FONTOS Energiavészhelyzetet hirdetett Trump, és kilép a párizsi klímaegyezményből
Kész! - Átadták a Mol Campust, az ország legmagasabb és legmodernebb irodaházát (képek)
Ingatlan

Kész! - Átadták a Mol Campust, az ország legmagasabb és legmodernebb irodaházát (képek)

Portfolio
2022. december 8-án hivatalosan is átadták Budapest legmagasabb irodaházát, a Mol Campust. A 120 méter magasságból csodálható kilátást és a szupergyors lifteket egyelőre még csak az éppen beköltöző dolgozók élvezhetik, de jövőre a külső vendégek számára is látogatható lesz Budapest új látványossága. Kívülről, belülről, alulról, felülről bejártuk az épületet, és képek formájában spoilerezünk egy keveset a kilátásról, illetve arról is, hogy milyen irodaterekben fognak dolgozni a Mol munkavállalói.

Öt év telt el azóta, hogy a Mol egy saját székház megépítése mellett döntött. A 28 emeletes, nettó 68 ezer négyzetméter alapterületű Campus most novemberben megkapta a használatbavételi engedélyt, ezzel megkezdődhet a 2500 dolgozó beköltöztetése.

A sokszor "mini felhőkarcolóként" emlegetett 120 méteres (a kilátópont 120 méteren, míg az épület legfelső pontja 143 méteren van) magasház nemcsak irodaházként, hanem a későbbiekben kilátóként is nyitva áll majd az ott dolgozók, illetve más vendégek előtt is. A "külsős látogatóknak" elérhető lesz egy kávézó, egy bisztró, a Látogatóközpont, a Kilátó (várhatóan 2023 tavaszától), illetve a 28. emeleti „fine dining” jellegű étterem is.

Bár a székház alakulását folyamatosan nyomon követtük és számos beszámoló készült az építkezés állásáról, illetve korábban még a látványtervekről is, akinek mégis újdonság lenne a Kopaszi-gáton megépült toronyház látványa és nagysága, annak ezekkel az adatokkal szolgálhatunk:

  • Az épület úgynevezett Kilátóterasza 120 méteres magasságban van.
  • Az épületbe összesen 23 liftet telepítettek, melyek az ország leggyorsabbjai. Számos lift 5 métert tesz meg másodpercenként, azaz megállás nélkül a teljes magasságot közel fél perc alatt érik el. A legnagyobb egybefüggő liftakna 131 méteres.
  • A komplexumban 7 lépcsőház épült, ezek összesen 2700 lépcsőfokot jelentenek.
  • Magyarország legmagasabb épületéhez az ország legmagasabb toronydaruját építették fel, amit Dániából hoztak és 171 méter magas (ez több mint 5, egymásra rakott tízemeletes ház)
  • Közel 5000 ülőhely lesz a székházban, majdnem annyi, mint a világhírű Sydney-i Operaházban (1924 standard munkaállomás és 3000-nél is több egyéb munkavégzési lehetőség jut 2 500 kollégára).
  • A szerkezethez többféle anyagot is felhasználtak az építészek, többek között 10 800 tonna újrahasznosított acélt, ami pontosan annyi, amennyi a párizsi Eiffel-torony építéséhez is kellett.
  • A szürke és esővíz 100%-os felhasználásra kerül az épületben.
  • A pódium épületrész tetőszerkezetén 900 négyzetméternyi napelemet telepítettek, ami az épület teljes energiafelhasználásának 5%-át fedezi.
  • Az építkezésen keletkező hulladékok mintegy 80%-át újrahasznosították.
  • A mozgáskorlátozott munkavállalók akadálymentes utakon közlekedhetnek majd az épületben. A látássérült kollégák lift- és épülethasználatát Braille kiírások teszik zökkenőmentessé, míg a hallássérültekét fényjelzések segítik majd a hangjelzések mellett egy esetleges vészhelyzetben. Az Aspergeres autizmussal élő munkavállalóiknak állandó munkaállomást biztosítanak a csendes zónában.
  • A tervezési munkákat a londoni Foster + Partners és a magyar FintaStudio készítette. A belsőépítészetért egy berlini csapat, a KINZO felelt, illetve helyi partnerként a Minusplus, amely egy 20 fős budapesti építésztervező és designer iroda.

A mélyebb műszaki adatok, illetve a belső képek előtt jöjjenek az épületről, a kilátásról készült fotóink.

Kivitelezési bravúr volt az épület

  • Közel 47 ezer négyzetméter válaszfalat emeltek, több mint 25 ezer négyzetméter álmennyezetet építettek meg és közel 53 ezer négyzetméter padlóburkolatra volt szükség. A ház egyik meghatározó belső felülete a terrazzo padlóburkolat, melynek 12 000 m2-es felülete igencsak meghaladja az eddigi legnagyobb, 4000 m2-es Zeneakadémia padlóburkolatát.
  • Az épület acélszerkezetét két irányban is ívelt üvegelemek fedik, egy-egy ilyen, 20 négyzetméteres, 1 centiméter vastag, duplán ívelt üvegtábla súlya meghaladhatja a másfél tonnát is.
  • A homlokzat struktúrájának kb. 7,5%-át hajlított üvegfelületek alkotják. A 28 ezer négyzetméter üveghomlokzatnak köszönhetően a munkaállomások 86%-át természetes fény fogja bevilágítani.
  • 120 méter magas személy- és teherfelvonót épített a kivitelező, ezzel is segítve a szerkezet- és homlokzatépítési munkálatokat.
  • Az óriási - 62 ezer köbméter - betonmennyiség bedolgozása kiemelt feladat volt, a kivitelezésen a torony közel 4400 m3-es alaplemeze megszakítás nélküli ütemben készült, 40 órán át.
  • A kivitelezés során szélpajzsot alkalmaztak.
  • Az úgynevezett kúszó zsaluzatnak köszönhetően kb. harmad annyi idő alatt, 8-9 nap alatt épült meg egy szint.
  • A talajszondáknak köszönhetően geotermikus hőenergiát használnak majd az épület fűtéséhez. 120 méter mélyen 90 darab, míg 100 méter mélyen 220 darab szondát helyeztek el, ezek együttesen háromszor olyan magasak, mint a Mount Everest.
  • A MOL Campus kettős zöldminősítés megszerzését tűzte ki célul, ezek a LEED Platinum és a BREEAM Excellent. Ez az első olyan magyar, új építésű beruházás, amely ilyen magas BREEAM és LEED minősítést egyszerre célzott meg.
  • Majdnem minden beköltöző kollégánkra jutna egy szenzor, hiszen 2150 db iOT és Gateway szenzort telepítettek az épületbe.

Az új székház egyrészt egy régóta várt irodaház a hazai ingatlanpiacon, de egyben 2500 dolgozó új munkahelye is lesz, akik 10 különböző budapesti épületből költöznek át. Az épület átadása során az is kiderült, hogy a dolgozók sokat lesznek bent az új irodaházban, az eddig engedélyezett heti egy nap home office szabály ugyanis megmarad. Nekik 1924 standard munkaállomáson kell majd osztozni, illetve további 3000 ezer egyéb, munkaállomásként is használható ülőhely áll majd a rendelkezésükre.

Itt fognak dolgozni a Mol-munkavállalók

Végül pedig íme egy drónos felvétel is, amely az építkezés legelején készült, amikor még csak a helye volt meg az új székháznak.

Címlapkép forrása: Stiller Ákos/Portfolio

Kiszámoló

Lehet bérelni is

Nagyon gyakori eset, hogy valakinek van egy lakása, ami már szűkös a két kamasszal, de ami ingatlant szeretnének helyette, ahhoz fel kellene venni 60-70 millió forint vagy akár még több hitelt, a

Holdblog

Túl a gyermekcsúcson

Megállt a gyermekek számának növekedése a világon - legalábbis az ENSZ felmérései szerint. A pillanatot, amikor a legtöbb gyermek van a Földön, a néhai Hans... The post Túl a gyermekcsúcson

Holdblog

Az elnök emberei

Donald Trumpot csak január 20-án iktatják be hivatalába, de leendő munkatársainak egy részét már ismerni. Közülük vannak páran, akik mellett nehéz lenne elmenni, anélkül, hogy... The post A

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Egyedülálló felvételek mutatják be, mi zajlik Ukrajnában a háború árnyékában

Gazdasági elemző

Gazdasági elemző

Multi asset portfólió menedzser

Multi asset portfólió menedzser
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Ez is érdekelhet
kormány-ingatlan-városfejlesztés-felhőkarcoló-ingatlanfejlesztés-szabályozás-főváros