Elektromobilitás és automatizáció: Kihívások és lehetőségek a magyar autóipar számára
Gazdaság

Elektromobilitás és automatizáció: Kihívások és lehetőségek a magyar autóipar számára

Portfolio
Az autóipar jövője egyre bizonytalanabb: a globális szereplők óvatosabbak, az európai elektromos járműpiac stagnál, és az automatizáció gyors fejlődése hatalmas kockázatokat hordoz magában. A KPMG legfrissebb tanulmánya szerint a nyereséges növekedés kilátásai világszerte romlanak, miközben az állami támogatások és a technológiai innováció szerepe felértékelődik. A konferencián a szakértők egyetértettek abban, hogy a magyar beszállítóknak alkalmazkodniuk kell a folyamatosan változó követelményekhez és az ázsiai versenytársak nyomásához. Vajon milyen stratégiák segíthetik a magyar vállalatokat a túlélésben és a versenyelőny megszerzésében az elektromobilitás új korszakában? A Portfolio - MAGE Járműipar 2025 konferencián ezekre keresték a résztvevők a válaszokat.
2025. május 6-án újra körüljárjuk, hogyan hat a LegalTech és a DigitalCompliance a versenyképességre és melyek a digitális térben való vállalati jelenlétet meghatározó legfontosabb jogi-szabályozási területek.

Kórász Tamás, a KPMG Tanácsadó Kft. partnere, ügyvezető igazgatója előadásában az elektromobilitás globális trendjeit ismertette. A KPMG legfrissebb nemzetközi felmérése szerint, amelyben világszerte 1041 autóipari és kapcsolódó iparági vezetőt kérdeztek meg, az ágazat jövőképe egyre óvatosabbá válik. A tanulmány számos kulcsfontosságú trendet és kihívást azonosított az autóipar jelenlegi helyzetében.

Az autóipari vezetők egyre pesszimistábbak a nyereséges növekedés kilátásait illetően, kivéve Kínában"

- ez a felmérés egyik legfontosabb megállapítása.

Portfolio_MAGE_2Aszekció_020
Kórász Tamás, a KPMG Tanácsadó Kft. partnere, ügyvezető igazgatója

Az óvatosság hátterében olyan tényezők állnak, mint az emelkedő termelési költségek, az európai elektromos járművek iránti kereslet gyengülése és az erősödő globális verseny. A kutatás rávilágított arra is, hogy Európában a vezetők figyelme egyre inkább a hibrid elektromos járművek felé fordul. Ennek okai között szerepel a növekvő környezettudatosság, a költségmegtakarítási lehetőségek és a praktikus hatótávolság.

Ezzel párhuzamosan erősödik az igény az állami támogatásokra, különösen Európában.

Ez összefügghet azzal a ténnyel, hogy az elektromos járművek és a hagyományos, belső égésű motoros járművek közötti árparitás elérése kulcsfontosságú mérföldkő az elektromos járművek szélesebb körű elterjedésében. A tanulmány megállapítja, hogy ezt a paritást eddig csak Kínában sikerült elérni.  Bár az akkumulátorok ára 20%-kal csökkent, az európai elektromos járművek árai továbbra is magasak maradtak. Ennek oka, hogy az európai piac inkább a nagyobb, prémium kategóriás modellek felé orientálódik, így a tömegpiaci megfizethetőség terén Európa elmarad Kínától.

A növekvő környezettudatosság, a költségmegtakarítás és a praktikus hatótávolság az európai vezetőket a hibrid elektromos járművek felé tereli"

– emelt ki Kórász Tamás egy másik fontos trendet.

Van olyan termék, amit már olcsóbb megvenni magyar beszállítótól, mint kínaitól

Thomas Ziegler Moore INTARIA München ügyvezető partnere, a Moore Deutschland AG pénzügyi igazgatóságának elnöke vezette panelben főként a technológiai beruházások, a nagyfokú automatizáció kockázatairól, illetve a Magyarországon megjelenő ázsiai gyártókkal való partnerség kialakításáról beszéltek a beszállítók.

Portfolio_MAGE_2Aszekció_038

Fenyvesi József, az ElringKlinger Hungary ügyvezetője és Fükő László, a Robert Bosch Power Tool Elektromos Szerszámgyártó Kft. ügyvezető igazgatója egyetértettek abban, hogy olyan gyorsan változik például az elektromobilitáshoz kapcsolódó technológia, hogy most nagy a kockázata egy nagyösszegű beruházásnak. Ha kiderül, hogy más irányba fordul a technológia vagy a megrendelések nem az előzetes várakozásnak megfelelően alakulnak,

az könnyen a vállalat összeomlásához vezethet.

Kondás Béla, a thyssenkrupp Materials Services Kelet-Európai minőségügyi vezetője a vállalat alapanyagfejlesztéssel foglalkozó divízióját képviseli. Olyan innovációkat folytatnak, amelyek technológiasemlegesek, és például a hidrogéntechnológiához fejleszt új típusú, és a jelenleginél olcsóbban előállítható korrózióálló fémfelületeket.

Thomas Ziegler, az állami támogatások szükségességét firtató kérdésére vegyesen reagáltak a panelrésztvevők: Fükő László szerint például az új technológiák elterjedését csak állami támogatással lehetséges ösztönözni, azonban ennek is kiszámítható formában kell megtörténnie. Jól látható volt a napelem-boom esetében, hogy amíg a támogatás az iparág mögött állt, addig hatalmas volt a növekedés Európában, utána alábbhagyott a lelkesedés, és sokan kiléptek a piacról. Fenyvesi József szerint viszont a támogatások megszűnése után – amennyiben azok jól voltak felhasználva – már sokkal nagyobb versenyképességre tehettek szert a vállalatok, ezzel pedig

összességében sikeresebbek tudnak lenni a jövőben már támogatások nélkül is.

Erre pedig égető is a szükség a főként kínai megrendelőkkel, OEM-ekkel, Tier1-2-es beszállítókkal folytatott versenyben. A résztvevők egyetértettek abban, hogy egyelőre alig-alig van hozzáférése a hazai beszállítóknak a kínai vállalatokhoz. Teljesen új követelményrendszert fogalmaznak meg a beszállítók irányába, rendkívül komoly minőségvédelmi szabályoknak kell megfelelni. Ehhez gyorsan kell alkalmazkodni, hiszen a magyar ipar eddig a német és angolszász követelményeknek megfelelően folytatta a tevékenységét.

Portfolio_MAGE_2Aszekció_042

Nagyon erős a költségnyomás, ugyanakkor több olyan termékkör is van, amiben a hazai szereplők versenyképesebbek, mint a kínai beszállítók.

A nagyobb tömegű alkatrészek például tipikusan ilyenek, és az árversenyben már most helytállnak a szereplők.

Óriási lehetőség van az akkumulátor-újrahasznosításban. Jelenleg akkumulátor összeszerelés történik, és egyelőre előfordul az is, hogy az akkuk ledarálása után a Dél-Koreába szállítják az inputanyagot, ahonnan félkész termékként érkezik vissza Magyarországra. Ha a hazai ipar felkészül, akkor jelentős szeletet tud(na) kihasítani az újrahasznosítás-piacból.

Címlapkép és fotók forrása: Portfolio

Holdblog

Zsidayval vágjuk a rendet a káoszba

Zsiday Viktorral próbáltunk meg rendet teremteni Trump fejében. De sikerült? Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, A

Holdblog

Megint a HOLD lett az Év Alapkezelője

Kilencedik alkalommal, zsinórban harmadjára lett a HOLD az Év Alapkezelője a hazai befektetési alapok Oscar-gáláján, a Klasszis 2025 díjátadón. A Deep Value Részvény Alap és... The post Megin

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a váratlan bejelentés: jön az új állampapír!
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet