
A konferencia egyik nyitó előadását Orbán Balázs, a magyar miniszterelnök politikai igazgatója tartotta. „A konferencia címe: Egy új világrend küszöbén. Én azonban ennél többet állítanék: nem egy új korszak kezdetén vagyunk, hanem már benne is élünk. Már lépünk át a neoliberális világrenden, a multipoláris világrend itt van. A neoliberális gazdaságpolitika dogmáinak végleg befellegzett” – kezdte előadását Orbán Balázs.
A kormányfő politikai igazgatója kiemelte: eddig azt láttuk, hogy Nyugaton, az Atlanti-óceán mindkét partján többségben vannak az eddigi neoliberális status quo-t védő erők. „Most azonban az USA csatlakozott a status quo-t megváltoztatni igyekvők táborába.”
Orbán Balázs a neoliberális világrenddel kapcsolatban tíz anomáliát sorolt fel, amelyek megoldását szerinte a következő multipoláris világrendtől lehet majd várni. Az egyik ilyen anomáliaként azt nevezte meg, hogy a neoliberális paradigma értelmében lényegtelenné vált, hogy hol történik a gyártás.
Ez vezetett az ipari termelés és az ipari gyártási kapacitás tömeges leépüléséhez a Nyugaton.
Adatokat idézve rámutatott arra, hogy másfél évtizeddel ezelőtt az nyugati világ termelte meg a világ ipari hozzáadott értékének 47%-át. Ez ma már csak 30%. Kína mutatója eközben 9%-ról 30%-ra nőtt. A nyugati ipar és termelés leépülésének oka szerinte az, hogy a liberális gazdasági paradigma hosszú időn át azt a meggyőződést követte, hogy a jövő kizárólag a szolgáltatásoké. „A hidegháború végén az EU még a világgazdaság negyedét adta. Ma már csak 14%-át” – hangsúlyozta Orbán Balázs.
Azt is a neoliberális világrend anomáliájaként sorolta fel, hogy az innováció terén a nyugati világ lemaradt. Idézett adatokat, miszerint Kínában egy évben több mint kétszer annyi szabadalmat jegyeznek be, mint az utána következő kilenc országban összesen, beleértve az Egyesült Államokat és Németországot is. A világ 50 legnagyobb technológiai klaszteréből pedig 22 található a Távol-Keleten, Délkelet-Ázsiában, 12 az USA-ban és 11 Európában.
A neoliberális világrend másik anomáliájának nevezte, hogy a hidegháború után Európa úgy döntött, hogy már nem kell megvédenie magát.
Európa elhitte, hogy a történelem véget ért
– jegyezte meg. Szerinte Európa az elmúlt évtizedekben lényegében kiszervezte saját védelmét. Ennek kapcsán kiemelte: 1990-hez képest megfeleződött a nagy európai országok katonáinak száma, töredékére csökkent a harci eszközeiknek száma, és a védelmi kiadások csökkentésének folyamata csak néhány éve fordult meg.
Az európai védelmi politikával kapcsolatban leszögezte: a magyar kormány igent mond az európai védelem megerősítésére. „Elkezdtük a magyar haderő fejlesztését, méghozzá úgy, hogy közben az európai védelmi iparra támaszkodtunk. Mi már egy évtizede a gyakorlat szintjén erősítjük az európai védelmi képességeket” – mondta.
Egyben azt is kihangsúlyozta, hogy a magyar kormány szerint Európa felfegyverkezése nem jelentheti Ukrajna felfegyverzését. Továbbá azt is kiemelte, hogy a kormány álláspontja szerint a felfegyverkezésről szóló döntések nem kerülhetnek brüsszeli szupranacionális szintre, a védelmi képességek fejlesztését a tagállamoknak kell koordinálniuk.
Azt sem támogatjuk, hogy Európa közös hitelfelvételből fegyverkezzen
– tette hozzá.
Álom a közös európai hadsereg?
Orbán Balázs előadását követő panelbeszélgetésen Erhard Bühler a Bundeswehr nyugalmazott vezérezredese, a Clausewitz Society elnöke az európai védelem erősítése kapcsán elmondta: a német kormány várhatóan a GDP 3,5%-át fogja költeni a védelemre jövőre. Egyben leszögezte: az EU és a NATO nem lehet versenytárs a katonai biztonság területén. Úgy véli:
a brit és francia nukleáris fegyverek minőségükben és mennyiségükben nem alkalmasak arra, hogy helyettesítsék az Egyesült Államok nukleáris pajzsát.
„A mi érdekünk, hogy a transzatlanti kapcsolatot a lehető legerősebb formában tartsuk fenn” – jegyezte meg.
Az én álmom is az, hogy egy napon európai hadseregünk lesz, azonban ez az én életemben nem fog megtörténni
– tette hozzá.
Ukrajnával kapcsolatban leszögezte:
Ukrajnát támogatnunk kell, meg kell akadályozni, hogy Putyin elérje a rövid- és középtávú céljait.
Erősödhet-e az USA pozíciója az új politikával?
Szemerkényi Réka, az Egyensúly Intézet nemzetközi kapcsolatok igazgatója az USA változó nemzetközi szerepét vizsgálta meg. „Erősödött-e az Egyesült Államok azzal, hogy a szövetségeseit kemény kritikával, negatívumokkal kezelte nemcsak katonai, hanem gazdasági értelemben is?” – tette fel a kérdést.
Nehéz azt mondani, hogy egy olyan ország, amelynek minden lehetősége megvan arra, hogy szélesítse befolyási övezeteit, hogy nagyobb geostratégiai környezetben, szövetségesi alapon az érdekeit megjelenítse, erősödne azzal, ha a szövetségesei meg vannak sértve
– magyarázta a volt washingtoni nagykövet.
Úgy véli, hogy Oroszország sok szempontból saját érdekeit hallja vissza a washingtoni nyilatkozatokban, és egy sor olyan ajánlatot kapott már az USA-tól, ami alapvetően orosz érdek. Oroszország értékeli azt, hogy az alap elvárásait megkapja Washingtontól az Ukrajna NATO-tagsága, az USA európai jelenlétének kivonása és az orosz-ukrán háború rendezése kapcsán. „Maximum azt sajnálhatja [Oroszország], hogy nem kért még ennél hatszor többet, mert azt is biztos megkapta volna” – mondta Szemerkényi Réka.
Valójában ez Oroszországból nézve nem egy erős, hanem egy gyenge Amerikát sugall.
Az USA most azokból a nemzetközi szervezetekből húzódik vissza, amelyek gyakorlatilag nagyon markáns amerikai szempontok alapján jöttek létre a második világháború után. „Ez egy olyan hátralépés, ami szintén nem feltétlenül pozícióerősítő” – hangsúlyozta. Trump vámintézkedései kapcsán pedig azt emelte ki:
nem egyértelmű, hogy ezen politika révén az USA nyer annyit a vámon, mint amennyit veszít a réven, csak hogy nullára kijöjjön.
Átalakuló európai védelmi politika
Koller Boglárka, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanszékvezetője, a HUN-REN KRTK Világgazdasági Intézet tudományos főmunkatársa az európai védelmi politika terén zajló friss folyamatokat elemezte. Szerinte a Zelenszkij-Trump találkozó után rendezett londoni biztonsági találkozó, illetve két hasonló párizsi fórum is azt mutatja, hogy a védelmi politikában egy olyan európai együttműködés, a tettre készek koalíciója kezd kialakulni, amelyben nem minden EU-tagállam (például Magyarország sem) vesz részt, viszont annak részese az Egyesült Királyság, amely újra megjelent az európai politika porondján. A szakértő szerint arra utaló jeleket látni, hogy ezen új centrum körül fog újjászerveződni az EU a védelmi politikában.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Szijjártó Péter: az amerikai pénzügyminisztérium levette Rogán Antalt a szankciós listáról
Más szelek fújnak a miniszter szerint.
Fehér Ház: Donald Trump nyitott a Kínával való megállapodásra!
Fordulat jöhet a vámháborúban?
Egymásnak feszült Trump és Zelenszkij, Kijev szerint hatástalan a tűzszünet - Híreink az orosz-ukrán háborúról kedden
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Véleményt mondott a NATO-főtitkár Amerika béketárgyalásairól
"Nem könnyű tárgyalni" a felekkel.
Jövedelmező a vállalkozásod?
A mai tanácsadáson szintén szóba került, hogy sok vállalkozó elfelejti beárazni a saját tulajdonában lévő eszközök úgynevezett alternatíva költségét (kiadhatnám másnak is a saját üzl
Nemzetgarázdasági stratégia - Trump a problémát sem érti
Ellentmondásokkal van tele Trump programja, a döntéshozóknak nemcsak koherens elképzelés nincsenek, de valószínűleg a problémát sem értik. Az eredmény a politikai bizonytalanság fenntartása,
"Tévedés, ki nem kényszerített hiba, amit Trump csinál"
Szerdán beszélgettem Vakmajom barátommal, és megemlítettem neki, hogy milyen szokatlanul viselkednek az amerikai eszközök: gyengül a dollár, emelkednek a (reál)hozamok, esnek a részvények. Mire
Közvetített szolgáltatások és alvállalkozói teljesítmények a HIPA-ban
A helyi iparűzési adó (HIPA) adóalapjának csökkentési lehetőségei sok vállalkozás számára komoly kihívást jelentenek - még azoknak is, akik egyébként magabiztosan navigálnak a magyar ad
Milyen rejtett költségei vannak az ingatlanvásárlásnak?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Milyen rejtett költségei vannak az ingatlanvásárlásnak? Alapvető költségek ingatlanvásárláskor Sokan csak az önerőre vagy a vételárra koncentrá
A 505 State Street, New York első teljesen elektromos felhőkarcolója
New Yorkban felépült a város első teljesen elektromos felhőkarcolója. A projekt az Egyesült Államokban egyedülálló, de világszinten egyáltalán nem példa nélküli.
Top 10 osztalék részvény - 2025. április
Április elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, a Google pedig megtréfált, és berakta az értesítő levelet a spam mappába, ezért csak most csináltam meg a listá
Új lakáshitel konstrukció: akár havi 22 500 Ft kedvezmény a családoknak
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Új lakáshitel konstrukció: akár havi 22 500 Ft kedvezmény a családoknak Áprilistól több millió forint maradhat a kasszában Április elsejétől új


- Itt a váratlan bejelentés: jön az új állampapír!
- Tökéletes vihar készül a tőzsdéken: akár 2008 óta nem látott zuhanás is jöhet
- Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
- Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot
- Trump meghátrál! Tépik a piacokat
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Kritikus napok előtt a globális tőkepiac
Mekkora a bizalmi válság?
Trump miatt rángatóznak a tőzsdék – Mi jelent most menedéket?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
Kockázat vagy lehetőség a génmódosított élelmiszer?
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen