A 2020-as elnökválasztás után korábban nem látott méretű tiltakozás bontakozott ki Fehéroroszországban, a tüntetők a szavazás elcsalásával vádolták meg az országot 1994 óta irányító politikust. A rendőrség eltiporta a megmozdulásokat, és jogvédő szervezetek szerint mintegy harmincezer embert tartottak fogva különböző időtartamra.
Cihanouszkaja, aki a választástól eltiltott, majd börtönbe vetett férje helyett volt Lukasenka ellenfele a 2020-as elnökválasztáson, majd később emigrációba menekült, azt mondta: megtorlástól tart, ha az emberek ismét utcára vonulnak.
Nem engedhetjük meg a tiltakozásokat, amikor az emberek négy év óta kegyetlen megtorlás áldozatai
- mondta az ellenzéki politikus a Reuters hírügynökségnek Ottawában adott interjúban. „Ezek az úgynevezett választások nem olyan hatást váltanának ki, mint amire az embereknek szükségük van. Így arra kérem őket, ne áldozzák fel magukat” - mondta.
A fehérorosz belügyminisztérium a múlt héten bejelentette, hogy a választások előtt a rendőrség gyakorlatot tart „a szélsőséges és terrorista tüntetések” megelőzésére.
A 70 éves Lukasenka, Vlagyimir Putyin orosz elnök közeli szövetségese a hetedik mandátumáért indul január 26-án. A Litvániában élő Cihanouszkaja felszólította a nemzetközi közösséget, hogy ne ismerje el a választás eredményét, és több szankció bevezetését követelte a demokráciáktól Lukasenka rezsimje ellen.
A rendőri jelenlét, valamint annak ellenére, hogy a 9 milliós országból ötszázezren távoztak 2020 után, az emberek "föld alatti mozgalmakat szerveznek a Lukasenka elleni bizalmatlanság jegyében” - mondta Cihanouszkaja. Az ellenzéki vezető szerint gazdaságilag és politikailag kell gyengíteni Lukasenkát, és amikor véget ér az elnyomás, az emberek ismét az utcán lesznek.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images