
A brit külügyminiszter, David Lammy szerint Oroszország destabilizációs törekvései a Nyugat-Balkánra összpontosulnak, miközben Európa figyelme Ukrajnára irányul. Belgrádban, Koszovóban és Szarajevóban is nő a feszültség, a britek pedig sürgetik a térség hat államának uniós csatlakozását, hogy ezzel zárják ki Putyin befolyását.
Lammy úgy látja, hogy Moszkva célja a régió folyamatos feszültségben tartása és a kibertérben vívott háború elmélyítése.
A brit külügyi tárca szerint az EU-nak rövid ideje maradt, mielőtt Ukrajna csatlakozási folyamata teljesen lefoglalja Brüsszel figyelmét.
Szerbia az uniós csatlakozás szándékát hangoztatja, de belpolitikai feszültségek és Putyinhoz fűződő kapcsolatai ellentmondásossá teszik pozícióját. Az országban hónapok óta zajlanak kormányellenes tüntetések, amelyeket a korrupció, egy halálos vasútállomás-baleset és a Jared Kushner nevéhez köthető ingatlanfejlesztés is fűt. A tüntetők decentralizált módon szerveződnek, így nehezen támadhatók, de hatósági visszaélésekről – köztük illegális hangfegyverek használatáról – érkeztek hírek.
Vučić elnök tagadja a túlkapásokat, miközben Oroszország titkosszolgálatai is segítik a szerb hatóságokat az események kezelésében.
Koszovóban ezzel szemben a NATO és a Nyugat támogatása töretlen, de az ország vezetése attól tart, hogy Szerbia és Oroszország közösen próbálják aláásni stabilitását. Vjosa Osmani koszovói elnök szerint Belgrád „hegemonista szomszéd”, akinek támogatása a "gonosz háromszögéből" – Oroszország, Kína, Irán – egyre nyilvánvalóbb. A 2023-as banjskai incidens, a 2024-es infrastruktúra-elleni támadás és a választási beavatkozás mind ezt az elméletet támasztják alá.
A brit katonák is megerősítették, hogy orosz támogatással zajlanak szerb műveletek Koszovó területén, ami háborús kockázatokat jelent.
Lammy koszovói látogatása során biztonsági és védelmi együttműködésről tárgyalt, Osmani pedig felajánlotta országa részvételét a Nagy-Britannia és Franciaország által szervezett ukrajnai békefenntartó misszióban, egy átfogó védelmi megállapodás aláírásához kötve azt. Az elnök az EU-t is bírálta, amiért szerinte továbbra is támogatja Szerbiát, miközben szemet huny annak destabilizáló tevékenysége felett. Koszovó 2022 óta uniós tagjelölt, de öt tagállam továbbra sem ismeri el függetlenségét.
Bosznia-Hercegovinában Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke bírósági ítélet ellenére is hatalmon maradt, miután nyíltan szembement a nemzetközi békefolyamat szabályaival.
Vučić és Putyin támogatását élvezve folytatja szakadár politikáját. Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság szankciókat vezettek be ellene, de brit politikai körök szerint ezek nem elég hatékonyak. Dodik az amerikai republikánusok támogatására is számít, és veszélyt jelenthet Bosznia stabilitására.
A régió destabilizálódása egyelőre fokozatos, de szakértők szerint egyik pillanatról a másikra is súlyosabbá válhat.
A brit Lordok Házának tagja, Arminka Helic úgy fogalmazott: az orosz befolyás olyan, mint egy lassan terjedő fertőzés, amely megbénítja az intézményeket, mielőtt a Nyugat észbe kapna. Az orosz állami média, az ortodox egyház és a dezinformációs kampányok mélyen beépültek a térségbe. A figyelmeztetés egyértelmű: ha a Nyugat nem lép időben, Putyin nyerhet új játszóteret.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy Szerbia ugyan nem szankcionálta Oroszországot, de titokban fegyvereket küldött Ukrajnába.
A hivatalos EU-csatlakozási szándék és a Moszkvával ápolt szoros gazdasági, katonai kapcsolatok együttesen mutatják, mennyire ellentmondásos a szerb politika. A diákprotestek nem hordoznak uniós zászlókat: a fiatalok szerint Brüsszel már régen elfordította a fejét a korrupcióról, cserébe a szerb lítiumhoz való hozzáférésért. A térség geopolitikai jelentősége viszont egyre nő, amit a Nyugat most már kénytelen komolyan venni,
ha nem teszi, akkor Magyarország déli szomszédságában újabb fegyveres konfliktusok pattanhatnak ki.
Címlapkép: David Lammy brit külügyminiszter beszélget Winston Peters új-zélandi külügyminiszterrel az Észak-atlanti Tanács külügyminiszteri ülése előtt. A fotó forrása: Omar Havana/Getty Images.
Donald Trump újabb szektornak kegyelmezett meg - Mi történik a piacokon?
Mozgalmas hétkezdet után újabb eseménydús napra van kilátás.
Kurali Zoltán: Az elsődleges feladat az infláció letörése
Az MNB alelnökjelöltjét az Országgyűlés gazdasági bizottsága hallgatja meg.
Kiszivárgott: amerikai gáz- és fegyvervásárlásra, lazább kínai kapcsolatra biztatják Donald Trumpék a magyar kormányt
Érdekes háttérinformációk derültek ki a minapi budapesti látogatásokról.
Szomorú jelentés érkezett a klímahelyzetről - Évről évre nagyobb a baj
Melegszik a tenger, olvad a jég, egyre durvább viharok jöhetnek.
Egymásnak feszült Trump és Zelenszkij, Kijev szerint hatástalan a tűzszünet - Híreink az orosz-ukrán háborúról kedden
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Alaposan felpörgetné az amerikai hadsereg a legendás harckocsik modernizálását, de ezzel komoly felelősséget vállalnak
Beszerzési reform is következhet.
Nemzetgarázdasági stratégia - Trump a problémát sem érti
Ellentmondásokkal van tele Trump programja, a döntéshozóknak nemcsak koherens elképzelés nincsenek, de valószínűleg a problémát sem értik. Az eredmény a politikai bizonytalanság fenntartása,
Közvetített szolgáltatások és alvállalkozói teljesítmények a HIPA-ban
A helyi iparűzési adó (HIPA) adóalapjának csökkentési lehetőségei sok vállalkozás számára komoly kihívást jelentenek - még azoknak is, akik egyébként magabiztosan navigálnak a magyar ad
Új lehetőség nagy léptékű zöldenergiás fejlesztésekhez
A társadalmi egyeztetésre meghirdetett biogázos és biometános pályázat nem a megszokott \"pályázzunk egy eszközre\" típusú támogatás.
"Tévedés, ki nem kényszerített hiba, amit Trump csinál"
Szerdán beszélgettem Vakmajom barátommal, és megemlítettem neki, hogy milyen szokatlanul viselkednek az amerikai eszközök: gyengül a dollár, emelkednek a (reál)hozamok, esnek a részvények. Mire
Milyen rejtett költségei vannak az ingatlanvásárlásnak?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Milyen rejtett költségei vannak az ingatlanvásárlásnak? Alapvető költségek ingatlanvásárláskor Sokan csak az önerőre vagy a vételárra koncentrá
A 505 State Street, New York első teljesen elektromos felhőkarcolója
New Yorkban felépült a város első teljesen elektromos felhőkarcolója. A projekt az Egyesült Államokban egyedülálló, de világszinten egyáltalán nem példa nélküli.
Top 10 osztalék részvény - 2025. április
Április elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, a Google pedig megtréfált, és berakta az értesítő levelet a spam mappába, ezért csak most csináltam meg a listá
Új lakáshitel konstrukció: akár havi 22 500 Ft kedvezmény a családoknak
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Új lakáshitel konstrukció: akár havi 22 500 Ft kedvezmény a családoknak Áprilistól több millió forint maradhat a kasszában Április elsejétől új


- Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
- Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot
- Von der Leyen ultimátuma Trumpnak: esélyt ad az EU a tárgyalásoknak, de nem örökké
- Trump meghátrál! Tépik a piacokat
- Itt a Telekom bejelentése: változik az inflációkövető díjkorrekció
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Kritikus napok előtt a globális tőkepiac
Mekkora a bizalmi válság?
Trump miatt rángatóznak a tőzsdék – Mi jelent most menedéket?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
Kockázat vagy lehetőség a génmódosított élelmiszer?
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen