A világ fémkitermelésének negyedik legnagyobb volumenét képviselő cink keresletét elsősorban a globális ipari termelés befolyásolja. Mint a legtöbb alapanyagpiacon, Kína itt is jelentős szerepet játszik az áralakításban: a távol-keleti ország a bányászat és kohászat mellett a keresleti oldalon is képviselteti magát.
A cink piacát a befektetők számára az teheti vonzóvá, hogy 2004 közepe óta jelentősen megcsappantak a készletek, mely az áralakulásban is tükröződik.
A befektetési storyt alapvetően Kína szolgáltatja, melynek növekvő gazdasága hatalmas keresletet támaszt az alapanyagok iránt. Emellett érdemes lehet megfontolni az alapanyag befektetéseket diverzifikációs szempontból, mivel ezek kurzusa alacsony korrelációt mutat a részvénypiacokkal.
A cink esetében is igaz, hogy hosszú éveken keresztül elmaradt a beruházási volumen a kívánatos szinttől, így mára befektetői szemszögből kedvező kereslet-kínálati viszonyok alakultak ki: míg a globális kereslet dinamikus növekedést mutat, addig már jelenleg is szűkös kínálat jellemzi a piacot, a termelés pedig természetesen csak hosszabb távon képes alkalmazkodni az igényekhez.
A cink legjelentősebb piaca a London Metal Exchange, ahol a három hónapos határidős kontraktus a legaktívabb. A fém árát USD/tonna formában jegyzik.
Következő írásunkban az olaj piacát tekintjük át.
Részletes tájékoztatás a limitált kockázatú, tőkegaranciát nyújtó alapról
(X)