a befektetők megtakarításaikat a részvényekből a betétekbe helyezik át, amelyek a központi bank 21%-os irányadó kamatlába felett kamatozik.

A piac most azt várja, hogy a pénzügyi hatóságok hogyan reagálnak a rubel leértékelődésére

- mondták a BCS brókercég elemzői, hangsúlyozva, hogy a devizavásárlások pánikszerű lépésnek tűnhetnek a bizonytalan környezetben.

Az amerikai elnökválasztás gazdaságra gyakorolt hatásai jelentősek lehetnek. Donald Trump megválasztott elnök tervezett vámjai súlyosan érinthetik Európa gazdaságát, így Magyarországot is. De pontosan mennyire lehet jelentős ez a hatás? Mi történhet a forinttal 2025-ben? Milyen befektetési lehetőségek nyílnak az amerikai kormányváltás után? Többek között ezekre a kérdésekre kesessük a választ meghívott szakértőinkkel decemberi klubeseményünkön.

A rubel esése felpörgeti az inflációt, amely várhatóan meghaladja a központi bank idei évre vonatkozó becslését, miközben az orosz jegybank masszívan szigorít, az irányadó kamatláb 2003 óta a legmagasabb szinten van.

A központi bank becslése szerint a rubel 10%-os gyengülése 0,5 százalékponttal növeli az inflációt, ami azt jelenti, hogy a rubel négyhavi esése 1,5 százalékponttal növelheti a jelenlegi inflációs rátát.

A központi bank számára ez kihívást jelent az emelkedő árak elleni küzdelemben

 – mondta Evgeny Kogan közgazdász.

Számos elemző azt jósolta, hogy a rubel árfolyama még az év vége előtt elérheti a 115-120-as szintet, és egyesek felszólították a kormányt és a központi bankot, hogy tegyen lépéseket, például kényszerítse az exportőröket, hogy több devizát adjanak el, és csökkentse az állam devizavásárlásait.

A rubel mai pánikszerű eséséhez leginkább az orosz pénzügyi szektort érintő új szankciók okozhatták, amelyek megzavarták a külkereskedelmi kifizetéseket, különösen az olaj- és gázszektorban, és devizahiányt okoztak az orosz piacon - mondták elemzők. 

A legtöbb orosz nagybank az amerikai szankciók hatálya alá került, ezért nem tudnak dollárban banki tranzakciókat lebonyolítani, és a devizakereskedelem egyetlen fennmaradó lehetősége számukra a nagy mennyiségű dollárkészpénz behozatala. Az orosz rubel piacának forgalma kifejezetten alacsony lehet a szankciók miatt, ezért az egyedi hatások is súlyosabban érinthetik.

Ez lehetett az új trigger

A heves árfolyammozgás összefüggésben lehet az amerikai pénzügyminisztérium ma reggeli dokumentumával, ami a novemberi 21-i szankciókkal kapcsolatban tesz pontosításokat. Ugyan a pontosítások célja épp egy marginális enyhítés (az orosz külügyi missziók akadálytalan lebonyolítását illetően), ám eközben indirekt módon a szankck érvényesítésének szigorúbb értelmezését erősíti meg. Ugyanis a dokumentum rögzíti:

  • Nem engedélyezett olyan tranzakciók lebonyolítása, amelyek az Elnöki Rendelet 14024 alatti, különösen a 2-es számú Direktíva által érintett banki szolgáltatásokra (pl. levelező számlák használata) vonatkoznak.
  • Nem engedélyezett semmilyen terhelés amerikai bankokban az orosz Központi Bank, Nemzeti Vagyonalap vagy a Pénzügyminisztérium számláira.
  • Tilos bármely más, külön szankciók alá eső személyekkel vagy szervezetekkel kapcsolatos tranzakció, hacsak nincs külön engedély.

Ez alapján pedig elképzelhető, hogy sok pénzügyi szereplő számára most lett világos, hogy a Gazprombankot is érintő új szankciók valóban jelentős devizaszűkét okozhatnak az orosz gazdaságban.

A helyzetet jól szemlélteti, hogy például Törökország sem tud fizetni a gázért a Gazprombankos szankció miatt, ami vélhetően a többi vásárlóra is igaz. Így nem lesz devizabevétel a helyzet rendezéséig. Tehát az egyébként is túlszanciónált devizapiacon nincs mit átváltani, ami erősítené a rubelt.

Fő az optimizmus

Számos elemző hangsúlyozta, hogy az Oroszország és a Nyugat közötti kapcsolatok romlásán kívül nem voltak alapvető okai a zuhanásnak, mivel az Oroszország fő exportcikke, az olaj ára nagyjából stabil.

Anton Sziluanov pénzügyminiszter szerint a gyenge rubel előnyös az exportáló vállalatok számára, mivel az orosz energiaexport árait többnyire dollárban határozzák meg. Persze ez a kijelentés csak akkor helytálló, ha a dollár valóban megérkezik Oroszországba. Nyikolaj Dudcsenko, a Finam brókerház elemzője szerint az árfolyam elősegíti a költségvetés egyensúlyának javulását.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Kasza Elliott-tal

PepsiCo Inc - kereskedés

Tegnap eladtam az összes T. Rowe Price részvényemet 122,075 dolláron, egy hónap alatt ment 7,18%-ot. Ha várok vele, akkor még megy fel biztosan, akár a 130-at is eléri gyorsan, de a Pepsi is

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kőkeményen belerúgott a legendás F-35-ös vadászgépekbe a világ leggazdagabb embere - Tényleg ekkora a baj?
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
tizezer forint bankjegy