Míg Európa azon fáradozik, hogy 2050-re a világ első fenntartható kontinense legyen, addig az energiaipar a háttérben keményen dolgozik az alkalmazkodáson és az innováción. A kihívásokat 3 fő téma köré lehet sorolni, amely azonnali figyelmet igényel az európai hálózatüzemeltetők részéről:
Üvegházhatású gázok kibocsátásának 55%-os csökkentése 2030-ig
Európa célja, hogy a Fit for 55 kezdeményezés jegyében 2030-ra az üvegházhatású gázok kibocsátását 55%-kal csökkentse, ami már hat év múlva esedékes, és már nem 2050-re, hanem ennél korábban, 2030-ra várható a változás. A cél megvalósításához évi 260 milliárd eurónyi előzetes beruházásra lesz szükség az energiaszektorban, a számot az Európai Bizottság becslései alapján határozták meg. A szám nagysága független attól, hogy valaki mennyire hisz a zöld megállapodásban vagy a hivatalos becslésekben; a változás már elindult. Az ipari és lakossági ügyfelek egyre inkább zöld megoldásokat követelnek, így a beruházások és változások elkerülhetetlenek.
Az elektrifikáció felgyorsítása
A zöld átálláshoz elengedhetetlen az elektrifikáció. Jelenleg az áramfelhasználás az európai gazdaság teljes energiaigényének mindössze 23%-át teszi ki, amelyet a tervek szerint 2050-re közel a háromszorosára kell növelni. A beszélő hangsúlyozza, hogy az elektromos áram az alapja a zöld megállapodás megvalósításának, és ennek növekedése elengedhetetlen.
A hálózati infrastruktúra fejlesztése
A hálózati infrastruktúra fejlesztésének és bővítésének szükségessége különösen fontos. Az európai hálózatok fejlesztéséhez az éves beruházásokat a jelenlegi 33 milliárd euróról 2050-ig 67 milliárd euróra kell növelni, ami napi szinten 185 millió eurót jelent. Ez a szám döntően magánbefektetőktől származik, így minden érintett félnek komoly erőfeszítéseket kell tennie.
Az E.ON szerepe az átállásban
Jelezte: az E.ON új szlogenje:
Rajtunk múlik, hogy új lendületet adjunk az energiának.
Az iparág minden szereplőjének – az EU-nak, a nemzeti kormányoknak, a szabályozóknak és az energiaszolgáltatóknak – kulcsfontosságú szerepük van ebben a folyamatban. Az E.ON Európában 47 millió ügyfelet szolgál ki, és 1,6 millió kilométer hosszúságú energiahálózatot üzemeltet, így vezető szerepet játszik a változásban.
Az E.ON tervei között 34 milliárd euró hálózati beruházás szerepel az európai régióban, ami napi szinten 23 millió eurós kiadást jelent. Magyarországon a vállalat a legnagyobb áramszolgáltató, 4 millió ügyfelet lát el, és több mint 6000 munkatárssal rendelkezik. Az elmúlt két évben 125 milliárd forintot fektettek be a magyar hálózatba, és idén további 163 milliárd forintot terveznek. Ez összesen 288 milliárd forintnyi beruházás két év alatt.
A jövő kihívásai és a szabályozási környezet fontossága
A magyarországi hálózatfejlesztések és befektetések sikeréhez elengedhetetlen a befektetőbarát szabályozási környezet kialakítása. A szabályozók most dolgoznak egy új hálózati tarifakereten, amely nemcsak a jövőbeni befektetések szempontjából, hanem a már meglévő fejlesztések elismerése szempontjából is kulcsfontosságú. Az energiaátmenet sikerének vagy kudarcának egyik döntő tényezője az, hogy mennyire sikerül stabil, megbízható piacot teremteni, amely ösztönzi a befektetéseket.
Címlapkép forrása: Portfolio - Stiller Ákos