John Bolton, az Egyesült Államok korábbi nemzetbiztonsági tanácsadója szerint Donald Trump elnök vámintézkedései visszafelé sülhetnek el, mivel a szövetségeseket és a riválisokat egyaránt sújtják - írta a CNBC.
A Fehér Ház költségvetési hivatala drasztikusan, közel felére csökkentené az amerikai külügyminisztérium büdzséjét, ami diplomáciai képviseletek bezárásával és nemzetközi szervezetek amerikai finanszírozásának szinte totális megszüntetésével járhat - számolt be az AP.
Az orosz TASZSZ hírügynökség számolt be Javier Milei argentin szavairól, aki szerint új világrend van kialakulóban.
Donald Trump hétfőn Salvador elnökét, Nayib Bukelét fogadta az Ovális Irodában, és nyitottságát fejezte ki, hogy amerikai állampolgárokat is Salvadorba toloncoljon ki, hozzátéve: "erőszakos emberekről beszélek. Igazán rossz emberekről" - írja a Hill.
Ha Oroszország háborúba kerül a NATO-val, az egyesített orosz-belarusz haderő Lengyelországot és a balti államokat rohanná le először – jelentette ki mai sajtótájékoztatóján Szergej Nyariskin, az orosz külföldi hírszerzési szervezet, az SZVR vezetője.
Május 6-án léphet hivatalba az új német kancellár, Friedrich Merz, akinek első külföldi útja a rákövetkező nap Párizsba, majd Varsóba vezet majd. Május 9-én már Kijevbe utazik a leendő kormányfő, ahova Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hívta meg az uniós vezetőket, éppen arra a napra, amikor Moszkvában a náci Németország fölötti Győzelem napját ünnepli majd Vlagyimir Putyin többek között a kínai elnökkel, Hszi Csin-pinggel. Merz egy vasárnapi interjúban ismét fölvetette, hogy Németország nagy hatótávolságú Taurus rakétákat szállítana Ukrajnának, ami éles reakciókat váltott ki Moszkvából.
A Morning Consult hétvégén végzett közvélemény-kutatása szerint 2021 májusa óta most először fordult elő, hogy az amerikaiak szívesebben bíznák a kongresszusi demokratákra a gazdaság irányítását, mint a republikánusokra. A fordulópont minden bizonnyal összefüggésben áll a republikánus elnök, Donald Trump által kirobbantott vámháborúval és az arra adott piaci reakciókkal.
Reagált az Ukrajnában hadifogságba került kínai katonák fogolycseréjére való felvetésre Peking. Nagyon úgy fest, hogy az orosz haderőből elfogott két férfi valóban kínai állampolgár, de Peking azt állítja, hogy a kínai kormány explicit tiltja, hogy állampolgárai külföldi háborúkban harcoljanak.
Az ukrán haderő visszafoglalta a donyecki Dnyiproenerhiját – jelentette be Szerhij Najiev ukrán altábornagy az Ukrainszka Pravdának. A kijelentést még ukrán térképek sem erősítették meg.
J. D. Vance amerikai alelnök az UnHerdnek adott interjút, melyben kijelentette, szereti Európát, ám a nyers, de valós igazság az, hogy "egész élete során" az Egyesült Államok finanszírozta a földrész biztonsági infrastruktúráját, ami egyik félnek sem áll érdekében. Az alelnök szerint erős Európára lenne szükség, ami megfékezhetné Washington túlkapásait is.
Ukrajna május 9-re, Vlagyimir Putyin orosz elnök moszkvai katonai parádéjával egy időben, magas rangú európai uniós vezetőket hívott Kijevbe. A kezdeményezés célja, hogy az EU jelenlétével demonstrálják az egységet és határozottságot Oroszország agressziójával szemben. Az ukrán külügyminiszter-helyettes, Andrij Sibiha a luxemburgi EU-külügyminiszteri találkozón tette meg a hivatalos meghívást.
Ismét kritizálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt J. D. Vance, az Egyesült Államok alelnöke: a politikus úgy látja, abszurd, hogy az ukrán vezető oroszbarátsággal vádolja, miközben az USA „tartja össze a kormányzatát és hadigépezetét.”
Az Egyesült Államok vezetése azt szeretné, hogy Magyarország vásároljon amerikai cseppfolyósított földgázt, és amerikai fegyvereket, vegyen kevesebb orosz olajat, továbbá a jövőben "kevésbé legyenek szorosak" a magyar-kínai kapcsolatok, elsősorban gazdasági értelemben – tudta meg a Szabad Európa az elmúlt hetekben legalább két magasrangú amerikai kormányzati delegáció felől a budapesti kormányzati tárgyalásokon elhangzott üzeneteket.
Több uniós tagállam közös stratégián dolgozik, hogy megakadályozzák Orbán Viktor vétóinak hatástalanító szerepét az Oroszország elleni szankciók meghosszabbításában – írja a Politico. Az EU-országok közel fele tervez kemény lépéseket tenni a magyar kormány stratégiájának megakadályozására. Az új német kormány egyre határozottabban lépne fel a jogállamiságot sértő tagállamokkal szemben, akár szavazati joguk megvonásával is.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök felvetette, hogy Kijev Patriot légvédelmi rakétarendszereket vásárolna az Egyesült Államoktól, Donald Trump amerikai elnök viszont keményen kritizálni kezdte a kijevi vezetőt.
Az Európai Unió igazságos vámtarifa-megállapodásra törekszik az Egyesült Államokkal, ami mindkét fél részéről jelentős erőfeszítést igényel Maros Sefcovic kereskedelmi biztos szerint.
Más szelek fújnak a miniszter szerint.
Fordulat jöhet a vámháborúban?
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.