Ukrajna és az Egyesült Államok új megállapodást kötött, amelynek célja Ukrajna ásványkincseinek közös kitermelése és értékesítése, beleértve az olajat, a gázt és a ritkaföldfémeket is – számolt be a Financial Times.
A megállapodás előzménye, hogy az amerikai fél elállt korábbi, 500 milliárd dolláros bevételi részesedés iránti igényétől, amelyet Kijev túlzónak tartott.
Az ukrán tisztviselők remélik, hogy az új feltételek javítják a kapcsolatokat a Trump-adminisztrációval, és hosszú távú amerikai biztonsági elkötelezettséget eredményeznek.
A megállapodás értelmében létrehoznak egy alapot, amelybe Ukrajna a jövőben állami tulajdonú ásványi erőforrásainak,
például olaj és gáz, monetizálásából származó bevételeinek 50%-át befizeti.
Ez az alap ukrajnai projektekbe fektet be, elősegítve az ország gazdasági fejlődését. Fontos megjegyezni, hogy a megállapodás nem vonatkozik a már működő vállalatok, mint például a Naftogaz vagy az Ukrnafta tevékenységére, így azok bevételei továbbra is közvetlenül az ukrán államot illetik.
Bár Kijev eredetileg amerikai biztonsági garanciákat is szeretett volna a megállapodás részeként, a végleges dokumentum ezt nem tartalmazza.
Emellett több fontos részlet, például az amerikai részesedés mértéke az alapban és a közös tulajdonlás feltételei, további tárgyalásokat igényelnek. Az ukrán kormány hangsúlyozta, hogy a megállapodás egyelőre keretjellegű, és a bevételek átcsoportosítása csak az alap létrehozása után kezdődik meg, így van idő a fennmaradó kérdések rendezésére.
Az AFP úgy tudja, hogy február 28-án, míg a Bloomberg forrásai szerint már február 26-án aláírhatják a megállapodást.
A Trump-adminisztráció eredeti javaslata, amely szerint az Egyesült Államok 100%-os pénzügyi érdekeltséget szerzett volna egy újjáépítési alapban, és Ukrajna 50%-os bevételi hozzájárulást nyújtott volna az ásványi erőforrások kitermeléséből, akár 500 milliárd dollár értékben, Kijev és más európai fővárosok felháborodását váltotta ki.
Ezeket a feltételeket az ukrán tisztviselők elfogadhatatlannak minősítették, és a végleges megállapodásból az amerikai fél végül eltávolította azokat.
A megállapodás véglegesítése előtt Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek még meg kell szereznie a parlament jóváhagyását, ahol az ellenzéki képviselők jelezték, hogy heves vitára számítanak a ratifikáció előtt. A megállapodás aláírása lehetőséget nyújtana Zelenszkijnek és Trumpnak, hogy a Fehér Házban találkozzanak, és megvitassák a két ország közötti kapcsolatok jövőjét.
Címlapkép: Volodimir Zelenszkij ukrán elnök beszél a világ vezetőivel tartott „Támogassuk Ukrajnát” csúcstalálkozót követő sajtótájékoztatón Kijevben, 2025. február 24-én, hétfőn. forrása: Andrew Kravchenko/Bloomberg via Getty Images