Legfeljebb 300 forintos eurót, 0 százalék körüli gazdasági növekedést és a beruházási kedv minimális fellendülését prognosztizálják makroelemzők 2013-ra.
Gárgyán Eszter, a Citigroup elemzője arról beszélt, hogy mivel Európában az éledező konjunktúra gyengébb lábakon áll, mint Amerikában, a politikai döntések pedig nehezen születnek meg, ezért az eurózóna országai leginkább tűzoltásra rendezkedtek be, ami viszont nem elég egy erőteljes növekedési fordulathoz. Míg az Egyesült Államokban már elkezdett leépülni az adósságszint, a kettészakadt eurózóna problémás országaiban - mint Görögország, Spanyolország vagy Olaszország - még mindig magas az adósságállomány, és további mentőcsomagokra lehet szükség.
Az elemzők egyetértettek abban, hogy az eurózóna recesszióban töltheti 2013-at, ugyanakkor a második félév jobban alakulhat, mint 2012-ben. Körülbelül 0,5 százalék körüli recessziót prognosztizál az eurózónában Tardos Gergely, az OTP Bank elemzője, aki az idei évben stagnálásra számít Magyarországon.
A +0-ás kategóriát valószínűsíti Samu János is, aki fél százalékos növekedésre lát esélyt. Mint mondta, 17 százalék körül van a GDP arányos beruházási ráta Magyarországon, míg azokban az országokban, ahol érdemi felzárkózásra került sor, 25-30 százalék körül alakul. Gárgyán Eszter szintén a +0-ások táborába tartozik. Mint mondja, ha a közszolgáltatók erőteljesen visszafogják a beruházásokat, hosszabb távon még fájóbb lehet a hatás: áttételesen a vállalati szektor versenyképességi és infrastrukturális képessége is gyengülhet.
Szerinte elérhető cél, hogy választások előtt minimális életet leheljen a kormány a lakáspiacba, felpörgessék az uniós forrásokat felhasználó infrastrukturális beruházásokat. Tardos Gergely viszont nem hisz a lakáspiac gyors feltámadásában; véleménye szerint az ingatlanpiac feltámadására addig nem lehet számítani, amíg jelentős mennyiségű devizahitel van a rendszerben. A kedvezményes kamatozású hitelkonstrukciók elterjedéséhez pedig több évi stabil növekedés kellene.
Az új jegybankelnök, Matolcsy György által várhatóan képviselt irányról Samu János azt mondta: nem tartja valószínűnek olyan intézkedések bevezetését, amelyek erősen kockáztatnák a forint stabilitását. Egy választásnak nem lehet 320 forintos euróval nekimenni - ebben mindhárom elemző egyetértett. "A 300 forintos euró erős lélektani szint" - tette hozzá Gárgyán Eszter, kiegészítve azzal, hogy a fő cél mindenképpen a növekedés beindítása és az adósságcsökkentés, illetve a deficit mértékének korlátozása lesz. Kérdés, mennyire tudják felmérni az ezekhez kapcsolódó kockázatokat. Tardos Gergely valószínűsítette, hogy a növekedési cél kommunikációs szinten meg fog jelenni, a monetáris politika pedig "ortodox" marad.
(x)