Az olajtermékeket alapvetően két dimenzió mentén csoportosíthatjuk: fajsúly alapján léteznek könnyű és nehézolajak, kéntartalom szerint pedig megkülönbözetetünk édes és savanyú olajat. Az alapanyagpiacokon benchmarkként használt WTI (West Texas Intermediate) és a Brent egyaránt az édes könnyűolaj kategóriába tartozik.
A világ teljes olajtartaléka 1,277 milliárd hordóra tehető, mely nagyságrendileg 43 évre lehet elegendő. A 2005-ös féléves adatok szerint a napi kitermelési mennyiség 84.7 millió hordót tesz ki, míg a kereslet 83.6 millió hordó körül alakul.
Befektetői szemmel nézve középtávon mindenképpen pozitív, hogy a piacot a kínálat szűkössége fogja jellemezni, a készletek jelentős része geopolitikai bizonytalanságokkal küszködő térségekben található, mely visszatartja a nagyobb olajtársaságokat a lehetőségek kiaknázásától.
A közlekedés által támasztott kereslet növekedése ugyan lassulhat a közeljövőben, összességében azonban elmondható, hogy az energiagazdálkodásban bekövetkező hatékonyságjavulásnak köszönhetően a gazdaságok mára könnyebben megbírkóznak a nominálisan magas olajárakkal mint korábban.
A közelmúlt árrobbanása alapvetően keresletvezérelt volt, ki kell emelni, hogy a kínai gazdaság növekedése rengeteg olajat igényel és a potenciált jól jelzi, hogy a jelenlegi egy főre jutó energiafogyasztás Kínában még jelentősen elmarad a koreai, japán, vagy az amerikai szinttől.
Részletes tájékoztatás a limitált kockázatú, tőkegaranciát nyújtó alapról