Albin Kurti koszovói miniszterelnök a vasárnap éjszaka folyamán bejelentette, hogy az általa vezetett Önrendelkezés (Vetevendosje) nyerte meg a parlamenti választást, ezért ismét ők alakíthatnak kormányt.
Abban bízik Milos Vicevic, hogy gyors választ küldenek Washingtonból az orosz tulajdonú NIS olajcéget ért súlyos szerbiai szankció ügyében, és sikerül minden fél számára megnyugtató rendezést elérni - jelezte vasárnap a szerb miniszterelnök a Szerbiai Rádió és Televízió adásában az orosz TASS hírügynökség beszámolója szerint. Az ügy előzménye, hogy a napokban Szerbia - a magyar kormány támogatásával - 90 napos haladékot kért az Egyesült Államoktól a január 10-én elrendelt szankció végrehajtására, amelynek értelmében az orosz Gazprom többségi tulajdonában álló NIS-t és Szerbia egyetlen olajfonomítóját el kellene adni záros határidőn belül, noha az oroszok erre nem hajlandók.
Szerbia legnagyobb olaj- és gázipari vállalata, a Naftna Industrija Srbije (NIS) 90 napos haladékot kért az Egyesült Államok januári, Oroszországot érintő szankciói alól, hogy rendezni tudja a cég tulajdonosi szerkezetét - írta meg a Reuters. Erre azért van szükség, mert a NIS a Gazprom orosz vállalat többségi tulajdonában van. A felmentés létfontosságú lenne, mivel a vállalat Szerbia egyetlen olajfinomítóját üzemelteti, és jelentős szerepet tölt be a régió energiastabilitásában. A szerb kormány mellett a magyar kabinet is támogatja a vállalat kérelmét, miközben a NIS a balkáni piacairól való kivonulás lehetőségét is mérlegeli.
A közel három hónapja tartó szerbiai tüntetéshullám kezd fájni a gazdaságnak, januárban például hároméves mélypontra esett a külföldi befektetések volumene - jelezte szerdán Milos Vucevic, már lemondott miniszterelnök.
A balkáni országokban egyre erősödő fogyasztói elégedetlenségi hullám söpör végig, amelynek középpontjában az élelmiszerárak drasztikus emelkedése és a megélhetési költségek növekedése áll. A tiltakozás formája egy összehangolt, több országra kiterjedő szupermarket-bojkott, amely január végén indult, és azóta is tart - írta az ESM kiskereskedelmi szakportál.
Hétfőtől harminc napra beszüntetik a munkát a szerbiai ügyvédek - erről döntött a szerbiai ügyvédi kamara vasárnap. Az ügyvédek az egy hónapos sztrájkkal csatlakoznak a november óta tiltakozó egyetemisták követeléseihez, de tiltakoznak amiatt is, hogy a véleményük szerint Szerbiában veszélybe került a jogállamiság és az ügyvédek önállósága.
Tovább fokozódik a politikai feszültség Szerbiában: hétfő éjjel vélhetően kormánypárti szélsőségesek támadtak kormányellenes tüntetésre buzdító egyetemistákra, aminek következményeként kedden lemondott Miloš Vučević szerb miniszterelnök. A tiltakozások hátterében egy tragikus baleset áll, amely a politikai felelősségvállalás és a korrupció kérdését is felszínre hozta. A tüntetések hatása nemcsak Szerbia belpolitikai helyzetére, hanem a geopolitikai viszonyokra is kihatással lehet. A Portfolio Checklist csütörtöki adásában Németh Ferenc Balkán-szakértő elemezte a helyzetet.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy bár a KSH reggeli adatai szerint a magyar gazdaság kikerült a recesszióból 2024 negyedik negyedévében, de kérdéses, hogy a számok milyen mértékben alapozzák meg a kormány 2025-ös, három százalékot is meghaladó növekedési terveit. A témáról, valamint a forint kilátásairól Virovácz Pétert, az ING Bank vezető elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében a Szerbiát sújtó politikai válságról volt szó, az újvidéki vasútállomáson történt novemberi tragédia által kirobbantott politikai válságba ugyanis már a miniszterelnök is belebukott, az viszont kérdéses, hogy milyen mértékben kell a hatalmat informálisan birtokló Aleksandar Vučić elnöknek féltenie saját pozícióját. Ezzel kapcsolatban Németh Ferenc Balkán-szakértő volt a vendégünk.
Kedden benyújtotta lemondását Miloš Vučević szerb kormányfő, Aleksandar Vučić államfő, az ország tényleges vezetője pedig előrehozott parlamenti választások lehetőségét vetette fel. A történtek előzménye, hogy a november 1-jei, 15 ember halálát okozó újvidéki tragédia óta folyamatosak a kormányellenes tüntetések, történetének eddigi legnagyobb kihívása elé állítva Európa egyik legstabilabbnak és leválthatatlannak tűnő politikai vezetését.
Aleksandar Vučić szerb elnök a miniszterelnök lemondása után nem zárta ki, hogy előrehozott választások jöhetnek áprilisban Szerbiában – írja a Reuters.
Kedden benyújtotta lemondását Miloš Vučević szerb miniszterelnök – írja az AP.
Egy egész napra, 24 órára lezárták Belgrád legforgalmasabb csomópontját a hónapok óta kormányellenes tüntetéseket szervező egyetemisták hétfőn.
A horvát állampolgárokat közelmúltban ért kellemetlenségek miatt a külügyminisztérium csütörtökön frissítette az egyes országokra vonatkozó ajánlásait, és arra figyelmeztette állampolgárait, hogy amennyiben nem szükséges, ne utazzanak Szerbiába - közölte a helyi sajtó.
Az Egyesült Államok minapi szerbiai szankciója miatt a Wizz Air arra kényszerült, hogy a Belgrádban állomásozó gépét ne a szerbiai olaj- és gázipari cégtől (NIS) vett üzemanyaggal tankolja fel, hanem Budapesten és Temesváron töltse fel technikai leszállások segítségével – írta meg névtelen forrásai alapján szerdán a Tango Six légiközlekedési hírportál. Frissítés! Cikkünk megjelenése után rövid közleményt küldött szerkesztőségünknek a Wizz Air, amelyben azt hangsúlyozta, hogy a fejlemény nem érinti a légitársaság menetrendjét.
Marko Đurić szerb külügyminiszter szerint hazája különleges helyzetben van ahhoz, hogy Donald Trump és Vlagyimir Putyin esedékes találkozójának helyszíne legyen – írja az Euractiv.
A Török Áramlat „jelenleg a magyar földgázellátás biztonságának garanciáját jelenti", amelyen keresztül tavaly rekordmennyiségű, 7,6 milliárd köbméter földgáz érkezett hazánkba, és mivel az ellátásbiztonság mellett az alacsony gázárakat is ez a vezeték garantálja, ezért ezt a vezetéket soha nem adjuk fel – hangsúlyozta szombati Facebook-videójában Szijjártó Péter.
Irak és Törökország patthelyzete veszélyezteti az OPEC terveit.
A CDU/CSU egyre nehezebb helyzetbe kerül.
Amit a pénzről, befektetésről tudnod kell, hogy sikeres legyél a pénzügyekben
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Moszkva nem hagyja gyógyulni a sebesülteket.
Mint egy 280 milliárd eurós tételre teheti rá a kezét Kijev.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.