Holnap, csütörtökön reggel 9:30-kor kezdődik a Kormányinfó, amelyen a mai kormányülésen született döntéseket ismerteti Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, és Vitályos Eszter kormányszóvivő. Az eseményről a Portfolio szokás szerint élő hírfolyamban tudósít.
A brit külügyminiszter szerint Vlagyimir Putyin a Nyugat-Balkánt új célterületként használja, hogy aláássa az európai stabilitást. A térség országai a rég óta fennálló feszültségekkel és az egyre erősödő orosz befolyással küzdenek, miközben az EU-csatlakozási folyamat elakadni látszik. Szerbia, Koszovó és Bosznia mind belső krízisekkel néznek szembe, amelyeket Moszkva saját céljaira próbál kihasználni. Úgy látja, a Nyugat ismét túl későn ébredhet a térség jelentőségére – számolt be a Politico.
Magyarország véleménynyilvánító szavazást készít elő Ukrajna uniós csatlakozásáról, még az érdemi tárgyalások megkezdése előtt, ami komoly feszültséget keltett Brüsszelben. Az Európai Bizottság és több tagállam sürgetné a haladást, de a konzultáció egyelőre megakasztotta a folyamatokat – írja a FAZ.
A boszniai Szerb Köztársaság vezetése veszélyezteti Bosznia-Hercegovina alkotmányát és jogrendjét az állampolgárok alapvető szabadságára vonatkozó fenyegetésekkel, az Európai Unió pedig nem fogja tűrni ezt - hangsúlyozta Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője kedden Szarajevóban.
Örményország elnöke pénteken aláírta azt a törvényjavaslatot, amely megteremti a jogi alapokat az ország Európai Unióhoz való közeledéséhez, jelezve ezzel az Oroszországtól való fokozatos távolodást.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint nem haladnak elég jól a dolgok az Európai Unióval Ukrajna számára – írja az Ukroinform.
Orbán Viktor miniszterelnök Facebook-videóban számolt be az Európai Unió legutóbbi csúcstalálkozójáról, ahol Magyarország ismét szembehelyezkedett a közös állásponttal az orosz-ukrán háború kérdésében.
Április közepétől postázzák az Ukrajna európai uniós tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazás szavazólapjait - közölte a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója pénteken a Facebook-oldalán.
Ukrajna európai uniós csatlakozása politikai elköteleződés szintjén már megkezdődött, de a tényleges tagság időpontja bizonytalan, és inkább a 2030-as évek közepére várható. A folyamat hatalmas gazdasági és politikai átalakulást hozna az EU-ban, amelyhez elkerülhetetlenek az intézményi reformok. A legnagyobb kihívások között szerepel Ukrajna gazdasági felzárkóztatása, a közös agrárpolitika és a kohéziós alapok újraelosztása, valamint a munkaerőpiaci hatások kezelése. A Bruegel Intézet friss elemzése szerint a csatlakozás közvetlen költségei elérhetik a 137 milliárd eurót, de a hosszú távú gazdasági előnyök ezt részben ellensúlyozhatják. Ukrajna kapcsán tehát nem csak az a kérdés, hogy az ország mikor lesz érett a csatlakozásra, hanem az is, hogy az unió képes lesz-e időben alkalmazkodni.
Az Európai Bizottság ma javaslatot tett a közös uniós visszaküldési rendszer létrehozására, amely Unió-szerte gyorsabbá, egyszerűbbé és hatékonyabbá tenné a visszaküldési eljárásokat - közölte az Európai Bizottság. Az Európai Tanács 2024. októberi kérésének megfelelően Ursula von der Leyen elnök a politikai iránymutatásban bejelentette a visszaküldésre vonatkozó új jogi keret létrehozását. Az új keret kulcsfontosságú elemként egészíti ki a tavaly elfogadott migrációs és menekültügyi paktumot, amely meghatározza a migrációra vonatkozó átfogó megközelítést.
Véleménynyilvánító szavazást kezdeményez Ukrajna európai uniós tagságáról Orbán Viktor. A miniszterelnök erről az Ukrajnáról szóló, rendkívüli uniós csúcstalálkozó után beszélt újságíróknak csütörtök éjjel Brüsszelben az MTI beszámolója szerint. A kormányfő elmondása szerint egyetértés volt az uniós vezetők között arról, hogy azt EU-nak rengeteg pénzt kell költenie saját magára is, hogy a "saját hadseregeinket megerősítsük".
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság korábbi elnöke figyelmeztetett arra, hogy Ukrajna NATO-tagsága nem biztosítaná automatikusan a kívánt biztonsági garanciákat, sőt, komoly kockázatokat is hordozhat. Az Euronews The Europe Conversation című műsorában adott interjújában kifejtette, hogy Ukrajna jelenlegi helyzetében nem alkalmas sem a NATO-, sem a teljes jogú EU-tagságra, helyette korlátozott uniós csatlakozást javasolt. Juncker emellett Donald Trump amerikai elnököt is helyre tette.
Orbán Viktor szerint Magyarország biztonsága szempontjából kulcskérdés Észak-Macedónia stabilitása, az ország EU-csatlakozása kapcsán a magyar elnök szégyenletesnek tartja az Európai Unió eljárását.
Az Egyesült Államok azt szeretné elérni, hogy az Ukrajnával tervezett védelmi és újjáépítési megállapodások minden más kereskedelmi és befektetési egyezmény fölé kerüljenek, amelyeket Kijev esetleg az Európai Unióval, az Egyesült Királysággal vagy más szövetségesekkel kötne. Brüsszel ugyanis Kijevnek egy saját kereskedelmi és gazdasági együttműködési megállapodást is küldött, amely Ukrajnának az amerikainál előnyösebb feltételeket tartalmazott.
Nemhogy elég katonája nincs az Európai Uniónak, a meglévők sem jutnának ki a frontra: a katonai mobilitási stratégia hiába kulcsfontosságú szerepet játszik a kontinens védelmi képességeinek megerősítésében, az Európai Számvevőszék jelentése szerint az eddigi fejlesztések jelentős hiányosságokkal küzdenek. Bár az EU 1,69 milliárd eurót különített el a kettős felhasználású infrastrukturális projektekre, a finanszírozás elosztása aránytalan volt, és számos stratégiailag fontos beruházás elmaradt. A koordináció hiánya, az előzetes stratégiai tervezés gyengesége és a katonai szempontok háttérbe szorítása mind hozzájárult ahhoz, hogy a program végrehajtása nem hozta meg a várt eredményeket. Az uniós ellenőrök szerint sürgős reformokra van szükség.
Magyarország gazdasága a kelet- és közép-európai régió országainak többséghez képest rosszabbul teljesített az EU-hoz történt csatlakozás óta eltelt két évtizedben – hangzott el a Társadalmi riport 2024 című tanulmánykötet bemutatóján. Önmagában imponáló felzárkózási eredményt ért el az ország az EU átlagához képest az egy főre jutó GDP és az egy főre jutó tényleges fogyasztás terén, azonban az EU-hoz 2004 óta csatlakozott 11 kelet- és közép-európai ország csoportján (EU11-ek) belül az ország pozíciója jelentősen romlott. A társadalmi konvergencia legtöbb mutatója terén is Magyarországon lassú és kismértékű volt a felzárkózás az EU magállamaihoz, addig az EU11-ek többi országánál valamelyest gyorsabb és nagyobb mértékű volt ez a folyamat, így Magyarország relatív lemaradásának mértéke nőtt.
A miniszterelnök-helyettes beszélt erről hétfőn.
Az óvatosság ott van mindenhol.
Néhány érdekes szám Ferenc pápa életéről és munkásságáról.
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.