Úgy tűnik, hogy felgyorsultak a folyamatok az uniós döntéshozóknál. Ugyanis jövőhét szerdán kerül bemutatásra az EU Tiszta Ipari Megállapodása, melynek célja, hogy az európai ipar számára erősebb üzleti alapot teremtsen a klímasemleges beruházások és a tiszta technológiák előmozdításához.
Ezzel párhuzamosan Brüsszel arra is készen áll, hogy
megegyezés szülessen a 2021 óta húzódó energiaadó-irányelv felülvizsgálatával kapcsolatban
- derül ki az Euronewshoz eljutott, az energiaárak csökkentését célzó cselekvési terv kiszivárgott tervezetéből.
A Bizottság egészen pontosan 2021. július 14-én kezdeményezte az energiaadó-irányelv (Energy Taxation Directive) felülvizsgálatát, amelynek három fő célkitűzése van:
- az energiatermékek adóztatásának összehangolása az uniós energia- és éghajlat-politikával,
- a tiszta technológiák előmozdítása adókedvezményekkel, és
- a fosszilis tüzelőanyagok használatát jelenleg ösztönző elavult mentességek és kedvezményes adómértékek megszüntetése.
Mivel azonban az adóügyek egyike azon kevés uniós szakpolitikai területnek, ahol a jogalkotáshoz mind a 27 tagállam kormányának egyhangú támogatására szükség van, a reformot eddig nem sikerült átvezetni. A tárgyalások lényegében állnak a reform kezdeményezése óta, mivel az országok több kérdésben is megosztottak - de most végre pont kerülhet az ügy végére.
Az Európai Tanácsnak le kell zárnia az energiaadó-irányelv 2021-ben javasolt felülvizsgálatát
- olvasható a kiszivárgott szövegben. A javasolt reformok egyik pontja például az alacsony jövedelmű háztartások számára nyújtott adókedvezmény bevezetése.
A terv a lehetséges tehercsökkentéssel párhuzamosan vizsgálja a nem adózási megközelítéseket is: ilyen lehet például a a keresletoldali válasz (Demand Side Response - DSR). Ez olyan intézkedések összessége, amelyek lehetővé teszik a villamosenergia-fogyasztók számára, hogy a kínálat vagy az ár változására reagálva módosítsák energiafogyasztásukat. Továbbá szó esik a dokumentumban az energiahatékonysági fejlesztések piaci alapú ösztönzéséről is.
Az Európai Parlament ipari- és energiapolitikai bizottsága szerdán már elfogadott egy véleményt a tervezett javaslatról, amelyben felszólította az Tanácsot, hogy a reformot olyan intézkedésekkel egészítse ki, amelyek
ELŐSEGÍTIK A HELYI MEGÚJULÓ ENERGIA TERMELÉSÉT, TÁROLÁSÁT, MEGOSZTÁSÁT ÉS FOGYASZTÁSÁT.
A bizottság szerepe azonban csupán tanácsadói jellegű, és bár a reform végső soron az EU Tanácsának előjoga, az valószínűleg addig nem fog megvalósulni, amíg a parlament bizottsága el nem fogadja saját álláspontját a javaslatról.
A tervezet egyébként egy útmutatást is tartalmazna a kormányok számára, hogy miként lehet a szabályozás alapján a lehető legalacsonyabbra csökkenteni a villamosenergia-adókat és illetékeket.
Ez a fejlemény azért is érdekes, hiszen érintheti a magyar energiaszektorra kivetett különadót is. Az EU Tiszta Ipari Megállapodásának célja, hogy erősítse az európai ipar versenyképességét a klímasemleges beruházások és tiszta technológiák támogatásával, ami nyomást gyakorolhat a nemzeti adópolitikai döntéshozókra. Ennek következtében
MAGYARORSZÁG IS NYOMÁS ALÁ KERÜLHET, HOGY mérsékelje AZ ENERGETIKAI ADÓkat VAGY alakítsa át AZ UNIÓS CÉLOKKAL VALÓ ÖSSZEHANGOLÁS ÉRDEKÉBEN.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images