Véget ért Orbán Viktor beszéde
Orbán Viktor beszédének legfontosabb állításai:
- véget ért a liberális demokráciák kora,
- Brüsszelben politikai változásra van szükség,
- Magyarország növekedése számára a gazdasági semlegesség stratégiája jelenti a kiutat,
- úgy véli, hogy a békepártiság képviseletét most Donald Trump elnök veszi át a mai eskütételekor.
Új világ jön Orbán szerint
Már csak néhány óra és a nap is máshogy fog sütni Brüsszel felett
– mondta Orbán utalva Donald Trump hétfői eskütételére utalva. Végezetül jelezte, hogy az európai patrióták is készen állnak a feladatra.
Majd azzal zárta beszédét, hogy
indulhat végre a nagy támadás: a Brüsszel elfoglalását célzó hadművelet második fázisát ezennel megindítom.
Hogyan lehet meggyógyítani az EU-t?
Orbán ezután azt mondta, hogy úgy lehet meggyógyítani az EU-t, hogy az unión kívüli nyomásra van szükség, valamint politikai változást kell kicsikarni.
Mi vagyunk a Brüsszelhez hozzánőtt elit ellenzéke
– jelentette ki. Úgy látja, hogy egy globális oligarchia uralja az uniót, amelyben egy progresszív-liberális egységfront áll szemben a patrióta, nemzetállami politikát követőkkel szemben.
Orbán Viktor követeli, hogy a korrupciós elvárásokat, amelyeket Magyarországgal szemben érvényesítettek, azt Brüsszeltől is meg kell követelni.
Szerinte az EU-s vezetés minden eszközt felhasznál: „rivaldafényt, pénzmegvonást a szavazati jog felfüggesztését”. Majd arról beszélt, hogy a varsói konzervatív kormányt is Brüsszel nyomására cserélték le a mostani „liberális lengyel kabinetre”.
„Mi nem Brüsszeltől várjuk, hogy beengedjenek minket a hatalom termeibe. Mi az európai polgároktól kérünk támogatást” – mondta el Orbán, aki szerint ez az új jobboldali elit átveheti majd az uniós vezetést.
Intézmények és személyek felelőssége is a kérdés
Orbán Viktor szerint az EU egy évtizede kudarcot kudarcra halmoz, ami személyi és intézményi felelősségi kérdéseket is felvet. Úgy látja, hogy a liszaboni szerződés, az uniós fejlődési tervek és a zöld stratégia is elbukott, az EU nem lett versenyképesebb, ezekre a problémákra pedig intézményi hatáskörök elvonásával reagált, a tagállamoktól újabb jogköröket szerzett meg.
Brüsszelben egyáltalán nem gondolják azt, hogy beteg
– jelentette ki, kiegészítve azzal, hogy szerinte az európai integráció célja maga az integráció, ami nem jó cél. A kérdés Orbán szerint az, hogy a tagállamok fejlődése hogyan valósul meg.
Milyen lesz az EU–magyar viszony?
Orbán Viktor ezek után rátért, hogy mi várható az uniós kapcsolatokban. Kijelentette, hogy a magyar EU-elnökség a magyar emberekről szólt.
Ha az EU beteg, akkor legyen beteg, akkor Magyarország legyen egészséges
– jelentette ki a kormányfő, aki szerint 2025-ben ez a hozzáállás már nem lesz fenntartható, mivel az EU-s szabályok mennyisége és minősége kihatással van a magyar gazdaságra, amiket lehet tompítani, de kiküszöbölni nem tudja a kormány.
Magyarország számára nem közömbös, hogy az EU beteg, aki szerint az egy peremfeltétel, hogy az unió legyen egészséges. Úgy látja, hogy Európa betegembere maga az Európai Unió. Nem részletezve annyit mondott, hogy az unió nem képes a szomszédai biztonságát szavatolni, ahogy a lakói jólétét sem, és nem képes megállítani a migrációt sem. De nem ad perspektívát a mezőgazdaságnak sem, sőt, Ukrajna tagságával tönkre is tenné a gazdákat.
Úgy látja, hogy a tárgyalások most már szó- és időfecsérlést jelent.
Előnyöket akarunk a nemzetközi politikában
Orbán szerint az EU elzárta magát a gazdasági fejlődéstől, így Brüsszelt hevesen bírálta, hogy az orosz energiahordozóktól való leválást hirdeti, eközben rekord mennyiségű lng-t vásároltak Oroszországtól szerinte.
Kidolgozott stratégiánk van az eljövendő korszakra
– jelentette ki Orbán, aki szerint az inflációt letörte a kormány annyira, hogy a nyugdíjakat reál szinten is emelni tudták, a családok fizetik a legalacsonyabb adót. Majd azt mondta, hogy a költségvetési hiány csökkent, az államadósság pedig nem nő.
Majd kijelentette, hogy a várakozások szerint a magyar gazdaság 2025-ben kétszer nagyobb mértékben nőhet, mint az EU-s átlag.
A világ élvonalához tartozunk
„Nem követők vagyunk, hanem bátor pionírok” – mondta Orbán Viktor, aki szerint Magyarországon már 2010-ben elfordultak a liberális demokráciától, amikor a családokat, a keresztény értékeket képviselő alkotmányt fogadtak el.
Gazdaságilag pedig most egy új korszak kezdődik a kormányfő szerint.
Felidézte, hogy a nemzeti konzultációban is úgy döntöttek a magyarok, hogy gazdasági semlegességet kell képviselnie Magyarországnak. Orbán szerint a liberális doktrína nem hatol le ennek a gondolatiságnak a mélységéig:
ez olyan helyet és utat jelöl ki Magyarországnak, amely különutas a brüsszeli elvárásokhoz képest.
Szerinte az EU-t a mai vezetői elszigeteltté tették, úgy látja, hogy „ez csak egy régi kommunista trükk”, amelynek lényege az, hogy azzal vádolják az ellenségeiket, amiket ők csinálnak. Úgy látja, hogy az EU elszigetelte magát az új amerikai vezetéstől, valamint Kínától, mert rendszerszintű riválisnak nevezte az ázsiai országot.
Az Unió elszigetelte magát Oroszországtól is, hogy az ukrajnai háborút a sajátjának tekinti és elszigetelte magát az olcsó orosz energiától
– jelentette ki.
Szerinte a magyar elnökség folyamatosan építette az együttműködést Donald Trumppal és kabinettjével, valamint az ésszerűségen alapuló energetikai együttműködést Oroszországgal, míg a hightech területen tovább építették a kapcsolatokat Kínával.
Élőben beszél Orbán Viktor
Rengeteget dolgoztunk, sokan és sokat. A közigazgatásban több százan, a kapcsolódó területekkel együtt pedig több ezren
– jelentette ki a miniszterelnök beszéde elején.
Majd a miniszterelnök megköszönte Orbán Viktor az uniós ügyekért felelős miniszternek, Bóka Jánosnak.
Utána rátért a geopolitikai helyzet értékelésére: mint mondta, a történelemkönyvek majd úgy emlékeznek meg erről az időszakról, amikor Donald Trump újra amerikai elnök lett és az európai patrióták elkezdték működésüket. Azonban szerinte azt is fontos megjegyezni, hogy
a mostani időszak a kelet felemelkedéséről szól.
Úgy véli, hogy a mostani időszak a geopolitikai átrendeződés korszaka. Ebben az időszakban az egyes országok a szomszédságukban akarnak rendbe tenni, ezért vennék fel Ukrajnát a NATO-ba, amit Oroszország nem akar és nem is fog hagyni.
Ezután arról beszélt, hogy Kína most áll a tömegtermelésről a magas hozzáadott értékű termékek gyártására. Ezt ismerte fel Orbán Viktor szerint Donald Trump, aki változást hoz a miniszterelnök szerint a „woke-kapitalizmus” korszaka után, miközben Európa a zöld átállással éppen lábon lövi magát a magyar kormányfő álláspontja szerint.
Itt van holnaptól az amerikai és brüsszeli világrend szkandere
– jellemezte az általa várt politikai átalakulást. Azt állítva, hogy a liberális demokráciák kora lejárt Törökországtól Iránon át az Egyesült Államokig, így most egy új világrend alakul ki, amely új kihívásokat hoz.
„Az egyetlen geopolitikai központ, ahol nem foglalkoznak a világpolitikai kérdésekkel, az Brüsszel” – mondta Orbán Viktor, aki szerint Európa nemhogy lemaradt a versenyben, ahogy azt a Draghi-jelentésben is leírták, hanem még el sem kezdett készülni a versenyre. Majd sorolni kezdte, hogy szerinte az Európai Unió nem megfizethető energiát akar, hanem zöldpolitikát, nem a családokat erősíti, hanem a gendertanok és a migráció mellett áll ki.
„Ez nem játék, ez háború és ez a harc a mi bőrünkre megy” – mondta Orbán Viktor, aki szerint Ukrajna már ráment a konfliktusra, Európa gazdasága pedig sérült, magasak az energiaárak, a szankciók pedig ártanak neki. Úgy értékelte, hogy ebben a helyzetben a magyar EU-elnökség növelte a nyomást, hogy a béketörekvésekre koncentráljanak az uniós tagállamok vezetői is. Szerinte nyitva kell tartani a diplomáciai csatornákat, a békét tűzték zászlajukra, most pedig ezt „a stafétát átadják az Egyesült Államoknak”, mert a békéhez erő kell.
Kiemelte, hogy megoldották Bulgária és Románia schengeni csatlakozását, elindították Albánia EU-csatlakozását, miközben a balkánt is közelebb vitték az uniós tagsághoz.
Majd Orbán Viktor arról beszélt, hogy az olasz miniszterelnökkel, Giorgia Melonival lázadást indítottak a migrációs politikában, valamint megalapították a Patrióták Európáért EP-frakciót, hogy segítsék a politikai fordulatot.
Ezután a magyar gazdaságról kezdett beszélni, amelyben az eddigi eredmények kapcsán kiemelte, hogy 1 millió új munkahelyet teremtettek, amellyel elérték a teljes foglalkoztatást, csökkkentették a családok és a cégek adóit. Majd azt mondta a miniszterelnök, hogy átszervezték a kutatástámogatásokat, új technológiák felé fordultak, például a magyar műholdgyártás alapjait fektették le.
Címlapkép forrása: EU