
Az alábbiakban Gyürk András a Fidesz európai parlamenti képviselőjének, valamint szerzőtársa, Yves Desbazeille, a nucleareurope szervezet vezérigazgatójának véleményírását közöljük.
Mára azt kell látnunk, hogy az ellátási bizonytalanságok, az időszakosan rendelkezésre álló megújuló energiaforrások részarányának növekedése és a megugró szén-dioxid kvótaár az energiaválság elmélyülését, illetve az energiaárak ugrásszerű emelkedését eredményezték. Ezért több európai országnak a szennyező széntüzelésű erőműveik újranyitásához kellett folyamodnia, hátráltatva a korábban közösen meghatározott klímavédelmi és kibocsátáscsökkentési célok teljesítését.
Meglátásunk szerint ebben a nehéz helyzetben az atomenergia tiszta, hosszútávú, stabil megoldást jelenthet. A nukleáris alapú technológiák hozzájárulnak az energiaellátás biztonságához és a klímavédelemhez, fenntartják a villamosenergia-hálózat stabilitását, valamint támogatják az energiapiacokat is. Kiváló kombinációt alkotnak a megújuló energiaforrásokkal. Ezen túlmenően a nukleáris energia helyi szinten is tudja támogatni az ipari fejlődést és a munkahelyteremtést. A világ számos országa épít és üzemeltet nagy atomerőműveket e kihívások egyidejű kezeléséhez.
A hosszútávú versenyképesség biztosítása érdekében a hagyományos műszaki megoldások mellett új technológiák megvalósítására is nagy figyelmet kell fordítani az energiapolitikában. Az egyik legígéretesebb megoldás ezek közül az úgynevezett Kis Moduláris Reaktor (SMR). Az SMR-ok olyan atomerőművek, melyek teljesítménye jellemzően 10 megawatt (MW) és 300 megawatt között van, de egyes típusok nagyobb kapacitással is rendelkezhetnek. Az SMR-ok jelentős méretgazdaságossági előnyökkel bírnak, elsősorban az integrált moduláris gyártásnak, illetve sztenderdeknek köszönhetően. Az előre gyártott modulok közvetlenül a telephelyre szállíthatók és telepíthetők, amivel jelentős építési idő takarítható meg. Világszerte jelenleg, különböző fejlesztési szakaszokban, széles technológiai skálán körülbelül 70 SMR-projekt* van folyamatban. A cél az, hogy az első SMR-ok a következő évtized elején már áramot termeljenek.
A kis moduláris reaktoroknak számos előnyük van. A moduláris gyártás maximalizálja a méretgazdaságossági előnyöket és lerövidíti az üzembe helyezési időt. Ezen kívül, méretükből adódóan, az SMR-ok alacsonyabb kezdeti tőkebefektetést igényelnek, ami vonzóbbá teheti őket a befektetők számára. Kis méretük emellett nagyobb működési rugalmasságot is lehetővé tesz számukra, így könnyebben integrálhatók egy olyan villamos energia rendszerbe, ahol nagyobb az aránya az időszakosan rendelkezésre álló megújuló energiaforrásoknak. Ezen túlmenően az SMR-ok várhatóan egyszerre fognak villamos energiát és hőt is termelni, amit az iparban vagy távhőként is fel lehet használni.
Megítélésünk szerint összességében a kis moduláris reaktorok egyszerre biztosíthatják az energiaellátás biztonságát és megfizethetőségét, miközben hozzájárulnak a klímacélok eléréséhez is. Alkalmazásuk hatékonyan segítené az ipart a zöld átmenetben, miközben megőrizné a versenyképességet.
Az SMR-ok felfuttatásához azonban több összetevőre is szükség van, melyek közül a legfontosabbak egy európai ellátási lánc kialakítása, az engedélyezés racionalizálása, valamint a pozitív piaci jelzések. Az SMR-okban rejlő összes előny maximalizálása érdekében a nukleáris ágazatnak optimalizálnia és fejlesztenie kell a gyártási folyamatokat, valamint a reaktorok építési idejének lerövidítését szolgáló technológiákat, illetve csökkentenie kell az építési költségeket is. A szabályozási oldalon is a megfelelő lépések megtételére van szükség - leginkább az európai országokban jelenleg érvényben lévő sokféle szabályozás egységesítésére lehet érdemes törekedni. Ezen túlmenően az uniós és nemzeti pénzügyi támogatások is segítenék a technológia széleskörű alkalmazását azáltal, hogy a tervezés-fejlesztés így elérhetőbbé válna a vállalatok számára, és ösztönözné őket a projektekben való részvételre.
Az EU-nak ki kell építenie a szükséges kapacitásokat, hogy megőrizze technológiai vezető szerepét a nukleáris ágazatban, és éllovassá váljon a jövőbeli SMR-piacon, illetve európai szinten is ipari és gazdasági értéket teremtsen. Az „egységes európai SMR-program” kialakítására irányuló kezdeti erőfeszítések ígéretesek. Az első ilyen lépésre 2021 júniusában az európai „SMR-előpartnerség” létrehozásával került sor. Az előpartnerség célja, hogy a következő évtized elején olyan feltételeket teremtsen, amelyek lehetővé teszik az első európai SMR-ok működésének megkezdését. Az előpartnerség többek között a piaci igények elemzésére, az engedélyezési és szabályozási kérdésekre, a finanszírozási szempontokra, az ellátási lánc szempontjaira valamint az innovációs- és kutatás-fejlesztési kérdésekre összpontosít.
Azonban ahhoz, hogy a kis moduláris reaktorok valóban kiépüljenek Európában, még többet kell tenni. Stabil, koherens és következetes szabályozási politikát kell folytatni. Alapvető fontosságú, hogy az Európai Bizottság és más brüsszeli intézmények, a technológiasemlegesség elvének megfelelően, teljes mértékben támogassanak minden alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiát. Történelmi pillanatban vagyunk. Az EU-nak most minden korábbinál jobban fel kell nőnie a feladathoz, hogy biztosítsa az energiaellátás biztonságát, a megfizethető energiához való hozzáférést, és teljesítse a klímacélokat. Az SMR-ok ebben a küldetésben tölthetnek be fontos szerepet.
* a rendelkezésre álló információk alapján ezek közül jelenleg a kettő üzemel.
Gyürk András a Fidesz európai parlamenti képviselője, szerzőtársa, Yves Desbazeille nucleareurope szervezet vezérigazgatója.
A cikk a szerzők véleményét tükrözi, amely nem feltétlenül esik egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el meglátásait a velemeny@portfolio.hu címre.
Lefelé vették a tőzsdék az irányt Amerikában
Csendes, de mínuszos kereskedést hozott a csütörtök.
Magyarázatot követel a magyar kormánytól a Nemzetközi Büntetőbíróság
Május 23-ig várnak választ.
Vészhelyzet az élelmiszerbiztonságban: Leállították a kulcsfontosságú tesztprogramot
A lépés hátterében a létszámcsökkentések állnak.
A világjárványnál is jobban átírta a terveket Trump vámháborúja
Begyorsultak a célárvágások..
Lépett a kormány: 400 település korlátozhatja a beköltözést Magyarországon
Itt vannak a részletek.
Nagy a baj: alig néhány napja maradt túlélésre a vasműnek
A gyár jövője a termelőeszközök értékesítésétől függ.
Követett részvények - 2025. április
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
Hőre hangolva - milliárdos lehetőség a távfűtési rendszerek megújítására
Új lendületet kaphat a hazai távfűtés: 45 milliárd forintos kerettel jelent meg társadalmi egyeztetésen az a pályázati felhívás, amely a távhőszolgáltatók előtt nyit kaput az energiahaték
TAO és HIPA bevallás 2025: mire figyeljenek a cégek?
Közeleg a 2024-es adóévre vonatkozó (TAO) társasági adó- és (HIPA) helyi iparűzési adóbevallási és adófizetési határidő. Az éves adót bevalló társaságoknak az idei évben 2025. júniu
Valóban kockázatmentesek az állampapírok? - Tévhit vagy igazság?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Valóban kockázatmentesek az állampapírok? - Tévhit vagy igazság? Miért népszerűek az állampapírok válság idején? A tőzsdei ingadozások és a ma
Megint a HOLD lett az Év Alapkezelője
Kilencedik alkalommal, zsinórban harmadjára lett a HOLD az Év Alapkezelője a hazai befektetési alapok Oscar-gáláján, a Klasszis 2025 díjátadón. A Deep Value Részvény Alap és...
The post Megin
Tanuljunk a múltból, tervezzünk a jövőre - így lehet biztonságosan hitelt felvenni
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Tanuljunk a múltból, tervezzünk a jövőre - így lehet biztonságosan hitelt felvenni A devizahitelek generációs traumája A devizahitelek miatt egy egé
A francia Klímatanács 2024. évi jelentése
A francia Klímatanács szerint az ország eddigi intézkedései nem lesznek elegendőek a 2050-re célul kitűzött karbonsemlegesség megvalósításához.
Jövedelmező a vállalkozásod?
A mai tanácsadáson szintén szóba került, hogy sok vállalkozó elfelejti beárazni a saját tulajdonában lévő eszközök úgynevezett alternatíva költségét (kiadhatnám másnak is a saját üzl

Idén is motivált női vállalkozókat keres a Visa She’s Next program (x)
Anyagi támogatás és egyéves mentorálás várja a program nyerteseit

- Itt a váratlan bejelentés: jön az új állampapír!
- Tökéletes vihar készül a tőzsdéken: akár 2008 óta nem látott zuhanás is jöhet
- Évszázados, régóta elfeledett fegyverhez nyúl Donald Trump: egy egész féltekéről söpörnék ki Kínát
- Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
- Példátlan esélyt kapott Putyin Donald Trumptól - Hamarosan végleg eldőlhet Ukrajna sorsa?
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Sokakat megrémisztett a Fed-elnök beszéde – Hova mehet most a pénz?
Estek a piacok a beszéd hatására.
Budakeszitől az USA-ig: a Mayer Szörp hihetetlen sztorija
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.
Tízmilliárdokba kerülhet a száj- és körömfájás, napról napra nő a veszteség
Egyre nő a közvetett veszteség, a tejiparban és a sertéságazatban is jelentősek a fennakadások.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.