Az európai, és ezzel együtt a hazai ipar 2024-es teljesítménye is hagy kívánnivalót maga után, de sok a kérdőjel az idei évvel kapcsolatban is. Hogyan hat ez a Siemensre akár a globális, akár a magyar piacon?
Számunkra súlyponti területek közé tartozik az ipar, a kereskedelmi épületek, az IT infrastruktúrán belül az adatközpontok, a villamosenergia-hálózati fejlesztések és irányítástechnikájuk, valamint az e-mobilitás. Mivel ez egy széles kör, az egyes területek átmeneti gyengélkedése vagy erősödése máshogy érinti a teljes portfóliót, mintha csak egy szektorra koncentrálna a vállalat működése. Az ipar önmagában nagyon színes és sokféle ágazatot fed le nemzetközi, de magyar viszonylatban is, azzal együtt, hogy mi viszonylag kis ország vagyunk, jelentős autóipari súllyal.
A Siemens tavalyi, globális, azaz összes üzletágat tömörítő eredménye ismét csúcsot döntött, amely a rekord részvényárban is megjelent.
Persze e mögött folyamatos fejlesztések állnak: a hardveres megoldásainkat összekapcsoljuk, szoftverekkel bővítjük a portfóliónkat, dolgozunk az ipari metaverzum megvalósításán. Együttműködünk olyan szereplőkkel, mint az NVIDIA, a Sony, az AWS vagy az ipar patinás és legújabb képviselői. Így jönnek létre olyan kollaborációk, amelynek eredményeként egy sörgyártó üzemeiben 22%-os energiamegtakarítást lehet elérni, vagy szimuláció, digitális másolat segítségével felgyorsíthatóvá válik gyárak energiarendszerének megtervezése, modernizálása.
Európában a nagyvállalatok és a kkv-k termelékenysége jól láthatóan elválik egymástól, Magyarországon pedig ez hatványozottan igaz, jellemzően minél kisebb egy vállalat, annál alacsonyabb a termelékenysége is. Milyen megoldásokkal tud szolgálni a Siemens egy hazai, például a feldolgozó- vagy élelmiszeriparban működő vállalat számára?
A leggyakoribb megoldások köre széles: a gyártástervezéstől kezdve a gépirányítás első szintjén, a HMI-kezelőpaneleken, a kiberbiztonságot szolgáló megoldásokon át egészen teljes gyártósorok leszállításáig terjed a lista. A hazai tulajdonú gyártócégeknél jellemzően most nem a nagyívű projektek vannak fókuszban: szembetűnő, hogy a technológiai fejlesztés inkább a régi, jól működő gépek felújításában jelenik meg, mint inkább az újak vásárlásában. Ilyenkor felokosítjuk, újjá varázsoljuk az akár 30-40 éves berendezést, közel fele annyi beruházási összeg és idő mellett, mintha újat rendelne.
Persze nem feltétlenül mi valósítunk meg minden egyes projektet, minősített partnerekkel dolgozunk együtt. Nagyon sok olyan hazai integrátor cég van, amelynek jelentős a hozzáadott értéke, és a termelésirányító szoftvert vagy hardvereszközöket a Siemenstől vásárolja meg. Ilyen konstrukcióban több hazai és nemzetközi siker részesei voltunk tavaly.
Melyek voltak ezek a sikeres projektek, milyen szerepet vállalt bennük a Siemens?
A teljesség igénye nélkül, az egyik partnerünk például egy egyiptomi erőmű-beruházáshoz kapcsolódóan vízkezelési technológiát szállított és telepített le. A vállalat itthon tervezte és állította össze a projektet, amelyben 400 darab nagy pontosságú Siemens műszerrel szerelték fel a vízkezelő berendezést, amelyek ráadásul távparaméterezhetők, és a legmodernebb irányítástechnikai szoftverekkel is tudnak kommunikálni. Egy másik projektben a partnerünk egy 150 méter hosszú és 6–8 méter magas festőtechnológiát szállított autóipari beruházás számára Amerikába. A mi technológiánkat (is) tartalmazó berendezés szállítása ráadásul külön kihívást jelentett, mert konténerméretben kellett behajózni a gyártósort a célállomásra.
Magyarországon is rengeteg projektben vettünk részt tavaly.
Siemens-technológia dolgozik immár egy üvegipari vállalat öblösüveggyártási folyamatában, cumisüveggyártó cég termelésirányítását szintén már a mi megoldásunk segíti, okosraktár rendszert hoztunk létre egy táplálékkiegészítő gyár, valamint egy játékkereskedelmi cég számára egyaránt. Klasszikus példákat találunk hatékonyságnövelő beruházásokra a hazai üzemekben, ahol a gyártás során a mi megoldásainkkal folyik az adatgyűjtés, azok vizualizációja és elemzése a hibamegelőzés és prediktív karbantartás céljából.
Hogyan tud egymásra találni a Siemens és egy magyar cég?
Sokat teszünk annak érdekében, hogy minél több vállalatvezető, szakértő a Siemensre gondoljon elsőként, amikor technológiai fejlesztést tervez, illetve partnerhálózatunkon keresztül a termékeink, megoldásaink mindenhol elérhetők. Közvetlenül is fel lehet bennünket keresni, kis túlzással „be lehet csöngetni hozzánk”, és mi biztosítunk szakmai támogatást az adott feladathoz. Akár a koncepció kidolgozásában is tudunk segíteni, átgondolva, megvizsgálva több alternatívát, majd a legoptimálisabb megoldás kiválasztása után szerepet tudunk vállalni a tervezésben és a kivitelezésben.
Meglévő technológia esetén a közös munka a gyártási folyamat felmérésével kezdődik. Jellemző, hogy egyes munkafolyamatokat szeretne automatizálni a vállalat, nem a teljes működést. Előfordul, hogy gyorsan és alacsony befektetéssel is jelentős eredményt lehet már elérni munkaszervezési átalakításokkal, a logisztika optimalizálásával, energiahatékonysággal. Feltörekvő terület a termelőeszközök virtualizálása, vagyis amikor digitális ikermásolatokat készítünk, és szimuláljuk a berendezések működését.
Ekkor olyan variációkat lehet kipróbálni, amelyek anélkül segíthetik a hatékonyságnövelést, hogy meg kéne szakítani a termelést, vagy a fizikai világban bármi megmozdulna.
Nagyon jó visszaigazolás számunkra, ha egy vállalat hosszú távon is számít ránk, vagyis bevon bennünket akár 3–5 éves távlatban is a terveibe, és közösen tudunk gondolkodni a további fejlesztésekben. Azt tapasztalom, hogy a beruházások finanszírozásánál a banki kockázatkezelés kifejezetten előnyben részesíti azokat a projekteket, amelyek mögött olyan technológiai vállalat tudása és termékei állnak, mint a Siemens. Továbbá, itthon is külön csapat dolgozik azon, hogy a régióból, így hazánkból is beszállító partnereket keressen a külföldi gyáraink számára.
Az e-kereskedelem bővülésével a logisztika egyre összetettebb és hangsúlyosabb területté válik, Magyarországon kiemelt stratégiai ágazat. Milyen megoldásokkal tud a Siemens az iparágban megjelenni?
Intralogisztikai üzletágunk a raktárak automatizációjával, szortírozással és az adminisztráció digitalizálásával foglalkozik. Itt akár egész gyárak alkatrészmozgatási feladatait automatizáljuk, például teljesen robotizáltan, AI segítségével. Autonóm módon tudunk elemeket mozgatni a termelési folyamatban. A megoldásaink a legnagyobb gyárakban és logisztikai központokban is megtalálhatók.
Már nem ritka, ha a logisztikai csarnokban automata targoncák végzik önállóan, mindenféle emberi beavatkozás nélkül a munkát. Érdekes látni, hogy míg 10 évvel ezelőtt az egyik legkeresettebb felnőttképzés a targoncavezető volt, mára ez alábbhagyott. A folyamatokban az emberi jelenlét egyre inkább a felügyeletre tolódik át, amely ráadásul térben teljesen máshol, akár egy szolgáltatóközpontban is lehet.
Ehhez a hardvereken kívül teljes szoftveres környezetet biztosítunk, amely a teljesség igénye nélkül például arra is képes, hogy szintén teljesen önállóan úgy készítse össze az adott termékeket, hogy a legjobb helykihasználással tudja a teherautó azokat elszállítani. Egy hazai példa azt mutatja, hogy ugyanazt a csomagmennyiséget 6 helyett 3 teherautó tudja elszállítani, miközben a kirakodás sorrendje sem sérül.
Ez 50 százalékos hatékonyságnövekedést jelent, nem mellesleg fenntarthatósági szempontból is nagyon fontos.
Bár a hazai vállalatok döntő részének egyelőre nem kötelező fenntarthatósági jelentést leadnia, ugyanakkor a megrendelőik felől egyre gyakrabban találkozhatnak karbonlábnyommal és fenntarthatósággal kapcsolatos adatbekéréssel. Hogyan tud a Siemens a segítségükre lenni, hogy teljesíteni tudják a multicégek elvárásait?
Ez egy összetett kérdés, amelynek alapját a transzparens dokumentálás adja. Honnan tudhatná például egy hazai fémforgácsolással foglalkozó üzem azt, hogy a külpiacról érkező nyers acéltömbök milyen eljárással, milyen karbonlábnyommal készülnek, a vasérc kibányászása, a kohászati eljárások és a logisztika mekkora CO2-kibocsátással járt? Csak úgy, ha ő is bekéri az adott cégtől az adatokat, egyre mélyebbre és mélyebbre hatolva az ellátási lánc szövetébe. Ha a vállalat kap is valamilyen adatokat, azok korántsem biztos, hogy megbízhatók és valós képet festenek.
A Siemens kifejlesztett egy szoftvert, a SIGREEN-t, amely alkalmas arra, hogy automatizáltan, az ellátási lánc alapján kiszámolja egy-egy termék karbonlábnyomát.
További jelentős terület az energiaelosztás kérdése, az energiahatékonyságnak és a zöldenergia arányának növelése. Nagyon sokféle megoldással tudunk a vállalatok segítségére lenni.
A Siemens Zrt. 2024. üzleti évi (2023. október 1. – 2024. szeptember 30.) értékesítés nettó árbevétele valamivel több mint 55 milliárd forint volt, és a tárgyidőszakot 3,65 milliárd forint tárgyévi teljes átfogó eredménnyel zárta. Ez jóval 10% alatti árbevétel/eredmény arányt jelent. Hogyan értékeli ezt az eredményt? Mire lehet számítani idén?
Közismert, hogy milyen kihívások állnak a hazai iparvállalatok előtt. Ennek tükrében pozitívan értékelem az eredményeinket. Idén több nagyberuházás is lezárul az év végén, legkésőbb 2026. elején, amely az eredményeinken is meg fog mutatkozni.
Éppen ezért az említett arányt csak egy pillanatfelvételnek tekintem.
A legfontosabb, hogy a tervezett projektek megvalósuljanak, és az ipar ismét növekedő pályára tudjon állni – bizakodó vagyok.
A cikk megjelenését a Siemens Zrt. támogatta.
Címlapkép és fotók forrása: Portfolio - Berecz Valter