avagy hogyan juthat cége azonnal pénzhez?
Faktoring. Kevesen ismerik a kifejezést, különösen pedig annak a vállalkozói körnek hangzik kínaiul, amelyik a leginkább hasznát tudná venni. A CE Faktor Zrt. segítségével utánajártunk, miről is van szó pontosan.
Mi az a "faktoring"?
Hosszú fizetési határidejű (15 nap vagy annál hosszabb) számlakövetelés megvásárlása, az eredeti futamidő lejárata előtt.
???
Cége egy Vevőjének termékeket szállított, Vevője azonban csak 90 nap múlva fizet. A faktorcég a számla értékének jelentős részét a szállítást követően azonnal kifizeti cégének, így Ön azonnal pénzhez jut, helyreáll cége pénzügyi helyzete.
Bocs, de még mindig nem világos...
Nézzünk egy példát! Most indult vállalkozása állatfigurás gumimatracokat szállít a Gigász nevű hipermarketnek. Ön július 1-én hibátlanul leszállított 200 db matracot Gigász részére, összesen 1.000.000,- Ft értékben. Gigász a matracokért csak szeptember 30-án fizet. Amíg Gigász nem fizet, az Ön cégének nincs pénze újabb matracokat gyártani és dolgozóinak bért fizetni, több pénzt pedig jelenleg nem tud cégébe beletenni...
Pénzt banktól is kaphatok!
Kaphat, a kérdés csupán az, hogy milyen feltételekkel. Térjünk vissza a fenti példához! "Az Ön cége most alakult, nem hitelképes" - kapja válaszul bankjától, vagy: "Jöjjön vissza 1 év múlva, amikor a bevétele elérte a...", esetleg: "amennyiben családi ingatlanát megterhelhetjük, van esélye kölcsönhöz jutni"...
Ha a banktól nem kapok, akkor hogy jutok pénzhez?
Ön július 2-án besétál például a CE Faktorhoz , átadja neki a Gigász részére kiállított 1.000.000,- Ft-ról szóló számláját, a faktorcég pedig némi adminisztrációt követően július 5-én kifizet cégének 800.000,- Ft-ot. Ön végre kifizetheti a béreket és újabb matracok gyártásába kezdhet!
Miért adna nekem a faktorcég pénzt, ha a banktól nem kaptam?
Mert a faktorcég a bankkal ellentétben nem az Ön cégét vizsgálja, hanem az Ön vevőjét (példánkban a Gigászt). A Gigász ugyanis szeptember 30-án már nem az Ön cégének, hanem a faktorcégnek fizet, így a faktorcégnek azt kell felmérnie, hogy a Gigász fog-e neki fizetni.
És fog?
A Gigász, mint évek óta működő, tőkeerős, nagy forgalmú cég nagyobb eséllyel fog fizetni, mint egy kisvállalkozás.
Kezdem kapizsgálni... Tehát a faktorcéget az érdekli, hogy a vevőm tud-e fizetni?
Egyrészt azt vizsgálja, hogy az Ön cége megfelelő minőségben, mennyiségben és határidőre szállította-e le az áruját, másrészt, hogy az Ön vevőjének milyen a gazdálkodása, pénzügyi helyzete.
Várjunk csak... és mi lesz a számlából fennmaradó 200.000,- Ft-tal??
Ha a Gigász fizetett szeptember 30-án, akkor a faktorcég levonja a 200.000,- Ft-ból a költségeit, a fennmaradó összeget pedig átutalja az Ön cégének.
...és ha megint szállítok a Gigásznak?
Akkor a faktorcég újból megelőlegezi Önnek a pénzt, és ezt egy előre meghatározott összeghatárig (pl. 5 millió Ft) akár több száz szállítást követően is megteszi.
Milyen költségeket von le a faktorcég?
A faktoring költsége két részből áll: kamatból és fix díjból, mértéke függ attól, hogy a Gigász hány napra fizet. Összesen a számla 1-2%-ba kerül, hogy cége 3 hónappal korábban jut pénzhez.
És ez sok vagy kevés?
Egy banknál a példában szereplő vállalkozásnak nagyjából ennyibe kerülne a kölcsön, azzal a különbséggel, hogy a bank fedezetet (ingatlan, eszközök, stb.) is kérne hozzá.
Jól értem? A faktoring segítségével tehát kisvállalkozás, ingatlan fedezete nélkül, azonnal pénzhez juthat?
Korrekt! Nem lesznek a szállításból eredő pénzügyi gondjai, nem kell azzal foglalkoznia, hogy mikor fizet már a vevője és mit kell tennie, ha nem fizetett; így végre az újabb megrendelésekre és szállításokra koncentrálhat.
De mi történik akkor, ha a Gigász nem fizet?
Attól függően, hogyan állapodott meg a faktorcéggel, alapvetően két lehetőség van: a faktorcég vagy az Ön cégétől követelheti a Gigász által ki nem fizetett összeget (ezt visszterhes faktorálásnak hívják), vagy ha a faktorcég biztosítást kötött, akkor az Ön cége helyett a biztosító fog fizetni.
Biztosítás??
Nem tévedés, bármely cég úgynevezett vevőbiztosítást tud kötni, ami példánkban annyit jelent, hogy ha a Gigász a rendben leszállított matracokért végül nem fizet, a biztosító fizet helyette!
Ez azt jelenti, hogy nem kell többet aggódnom a nem fizető partnereim miatt?
Ha ön a megállapodott minőségben és határidőre leszállította termékét, és partnere ennek ellenére nem fizet, akkor nincs miért aggódnia: a biztosító térít. De a faktorcég ennél többet is kínál: nyilvántartja és kezeli cége vevőivel szembeni követeléseit!
"Nyilvántartja és kezeli a követeléseimet??" - magyarul legyen szíves...
Önnek annyi a dolga, hogy átadja a faktorcégnek a vevői részére kiállított számlákat. A faktorcég rögzíti a számlák összegét, a leszállított árúkat, azok mennyiségét, a fizetés határidejét, stb., erről kimutatásokat küld Önnek, ami megkönnyíti a könyvelését. Ha a vevő nem fizet határidőre, felveszi vele Ön helyett a kapcsolatot, felszólító leveleket küld, végső soron pedig akár bíróságra megy...
Miért gondolja a faktorcég, hogy ezt jobban tudja csinálni?
Egyrészt, mert külön erre fejlesztett, speciális szoftverrel rendelkezik, és akár sok tízezer számlát dolgoz fel egy évben, másrészt azért, mert a faktorcég régóta ismeri Gigászt, könnyebben és hatékonyabban be tudja hajtani tőle a pénzt mint az Ön cége.
Hagy foglaljam össze: leszállítom az árumat, azonnal pénzhez jutok, ezt követően pedig az ég világon semmi dolgom nincs a vevőmmel!?
Gratulálunk, Ön megértette a faktoring lényegét!
CE Faktor Zrt.