Trump a héten bejelentette, hogy 25%-os vámot tervez kivetni a Mexikóból és Kanadából származó árukra, valamint további 10%-os vámot a kínai termékekre. Ezzel a lépéssel azt szeretné elérni, hogy ezek az országok fokozzák erőfeszítéseiket a fentanil és az illegális bevándorlók Egyesült Államokba áramlásának megfékezésére.
Kereskedelmi jogászok és szakértők szerint Trumpnak elegendő felhatalmazása van arra, hogy a Kongresszus jóváhagyása nélkül is gyorsan cselekedjen.
A nemzetközi gazdasági vészhelyzeti hatáskörökről szóló törvény (IEEPA) lehetővé teszi Trump számára, hogy nemzeti vészhelyzetet hirdessen a fentanil-válság és a déli határ helyzete miatt.
Ez felhatalmazná őt vámok vagy pénzügyi szankciók kivetésére. Trump már korábban is hivatkozott erre a jogszabályra, például amikor 5%-os vámot helyezett kilátásba a mexikói árukra.
Ez a törvény széles körű felhatalmazást ad az elnöknek, különösen egy republikánus többségű kongresszus mellett,
- nyilatkozta Stephen Kho, az Akin Gump kereskedelmi ügyvédje.
Az 1962. évi Kereskedelmi Bővítési Törvény 232. szakasza szintén felhasználható lehet a szélesebb körű vámok alátámasztására. Trump korábban erre hivatkozva vetett ki 25%-os vámot a globális acélimportra és 10%-os vámot az alumíniumra 2018-ban.
Az 1974. évi Kereskedelmi Törvény 301. szakasza valószínűleg ismét kulcsszerepet játszik majd Trump Kína-politikájában. Ez a jogszabály lehetővé teszi az Egyesült Államok számára, hogy megtorló intézkedéseket hozzon kereskedelmi partnerei tisztességtelen gyakorlatával szemben.
Trump új kereskedelmi képviselője, Jamieson Greer módosíthatja a meglévő kínai megállapításokat, vagy új vizsgálatot indíthat Kína államilag irányított ipari kapacitásfeleslegével kapcsolatban.
Az 1974. évi Kereskedelmi Törvény 122. szakasza lehetőséget ad Trumpnak arra, hogy 150 napig további globális amerikai vámtarifát vessen ki fizetési mérlegproblémák esetén. Végül, az 1930. évi Vámtarifatörvény 338. szakasza alapján Trump akár 50%-os vámokat is kivethet olyan országokból származó árukra, amelyek diszkriminálják az amerikai termékeket.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Donald Trump Facebookja