A mérések segítségével rátalálhatunk az oksági kapcsolatokra, amelyek révén megérthetjük a világot. Tudjuk, hogy az exportra termelő vállalatok termelékenyebbek, mint a hazai cégek. De mi mögötte az összefüggés? Az export kényszeríti rá a vállalatokat a nagyobb termelékenységre? Vagy a termékenyebb vállalatok azok, akik képesek kilépni az exportpiacokra?
AZ ELEMZŐ KÖZGAZDÁSZ
A Portfolio hetente mutatja be az ELTINGA vezetőjének videósorozatát, ami a közgazdasági elemző gondolkodásba nyújt bepillantást. Rendszerváltó történetünk egyik öröksége, hogy a közgazdaságtan sok mindent jelent ma Magyarországon: praktikus, üzleti tanulmányokat, alkalmazott matematikát, fogalmak, állami szabályok, törvények naprakész ismeretét. A nemzetközileg economics-ként ismert – magyarul talán leginkább elemző közgazdaságtannak nevezett – terület gondolkodása és szerepe nem közismert. A sorozatban megmutatjuk a közgazdasági gondolkodás példáit. Szó lesz arról, hogyan kutatják a közgazdászok a vállalati versenyt. Hogyan jelzik előre a gazdasági növekedést? Miként próbálják megérteni és feltárni a gazdasági összefüggéseket? Mit keres egy közgazdász az iskolában? Ismerd meg te is az elemző közgazdász munkáját!
NÉVJEGY
Koren Miklós a CEU Közgazdaságtan és Üzleti Gazdaságtan Tanszékének tanára, a KRTK KTI és a CEPR tudományos főmunkatársa, az egyetem Üzleti Analitika MSc programjának és a CEU MicroData kutatócsoportjának alapítója. Kutatása azt vizsgálja, hogyan járul hozzá a tehetség és a technológia az üzleti sikerhez. Tanulmányait vezető nemzetközi folyóiratok közlik, és több nemzetközi kutatási projektben is részt vesz. Munkájával elnyerte a Peter Kenen Fellowshipet (Princetoni Egyetem), az Európai Kutatási Tanács támogatását és a Káldor Miklós-díjat (Corvinus Egyetem). Doktori fokozatát a Harvard Egyetemen szerezte 2005-ben. Több mint 20 éve foglalkozik vállalati adatok elemzésével. A CEU előtt a New York-i Federal Reserve Bankben és a Princetoni Egyetemen dolgozott.
A sorozat első két részét itt nézheted meg:
Címlapkép: Getty Images