A Texas Biomed kutatói az Emerging Microbes & Infections folyóiratban publikált tanulmányukban számolnak be a felfedezéseikről. Egy H5N1 vírussal megfertőződött texasi személy szervezetében talált vírustörzs elemzéséből kiderült, hogy az illetőt a vírus egy olyan mutálódott változata fertőzte meg. Az egereken végzett tesztek alapján a kutatók arra következtetnek, hogy
ez a mutálódott változat gyorsabban képes elterjedni az emberi sejtekben, valamint nagyobb eséllyel okozhat súlyos megbetegedéseket.
A H5N1 vírus, amely eredetileg vadon élő madarakban fordult elő és a csirkeállományokban halálos kimenetelűnek számít. 2024 tavaszán az Egyesült Államokban különösen megdobta a betegség terjedését, hogy elkezdett emlősök körében, leggyakrabban a tejelő tehenek körében is fertőzni. Bár a betegség emberről emberre nem terjed, több tucat emberi esetet tartanak számon, aki főként mezőgazdasági dolgozók közül kerülnek ki, két hete pedig az első halálos kimenetelű emberi esetet is azonosították az USA-ban.
Egy kanadai tinédzser esete különösen nagy visszhangot kapott 2024 novemberében, mivel a kritikus állapotba került fiatal szervezetében a vírus egy olyan mutálódott törzsét azonosították,
amely a szakemberek szerint már nincs messze attól a változattól, amely akár emberről emberre is tud terjedni.
A kutatók szerint ha utóbbi megvalósul, a H5N1 akár egy Covidhoz is mérhető világjárványt válthat ki.
Luis Martinez-Sobrido, a Texas Biomed professzora arra figyelmeztetett a kutatásuk kapcsán, hogy a vírus folyamatos mutálódásával
egyre nő az esélye annak, hogy a vírus továbbfejlődjön, és képes legyen akár emberről emberre is terjedni.
A kutatók az texasi személyben talált vírustörzsben kilenc olyan mutációt azonosítottak, amely nem volt jelen a szarvasmarhákat megfertőző törzsben. Az egérkísérletek során kiderült, hogy az emberi törzs hatékonyabban szaporodott, súlyosabb betegséget okozott, és nagyobb mennyiségben volt jelen az agyszövetben.
Ahmed Mostafa Elsayed, a tanulmány első szerzője elmondta:, hogy
szerencsére a mutációk nem befolyásolták az FDA által jóváhagyott vírusellenes szerek hatékonyságát a vírussal szemben.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy a vírusellenes szerek kulcsfontosságúak lehetnek egy esetleges világjárvány esetén, különösen mivel az embereknek nincs meglévő immunitásuk a H5N1 vírussal szemben, és a szezonális influenza elleni vakcinák csak korlátozott védelmet nyújtanak.
A Texas Biomed szakemberei további kutatásaikkal azt fogják vizsgálni, hogy az embereket fertőző H5N1 vírustörzsek mely mutációi felelősek a fokozottan súlyos megbetegedésekért és a fokozott virulenciáért.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images