Az Európai Unió környezetvédelmi biztosa, Jessika Roswall a Reutersnek adott interjújában megerősítette a tervezett lépést. "Tudjuk, hogy a fogyasztási cikkek betiltására törekszünk" - nyilatkozta Roswall. "Ez persze fontos nekünk, embereknek, de a környezet számára is, de szerintem az ipar számára is, hogy tudják, hogyan lehet fokozatosan kivonni a PFAS-okat."
A PFAS-ok, vagyis a perfluoralkil- és polifluoralkil-anyagok rendkívül ellenállóak a környezeti hatásokkal szemben, nem bomlanak le, ezért "örökké tartó vegyi anyagoknak" is nevezik őket.
Ezek az anyagok számos termékben megtalálhatók, a kozmetikumoktól kezdve a tapadásmentes szerpenyőkön át egészen a repülőgépekig és szélturbinákig. Használatuk oka, hogy ellenállnak a szélsőséges hőmérsékleteknek és a korróziónak.
A tervezett tilalom nem előzmény nélküli. Csaknem két évvel ezelőtt Dánia, Németország, Hollandia, Norvégia és Svédország már támogatta a PFAS-ok széles körű betiltását. Roswall szerint azonban az EU javaslata legkorábban jövőre készülhet el, mivel még folyamatban van a "lényeges" kivételek meghatározása.
A biztos kiemelte, hogy bizonyos területeken, mint például az asztma inhalátorok vagy az elektromos járművekben használt félvezetők esetében, továbbra is engedélyezett lehet a PFAS-ok használata.
Az Európai Vegyianyag-ügynökség (ECHA) a tilalom hatályának felmérése során számos észrevételt kapott különböző iparági szereplőktől. Az autó-, a tiszta energia- és a műanyagágazatot képviselő kereskedelmi szövetségek kivételeket kértek, például a fluoropolimerek esetében, amelyeket a vízálló ruháktól a napelemekig számos termékben használnak.
A PFAS-ok használatának korlátozása nem csak környezetvédelmi, hanem jogi szempontból is fontos kérdéssé vált. Az Egyesült Államokban már több mint 11 milliárd dollár értékben kötöttek egyezségeket olyan vállalatok, mint a 3M és a Chemours, a vízszennyezés miatt indított perekben.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images