Nagy öröm mindazok számára, akik örömmel látják, ha Budapest igazi lelkét és szépségét jelentő XIX. század végi, XX. század eleji épületek újulnak meg, és régi pompájukban díszelegnek újra a városlakók, a turisták és a használóik legnagyobb örömére, hiszen a legrosszabb ingatlan a kihasználatlan és nem helyreállított ingatlan. Az ilyen épületek, mint a nemrég átadott Eiffel Palace irodaház, vagy a jelenleg még kevésbé kihasznált, de már elkészült Váci1 üzletház, avagy a Párisi Nagyáruház, de mondhatnánk akár a Várkert Bazárt, és a Parlamentet is, hogy a több kisebb, de hasonlóan igényesen felújított szállodát, apartmanházat, templomot, fürdőt, stb. ne is említsük. A jelen állás szerint a csődeljárás körüli gondok mára már véglegesen megoldódtak, hiszen sikerült a Cougar Real Estate-et társbefektetőnek megnyerni a Tőzsdepalota luxusirodaházzá átalakító projekt mellé, így ha némi csúszással, de végre elkezdődtek az összesen mintegy 100 millió eurós (melyből 30 millió a garázs kialakítása volt) beruházás belső rekonstrukciós munkálatai.
A nagy hír, hogy a válság okozta sokk, a nehéz és kiszámíthatatlan piaci körülmények (magas irodapiaci kihasználatlanság, alacsony bérleti díjak, beszűkült finanszírozás), és a hosszú évek óta vergődő ingatlanpiac ellenére a tulajdonos és fejlesztő Tippin Corporation, egy társbefektetőt bevonva elkezdte az 1905-ben épült eklektikus-szecessziós műemlék épület, a Szabadság téri Tőzsdepalota belső rekonstrukciós munkálatait. "Az épület belsejében eddig ismeretlen, évtizedekig rejtett építészeti megoldások kerültek napvilágra. A válaszfalak, álmennyezetek, burkolatok eltávolítása lehetővé teszi az építészek és a történészek számára, hogy precízen lejegyezzék a magyar ikonikus épület építészeti szerkezetét" - mondta a cég képviselője.
Michael Tippin, a Tippin Corporation tulajdonosa, a fejlesztéssel kapcsolatos korábbi kérdésünkre elmondta: "A tervek szerint felújítjuk az 50 000 nm-es eklektikus-szecessziós műemlék épület teljes egészét, melynek folyamán több mint 27 000 nm A kategóriás emeleti irodahelyiséget, illetve 8 000 nm prémium szolgáltató- és üzlethelyiséget alakítunk ki. Ahol lehetséges, törekszünk az eredeti funkciók, külső és belső terek visszaállítására. Az időközben teljesen megsemmisült és elveszett belső terek eredeti szerkezetét korszerű üveg-acél megoldással keltjük életre."
A Portfolio.hu kérdéseire reagálva a fejlesztő cég képviselője elmondta, hogy terveik szerint 2017-ben lehet az átadás, vagyis az első bérlők ekkor költözhetnek be. A korábbi koncepció, mármint az irodaház funkció és az egyéb kiszolgáló kiskereskedelmi és szolgáltató egységek terve nem változott, a Tőzsdepalota pedig a Beyer Blinder Belle építésziroda tervei alapján újul meg. A bontási és kivitelezési munkálatokat az AIG/Lincoln vezeti.
A lehetséges bérlőkre, és a várható bérleti díjakra vonatkozóan még nem állnak rendelkezésre részletek, ám a saját becsléseink szerint hozzávetőleg 20 euró/hó/nm körüli áron lehetne egy átlagos méretű bérlőnek kiadni az irodaházat. Azt, hogy ez a következő 1-2 évben mennyit változhat, az még egyelőre kiszámíthatatlan, de többen növekedésre számítanak ezen a téren is a közeljövőben a hazai modern irodapiacon.
Bár kétségtelenül magasak a költségek a Tőzsdepalota fejlesztésével kapcsolatban, hiszen rengeteg olyan műemléki és felújítási munkálatot kell elvégezni, ami egy új építésű ingatlan esetében ugye nem szükséges, a lokáció és a presztízs, néhány erős és stabil mágnesbérlővel megfűszerezve kifizetődhet hosszú távon a befektetők és a fejlesztő számára.
Parkolás
Az egyik legelőrehaladottabb állapotban a parkolás megoldása van. A Lipót Garázst a Tőzsdepalota parkolási funkciójának kiegészítése és biztosítása érdekében vásárolta meg a Tippin. A Lipót Garázs jelenleg az egyik legnagyobb belvárosi parkoló és a bérlői között vannak kormányzati és pénzügyi szektorból származó ügyfelek is. A fejlesztés átadását követően azonban várhatóan nagy szüksége lesz a cégnek ezekre a helyekre, hiszen ha sikerül kiadni a teljes épületet, akkor számításaink szerint mintegy 2500 ember használja majd az épületet, akik számára fontos szempont lehet az állandó saját parkolóhely biztosítása. Így a jelenlegi bérlőknek és használóknak érdemes lesz majd új alternatívák után nézelődni. Exkluzív képek a bontásról, és néhány eddig rejtett műemléki, építészeti különlegességről
Fotók: Konta Gábor
Látványtervek a jövőről
Pár kép a szakmai bejárásról. Panoráma a leendő tetőteraszon kialakításra kerülő kávézóról. Aula és makett.
Fotó: Konta Gábor
Fotó: Konta Gábor
Fotó: Konta Gábor
Fotó: Konta Gábor
Háttér A Tippin Corporation egy olyan nemzetközi ingatlanfejlesztő, amely elsősorban történelmi épületek akvizíciójával és fejlesztésével foglalkozik. A Michael Tippin által 1996-ban alapított cég eddig öt országban és két kontinensen valósított meg fejlesztési projekteket. A cég 2006 óta fókuszál Közép- és Kelet-Európa országaira, különösen Magyarországra és Budapestre. A budapesti Tőzsdepalota épületét a Tippin 2006-ban vásárolta meg az ÁPV Rt-től. Az épület eredetileg a budapesti Árú-és Értéktőzsde számára épült 1905-ben, és azóta számos intézménynek adott már otthont, többek között minisztériumnak, hadi kórháznak, Lenin Intézetnek és az utolsó időkben a Magyar Televízió székházaként is szolgált. Az ingatlanra csak több körös procedúrában sikerült a vevőt megtalálni. A Tippin a 4. fordulóban csatlakozott a tenderhez, az eljárás pedig nagyjából 18 hónapig tartott. A végeleges vásárlási ár 4.6 milliárd forint volt. Az értékesítést követően a Magyar Televízió összesen 3 és fél éven keresztül bérelte vissza az épületet, és 2009 közepén költözött át a nem kevés kritikával illetett új székházába. A Tőzsdepalota a híres magyar építész, Alpár Ignác tervei alapján épült, aki több műemlék épület között a Magyar Nemzeti Bank terveit is készítette. A budapesti Tőzsde Európa legnagyobb ilyen épülete volt, mind alapterület és kereskedési volumen szempontjából. A Tőzsdepalota hatalmas mérete a hajdani birodalmi rivalizálás igényét fejezte ki Budapest és Bécs között. A tőzsde 1948-ig működött itt, helyére a Lenin Intézet került, majd 1955-től egészen 2009-ig a Magyar Televízió.