
A lap arra jut, hogy első ránézésre úgy tűnik a megállapodás, mint egy szoros amerikai-ukrán gazdasági partnerség, valójában azonban nincs erről szó.
Az EP szerint minden döntés amerikai kezekbe koncentrálódik, Ukrajna pedig szinte semmit nem kap cserébe.
A megállapodás lényege, hogy Ukrajna és az USA létrehoznak egy közös befektetési alapot, melynek egy öttagú testület áll majd az élén – az alapot három amerikai és két ukrán vezeti. Ez az alap befektetéseket tesz majd Ukrajna nyersanyag-lelőhelyeinek kitermelésébe, illetve dönt majd a nyersanyaghozam bevételeinek elosztásáról, újrabefektetéséről is – ennek pontos menetrendjéről az említett testület dönt.
Mivel a többségi döntéshozatal amerikai kézben van, végeredményében minden egyes döntésben az USA akarata érvényesül majd: bármilyen felvetést implementálni tudnak, illetve meg tudják vétózni az ukrán testületi tagok összes döntését.
Mindemellett a nyersanyag-megállapodás előírja, hogy Ukrajnának az új nyersanyag-projektek bevételeinek 50%-át el kell helyezniük ebben az alapban, Amerika pedig minden évben kapna belőle 4% hozamot, fizetségként azért a támogatásért cserébe, melyet az Egyesült Államok (többnyire a Biden-éra alatt) Ukrajnának adott. Ha az EP jól értelmezi a dolgokat, a 4% nem az alapban elhelyezett vagyonra vetített összeg lenne; a számítási alapot az USA Ukrajnának nyújtott támogatása jelentené, vagyis függetlenül attól, hogy mi történik, Ukrajnának az idők végezetéig kb. 7 milliárd dollárt minden évben ki kellene fizetnie az USA-nak a 2022 és 2025 között nyújtott segítségért cserébe.
Mindemellett az USA nem ad semmilyen biztonsági garanciát Ukrajnának a megállapodás aláírásáért cserébe, az apróbetűs részek csak arról szólnak, hogy az USA milyen módon irányíthatja, döntheti el, hogy pontosan kinek, milyen módon lehet eladni az Ukrajnából kitermelt nyersanyagokat. A vitás ügyekről pedig amerikai bíróságok döntenének.
Az EP elemzése szerint ez a megállapodás összességében
- kiszervezné az ukrán állam egyik elsődleges funkcióját, az állami bevételek és beruházások kezelését külföldi kézbe,
- ez nem csupán az állam szervezését, hanem az egyéb szervezetekkel való együttműködést (pl. IMF) is megnehezíti,
- az ukrán döntéshozók hatáskörét teljesen alárendeli az USA döntéshozóinak,
- olyan, jelentős pénzügyi terhet rak Ukrajna nyakába, amely nem is létezett eddig, hiszen Ukrajna segélyként kapta az USA támogatását, nem pedig kölcsönként,
- kizárja a nemzetközi jogi szereplők felügyeletét a mechanizmusból és teljes mértékben amerikai kézbe teszi a jogi ügyek menedzselését.
Mindemellett nincs lehetőség az egyezség újratárgyalására sem: ha Zelenszkij egyszer aláírja a megállapodást, Ukrajna generációkon átívelően elkötelezi magát egy ilyen, előnytelen egyezmény mellett.
Az EP szerint ráadásul hasonló „együttműködési” modelleket más országokra is rákényszeríthet az USA, ha Kijev ezt elfogadja.
A lap végeredményében azt javasolja az ukrán vezetőknek, hogy semmiképpen ne fogadják el ezt az „együttműködési” keretrendszert; célszerű lenne inkább olyan módon befektetési partnereket találni, mellyel szavatolják Ukrajna biztonságát és gazdasági függetlenségét is. Ebben az EU partner lehet, nem véletlen, hogy ki akarják az egységes blokkot zárni az amerikaiak az együttműködésből.
Bár Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egyszer már majdnem aláírta az együttműködést, az elmúlt napokban arról beszélt Donald Trump amerikai elnök, hogy szerinte ki akar hátrálni az ukrán vezető a dealből.
Címlapkép forrása: Chip Somodevilla/Getty Images
Aggódik a NATO, nagy támadásra készül Putyin - Háborús híreink vasárnap
Cikkünk folyamatosan frissül.
Kilőtték az oroszok az ukránok egyik legendás F-16-os vadászgépét
Források szerint az oroszok összesen három rakétát lőttek ki a gépre.
Négyszer nagyobb hozam februárban: áttörést hoztak a függőleges napelemek
A hálózati felhasználás is csökkenthető.
Hónapokon belül lezárnák a háborút az ukránok
Ezt az ország külügyminisztere jelentette ki az Antalya Diplomáciai Fórumon.
Gázai kórházat támadott Izrael
A hadsereg szerint a Hamász a létesítményt kihasználva tervezett támadásokat.
A sorkatonaságot fontolgatják az EU-ban, megvizsgálták a lehetőségeket
Horvátország után hamarosan a németek is toborozni kezdenek.
Top 10 osztalék részvény - 2025. április
Április elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, a Google pedig megtréfált, és berakta az értesítő levelet a spam mappába, ezért csak most csináltam meg a listá
NAV késedelmi pótlék változások 2025-től - havonta kell megfizetni a pótlékot
A NAV 2025-től új rendszert vezet be a késedelmi pótlék kiszabására: az éves egyszeri előírás helyett havi rendszerességgel kerülnek előírásra a késedelmi pótlékok az adószámlán. Ez a
Fából készült felhőkarcolók jelenthetik az építészet jövőjét
A modern építészetről a legtöbbeknek a beton, az acél vagy a tégla juthat eszébe alapanyagként, valójában azonban a fa is tökéletesen megfelel erre a célra. Számos vo
Geotermikus energia: a második Trump-ciklus nagy nyertese?
Donald Trump energiaügyi reformjaninak az olajvállalatok mellett a geotermikus energiával foglalkozó cégek lehetnek a legnagyobb nyertesei.
Mit keres Deadpool egy kisvárosban? Hollywoodi sztori Ryan Reynoldsszal
Aki ismeri a walesi csoda alaptörténetét, annak a válasz már részint ismerős lehet. Azonban számos részlet bújik meg a Wrexham AFC hihetetlen felemelkedése mögött. És...
The post Mit keres De
Az S&P 500 ETF olcsóbb! - Bognár FIRE Balázzsal
Stúdiónkban az S&P500-azók és a FIRE képviselője, Bognár Balázs. Meg egy kis betevő Trump. Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók...
The post A
Meg lehet úszni befektetés nélkül? Esnek a piacok!
Mielőtt belekezdünk, előrebocsátom, hogy nem, nem kell kivenned a pénzed a befektetéseidből. Hacsak nem vagy aktív kereskedő, akkor még az éppen aktuális amerikai (vagy kínai/orosz) elnök agy
Itt a 4,75%-os kamatú lakáshitel
Hitelügyintézős Gáborunk írt egy új cikket, a CIB 4,75%-os lakáshiteléről. Ez nem olyan kamu, mint a fiatalok 5%-os lakáshitele, ehhez tényleg hozzá lehet jutni, igaz, CSOK hitelt is kell vele


- Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot
- Von der Leyen ultimátuma Trumpnak: esélyt ad az EU a tárgyalásoknak, de nem örökké
- Trump meghátrál! Tépik a piacokat
- Itt a Telekom bejelentése: változik az inflációkövető díjkorrekció
- Bod Péter Ákos: Az egész világ megfizeti Trump tévedését
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Trump miatt rángatóznak a tőzsdék – Mi jelent most menedéket?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
Kockázat vagy lehetőség a génmódosított élelmiszer?
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Nagy hibát vétett Donald Trump, és hol lehet még a szakadék vége?
Folytatódik a vámháború.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen