A Reuters november eleji felmérése szerint a szakértők még csak arra számítottak, hogy az orosz deviza a következő egy éven belül éri el a 100-as szintet a dollárral szemben. Ehhez képest gyorsan óriási szakadás jött az árfolyamban, a múlt héten már 32 havi mélypontra esett.
A rubel ma 112,6-os szintre csökkent a dollárral szemben (de egyébként egyelőre szinte percről percre gyengül tovább), ami szintén a legalacsonyabb szint 2022 márciusa, az ukrajnai orosz invázió első hónapja óta.
Ma a dollárral és az euróval szemben is 7% feletti leértékelődést látunk.
A rubel esését tetézi a részvénypiac idén eddig több mint 20%-os esése, mivel a befektetők megtakarításaikat a részvényekből a betétekbe helyezik át, amelyek a központi bank 21%-os irányadó kamatlába felett kamatozik.
A piac most azt várja, hogy a pénzügyi hatóságok hogyan reagálnak a rubel leértékelődésére
- mondták a BCS brókercég elemzői, hangsúlyozva, hogy a devizavásárlások pánikszerű lépésnek tűnhetnek a bizonytalan környezetben.
A rubel esése felpörgeti az inflációt, amely várhatóan meghaladja a központi bank idei évre vonatkozó becslését, miközben az orosz jegybank masszívan szigorít, az irányadó kamatláb 2003 óta a legmagasabb szinten van.
A központi bank becslése szerint a rubel 10%-os gyengülése 0,5 százalékponttal növeli az inflációt, ami azt jelenti, hogy a rubel négyhavi esése 1,5 százalékponttal növelheti a jelenlegi inflációs rátát.
A központi bank számára ez kihívást jelent az emelkedő árak elleni küzdelemben
– mondta Evgeny Kogan közgazdász.
Számos elemző azt jósolta, hogy a rubel árfolyama még az év vége előtt elérheti a 115-120-as szintet, és egyesek felszólították a kormányt és a központi bankot, hogy tegyen lépéseket, például kényszerítse az exportőröket, hogy több devizát adjanak el, és csökkentse az állam devizavásárlásait.
A rubel mai pánikszerű eséséhez leginkább az orosz pénzügyi szektort érintő új szankciók okozhatták, amelyek megzavarták a külkereskedelmi kifizetéseket, különösen az olaj- és gázszektorban, és devizahiányt okoztak az orosz piacon - mondták elemzők.
A legtöbb orosz nagybank az amerikai szankciók hatálya alá került, ezért nem tudnak dollárban banki tranzakciókat lebonyolítani, és a devizakereskedelem egyetlen fennmaradó lehetősége számukra a nagy mennyiségű dollárkészpénz behozatala. Az orosz rubel piacának forgalma kifejezetten alacsony lehet a szankciók miatt, ezért az egyedi hatások is súlyosabban érinthetik.
Ez lehetett az új trigger
A heves árfolyammozgás összefüggésben lehet az amerikai pénzügyminisztérium ma reggeli dokumentumával, ami a novemberi 21-i szankciókkal kapcsolatban tesz pontosításokat. Ugyan a pontosítások célja épp egy marginális enyhítés (az orosz külügyi missziók akadálytalan lebonyolítását illetően), ám eközben indirekt módon a szankck érvényesítésének szigorúbb értelmezését erősíti meg. Ugyanis a dokumentum rögzíti:
- Nem engedélyezett olyan tranzakciók lebonyolítása, amelyek az Elnöki Rendelet 14024 alatti, különösen a 2-es számú Direktíva által érintett banki szolgáltatásokra (pl. levelező számlák használata) vonatkoznak.
- Nem engedélyezett semmilyen terhelés amerikai bankokban az orosz Központi Bank, Nemzeti Vagyonalap vagy a Pénzügyminisztérium számláira.
- Tilos bármely más, külön szankciók alá eső személyekkel vagy szervezetekkel kapcsolatos tranzakció, hacsak nincs külön engedély.
Ez alapján pedig elképzelhető, hogy sok pénzügyi szereplő számára most lett világos, hogy a Gazprombankot is érintő új szankciók valóban jelentős devizaszűkét okozhatnak az orosz gazdaságban.
A helyzetet jól szemlélteti, hogy például Törökország sem tud fizetni a gázért a Gazprombankos szankció miatt, ami vélhetően a többi vásárlóra is igaz. Így nem lesz devizabevétel a helyzet rendezéséig. Tehát az egyébként is túlszanciónált devizapiacon nincs mit átváltani, ami erősítené a rubelt.
Fő az optimizmus
Számos elemző hangsúlyozta, hogy az Oroszország és a Nyugat közötti kapcsolatok romlásán kívül nem voltak alapvető okai a zuhanásnak, mivel az Oroszország fő exportcikke, az olaj ára nagyjából stabil.
Anton Sziluanov pénzügyminiszter szerint a gyenge rubel előnyös az exportáló vállalatok számára, mivel az orosz energiaexport árait többnyire dollárban határozzák meg. Persze ez a kijelentés csak akkor helytálló, ha a dollár valóban megérkezik Oroszországba. Nyikolaj Dudcsenko, a Finam brókerház elemzője szerint az árfolyam elősegíti a költségvetés egyensúlyának javulását.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ