A deepfake ma már a második leggyakoribb támadási technika a kiberbűnözésben, hatalmas károkat képes okozni a rendkívül kifinomult támadási forma. Rendszeresen használják pénzügyi csalásokhoz, HR felvételi folyamatok meghekkelésére, vagy akár politikai célokra. Milyen startégiák léteznek a szofisztikált támadások kivédésére? Mutatjuk.
A mesterséges intelligencia képes hatékonyan támogatni a vállalati pénzügyi folyamatokat: segíthet a kontrolling, elemzési és riportolási folyamatok, szabályzatok és az éves beszámolók elkészítésében. A hazai kkv-szektor azonban ma jellemzően nincs felkészülve az AI technológiák integrálására. Ehhez az első lépés, hogy a különböző rendszerekben, papíron vagy a könyvelőnél szigetszerűen megtalálható adatokat "egyensúlyba hozzuk", tisztítsuk, rendszerezzük. Ezt követően érdemes a mesterséges intelligencia eszközöket bevezetni a vállalati pénzügy támogatására. Erről beszélt Kelemen Kálmán, az iFinance kontrolling és könyvelési szolgáltatásokat nyújtó cég ügyvezetője egy ma tartott sajtótájékoztatón.
A török Aselsan cég bemutatta legújabb pilóta nélküli harcjárművét, a ZMA-X-et a törökországi Teknofest 2024 kiállításon. Az új fejlesztés a modernizált ACV-15 gyalogsági harcjárművön alapul, és a török védelmi ipar új szárazföldi drónharcjárműve - közölte az Army Recognition.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy milyen hatása lehet az önkéntes nyugdíjpénztárakra, valamint általánosságban a hosszú távú megtakarítási hajlandóságra, ha a kormány az ingatlanpiacba kezdene átcsatornázni nyugdíjcélú megtakarításokat. Vendégünk volt Farkas András nyugdíjszakértő. A második részben az automatizálás és a mesterséges intelligencia agráriumban betöltött szerepéről kérdeztük Braunmüller Lajost, az Agrárszektor főszerkesztőjét.
A magyar építőipar jelentős változások előtt áll, amelyek a hatékonyságot és a fenntarthatóságot helyezik előtérbe. Az Építési és Közlekedési Minisztérium, a DVM Group és az ARKANCE Hungary szakértői osztották meg gondolataikat a szektor jövőjéről a XX. Property Investment Forum panelbeszélgetésén, amit megelőzően Koncz Vera Zsuzsa, a bitmist CEO-ja előadásában mondta el tapasztalatait.
A követeléskezelés területén egyre fontosabbá válik a hatékony dokumentumkezelés és a mesterséges intelligencia (AI) alkalmazása: sok esetben azonban a pénzügyi szektor AI-adaptációját azonban lassítják a szigorú szabályozói elvárások.
Előadásokkal és panelbeszélgetéssel folytatódott szerdán a Portfolio és az EOS közös szervezésű félnapos konferenciája, a Követeléskezelési trendek 2024. A szakértők arról is beszéltek, hogy hol van az AI szerepe a pénzügyi szektorban, azon belül a követeléskezelésben.
A dimenzióváltást a bankolásban a technológia újabb forradalmi vívmánya, a generative és az agentic AI fogja elhozni, ami nagy kihívást és egyúttal nagy lehetőséget is jelent a bankszektor számára – jelentette ki a Portfolio Future of Finance rendezvényén tartott előadásában Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója.
Sok probléma bukott ki a visszaváltó-automatáknál az első hónapokban, ezért több bolt is azonnali lépésekre készül: sok helyen kiköltöztetik a gépeket az eladótérből, mert a vásárlók és a visszaváltók között gyakran konfliktusok pattantak ki, valamint az üzletek tisztántartása is nehézkessé vált.
A magyar vendéglősök még nem használják széles körben a mesterséges intelligenciát, de egy-egy munkafolyamatot már képes támogatni az AI. A kiemelkedően jól dolgozó munkavállalók teljesítményének elemzésére, így munkájuk elismerésére például kiváló. A Portfolio által megkérdezett piaci szereplők szerint idővel jelentős piaci hatásai lehetnek a szektorban annak, ha az AI-technológia igazán beindul.
A toborzási folyamatok zökkenőmentesítésében, de a piaci rések azonosításában is kitűnő szolgálatot tesz majd a mesterséges intelligencia. Összegyűjtöttük, hogy jelenlegi tudásunk szerint mi mindenben változtatja meg a munkahelyeket, és hogyan befolyásolja a fizetések szintjének alakulását.
Hétfőtől Charaf Hassan egyetemi tanár a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) rektora, megbízatása öt évre szól.
Az EU-ban csak két országban használják kevésbé a mesterséges intelligenciát a vállalatok, mint Magyarországon.
A fejlődő országok jövőjét a szolgáltató szektor jelenti. Ez furcsán hangozhat annak fényében, hogy az iparosítás volt a növekedéshez és végső soron a jóléthez vezető hagyományos út, amelyet a jelenlegi fejlett gazdaságok és a közelmúlt sikeres országai, például Dél-Korea, Tajvan és Kína is bejártak. Továbbá amiatt is hangozhat furcsán ez az állítás, mert a feldolgozóipari gyártás jelenleg fontosabbnak tűnik, mivel az annak újjáélesztését célzó iparpolitika újra divatba jött az USA-ban és Európában.
Bár az utóbbi időben a kevesebb beruházás hatására enyhült az építőiparban a munkaerőhiány, a hatékonyságnövelés így is kulcsfontosságú kérdés. Mindezt az építőipar digitalizálódása hozhatja el, a folyamat azonban továbbra is lassan halad. Az építőipar aktuális kihívásairól, a technológiák gyakorlati alkalmazhatóságáról, a cégek versenyképességéről és innovációkra való nyitottságukról Simon Szilárddal, a PlanRadar kelet-közép-európai regionális vezetőjével beszélgettünk.
A magyarországi cégek csupán alig 4%-a használ mesterséges intelligencián alapuló technológiát. A 3,7%-os ráta a harmadik legalacsonyabb aránynak számít az EU-n belül.
Az oroszok szerint már harmadik világháború szélén vagyunk.
Máris változtatni kényszerültek.
Méretes kilengések látszanak a napi kereskedésekben.
Ennek ellenére is van, aki optimista.
Bindulhat a trükközés?
Európa versenyképességi mutatói mély válságról árulkodnak.
Nem fizetett a magyar vállalkozó.