Öko-innováció a magyar borászatban: Út a fenntarthatóság felé
KRTK blog

Öko-innováció a magyar borászatban: Út a fenntarthatóság felé

Fertő Imre, KRTK
|
Lekics Valéria, MATE
A globális borágazat egyre nagyobb kihívással szembesül: hogyan lehet az gazdasági növekedést összehangolni a környezeti felelősségvállalással. A vízfogyasztás és vegyszerhasználat csökkentésétől a szén-dioxid-kibocsátás minimalizálásáig a borászok világszerte keresik a fenntartható innováció lehetőségeit. Magyarország, amely híres gazdag borkészítési hagyományairól, szintén nem kivétel. Kutatásunkban azt vizsgáljuk, hogyan alkalmazzák a magyar borászatok az öko-innovációs gyakorlatokat, és  az egyes vállalatok stratégiái miben különböznek egymástól.
2025. május 6-án újra körüljárjuk, hogyan hat a LegalTech és a DigitalCompliance a versenyképességre és melyek a digitális térben való vállalati jelenlétet meghatározó legfontosabb jogi-szabályozási területek.
krtk blog A HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont blogja.

Mi az öko-innováció?

Az öko-innováció új termékek, folyamatok, marketingstratégiák és szervezeti modellek fejlesztését és bevezetését jelenti, amelyek hozzájárulnak a környezeti fenntarthatósághoz. A borászatban ez jelentheti például megújuló energiaforrások használatát a szőlőültetvényeken és pincészetekben, organikus gazdálkodási módszerek alkalmazását vagy környezetbarát csomagolás bevezetését.  Mindez kulcsfontosságú az olyan környezeti kihívások kezelésében, mint a magas vízfogyasztás, a vegyszerekre való támaszkodás és az üvegházhatású gázok kibocsátása.

A magyar borászat öko-innovációs útja

Bár az öko-innovációt jól dokumentálták olyan nagy bortermelő régiókban, mint Olaszország, Franciaország és Ausztrália, keveset tudunk arról, hogyan alkalmazzák ezeket a gyakorlatokat Közép-Európa országai, például Magyarország.

Ezt a hiányt pótlandó 234 magyar borászat körében végeztünk felmérést, amely során négy kulcsfontosságú területen vizsgáltuk a különböző stratégiáikat: marketing-, szervezeti-, folyamat- és termékinnovációk.

Főbb eredmények: Két eltérő borászcsoport

A kutatás két fő csoportot, vagy klasztert azonosított a borászatok között öko-innovációs gyakorlatuk alapján:

  1. klaszter: Az innovátorok – Ezek a borászatok vezető szerepet játszanak az öko-innovációban, és számos fenntartható gyakorlatot alkalmaznak. Nagyobb valószínűséggel használnak csúcstechnológiás megoldásokat, mint például megújuló energiaforrásokat, fejlett termesztési technikákat és digitális marketingstratégiákat. Az ebbe a csoportba tartozók erősebb kapcsolatot ápolnak külső tudásforrásokkal, például egyetemekkel, kutatóintézetekkel és szakmai szervezetekkel. Ezek a kapcsolatok lehetővé teszik számukra, hogy a legújabb technológiákhoz és gyakorlatokhoz férjenek hozzá, amelyek javítják környezeti teljesítményüket és versenyképességüket.
  2. klaszter: A követők – Az ebbe a csoportba tartozó borászatok elmaradnak az öko-innováció terén. Kevesebb fenntartható gyakorlatot alkalmaznak, és főként alacsony költségű, alacsony technológiai megoldásokra összpontosítanak, például a hulladék újrahasznosítására és a vegyszerhasználat kisebb mértékű csökkentésére. Bár ezek a borászatok is foglalkoznak öko-innovációval, erőfeszítéseik általában kevésbé ambiciózusak és inkább fokozatosak.

Mi mozgatja az öko-innovációt?

A kutatás több kulcsfontosságú tényezőt azonosított, amelyek az öko-innovációt ösztönzik a magyar borászatban:

  • Tudásmegosztás: Azok a borászatok, amelyek aktívan együttműködnek külső partnerekkel – például beszállítókkal, versenytársakkal és tudományos intézményekkel –, nagyobb valószínűséggel alkalmaznak fejlett öko-innovációkat. Különösen az 1. klaszter borászatai profitálnak erős hálózataikból, amelyek hozzáférést biztosítanak számukra új tudáshoz és technológiákhoz.
  • Vállalati méret és erőforrások: Bár az öko-innováció nem kizárólag a nagyobb vállalatokra korlátozódik, a kutatás megállapította, hogy a nagyobb pénzügyi erőforrásokkal és termelési kapacitással rendelkező borászatok nagyobb valószínűséggel alkalmaznak csúcstechnológiás megoldásokat. Ezek a vállalatok jobban felkészültek arra, hogy drága innovációkba, például precíziós mezőgazdasági technológiákba és megújuló energia rendszerekbe fektessenek.
  • Vezetői elkötelezettség: A tulajdonosok és vezetők fenntarthatóság iránti elkötelezettsége kulcsszerepet játszik az öko-innováció ösztönzésében. Azok a borászatok, amelyek kiemelt fontosságot tulajdonítanak a környezeti felelősségvállalásnak, nagyobb valószínűséggel hajtanak végre átfogó fenntarthatósági stratégiákat, amelyek túlmutatnak az alapvető szabályozási követelmények betartásán.

Szakpolitikai következmények: Egy fenntartható borágazat támogatása

A kutatás eredményei értékes tanulságokkal szolgálnak a borágazat fenntarthatóságának előmozdítására törekvő döntéshozók számára.

Az egyik fontos következtetés, hogy elő kell segíteni a borászatok és külső tudásforrások közötti együttműködést. Azáltal, hogy ösztönzik a borászatok, egyetemek és kutatóintézetek közötti partnerségeket, a döntéshozók segíthetik a kisebb borászatokat az öko-innovációval kapcsolatos akadályok, például az erőforrás- és szakértelemhiány leküzdésében.

Továbbá pénzügyi ösztönzők – például támogatások, adókedvezmények vagy fenntartható beruházásokra irányuló szubvenciók – bevezetése bátoríthatná a borászatokat, hogy csúcstechnológiás, nagy hatású öko-innovációs gyakorlatokat alkalmazzanak. A megújuló energia projektek, fejlett termesztési technikák és környezetbarát csomagolási megoldások finanszírozásának egyszerűsítése felgyorsíthatná az átmenetet egy fenntarthatóbb boripar felé.

Előretekintés: Út a fenntarthatóság felé

Ahogy az éghajlatváltozás egyre inkább befolyásolja a hagyományos bortermelő régiókat, az öko-innováció iránti igény a borágazatban csak növekedni fog. A magyar borászat, mélyen gyökerező hagyományaival és a fenntarthatóság iránti növekvő elkötelezettségével, jól pozícionált ahhoz, hogy az öko-innováció élvonalába kerüljön. A tudásmegosztó hálózatokba és csúcstechnológiás megoldásokba való további befektetéssel a magyar borászatok javíthatják környezeti teljesítményüket, miközben megőrzik versenyképességüket a globális piacon.

Kutatásunk hangsúlyozza, hogy az öko-innováció nemcsak a környezeti hatások csökkentéséről szól – hanem a borágazat hosszú távú életképességének biztosításáról is egy egyre szűkösebb erőforrásokkal rendelkező világban. Ahogy egyre több borászat öleli fel a fenntarthatóságot, a magyar borászat jövője nemcsak zöldebb, hanem ellenállóbb is lesz.

Az írás alapjául szolgáló tanulmámy: Lekics, V., & Fertő, I. (2024). Understanding eco-innovation in the Hungarian wine sector. International Journal of Wine Business Research, 36(4), 572-590.

Fertő Imre a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális tudományi Kutatóközpont (KRTK) főigazgatója

Lekics Valéria a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Gazdaság- és Regionális Tudományok Doktori Iskola hallgatója

A cikk a szerzők véleményét tükrözi, amely nem feltétlenül esik egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával.

Címlapkép forrása: Portfolio

Holdblog

Csak bátraknak!

Móricz Dániellel felgöngyölítjük 2025-öt, pedig nem könnyű. De lesz benne Men in Finance vs. Girls in Marketing buli – mint még soha! Jó szórakozást! Milyen... The post Csak bátraknak!

Kiszámoló

Olyan drága csak nem lehet, nem igaz?

Nagyon sok olyan ügyfél kér tanácsot, aki külföldre számláz és onnan kapja a fizetését, illetve hát a vállalkozói díját. A múlt héten is volt valaki, aki dollárban kapja a fizetését, a

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kijött a friss lista: ez most a világ 10 legerősebb hadereje

Multi asset portfólió menedzser

Multi asset portfólió menedzser
Díjmentes online előadás

Forint, euró, dollár – Hogyan lovagold meg a devizapiac hullámait?

Megtudhatod, hogyan hatnak egymásra a forint, az euró és a dollár, és milyen tényezők mozgatják az árfolyamokat.

Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
zakopane lengyelország téli táj