Kimondta Irán: készek tárgyalni az atomprogramjukról

Kimondta Irán: készek tárgyalni az atomprogramjukról

Irán kész rendezni az atomprogramjával kapcsolatos vitákat, de nem hajlandó nyomás és megfélemlítés alatt tárgyalni - közölte az iráni külügyminiszter a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetőjével csütörtökön tartott találkozóját követően.

Az egyik európai ország nagy nyertese lett az energiaválságnak

Az egyik európai ország nagy nyertese lett az energiaválságnak

A francia áramexport idén rekordot dönthet, miközben az ország energiaellátása stabilnak ígérkezik a téli hónapokra. Az atomenergia-termelés helyreállása és a kedvező időjárási viszonyok hozzájárultak az energiaárak csökkenéséhez, ami enyhítheti a 2022-es válság hatásait.

Németország magával rántja Magyarországot, ezért ugrottak az égbe az áramárak Steiner Attila szerint

Németország magával rántja Magyarországot, ezért ugrottak az égbe az áramárak Steiner Attila szerint

A hatalmas németországi nap- és szélenergia kapacitások a sötétszélcsend idején mind Németországban, mind egész Európában komoly kihívásokat okoznak a villamosenergia ellátásban és az árakat jócskán megugrasztják, és emiatt ilyen magasak a nagykereskedelmi áramárak Magyarországon is – lényegében ezt üzeni mai Facebook-posztjában Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért felelős államtitkára.

Fontos témában üzent Orbán Viktor

Fontos témában üzent Orbán Viktor

A józan ész és nem ideológiák vagy pánik által vezérelt klímapolitikát szorgalmazott Orbán Viktor miniszterelnök kedden Bakuban, az ENSZ éves éghajlatváltozási konferenciáján (COP29).

Lengyel-japán megállapodás jöhet az atomenergia terén

Lengyel-japán megállapodás jöhet az atomenergia terén

A lengyel és a japán kormány atomenergetikai együttműködésről szóló egyetértési nyilatkozatot készül aláírni csütörtökön. A megállapodás információcserére és technológiai támogatásra is kiterjed majd, és része lehet Lengyelország azon törekvésének, hogy csökkentse a függőségét a széntől.

Falja az áramot a mesterséges intelligencia, megérkezhet az atomenergia aranykora

Falja az áramot a mesterséges intelligencia, megérkezhet az atomenergia aranykora

Az elmúlt időszakban megszaporodtak azok a bejelentések, amelyek szerint a nagy amerikai technológiai vállalatok egyre inkább az atomenergia felé fordulnak. A cél ezzel, hogy kielégítsék a mesterséges intelligencia, és az adatközpontok egyre jelentősebb energiaigényét, miközben szem előtt tartják a fenntarthatósági célkitűzéseiket. Az olyan vállalatok, mint a Microsoft, a Google és az Amazon élen járnak ebben a váltásban, hiszen az atomenergia számukra olyan megoldás, amely megbízható, bőségesen rendelkezésre áll, és alacsony szén-dioxid-kibocsátással rendelkezik. Buktatók viszont vannak a sztoriban.

Összefog a CEZ és a Rolls-Royce a kis moduláris reaktorok felépítése érdekében

Összefog a CEZ és a Rolls-Royce a kis moduláris reaktorok felépítése érdekében

A cseh CEZ áramtermelő vállalat 20%-os részesedést szerez a Rolls-Royce kis moduláris reaktorokat tervező SMR egységében, hogy részt vegyen az SMR-technológia bevezetésében Nagy-Britanniában, Csehországban és más országokban - jelentette be a cseh vállalat. A megállapodás értelmében a CEZ akár 3 gigawatt nukleáris kapacitást is telepíthet áramtermelési céllal Csehországba az üzletág által gyártott kis atomerőművek segítségével.

A cseppfolyós földgáz és a nukleáris energia évtizedei jöhetnek

A cseppfolyós földgáz és a nukleáris energia évtizedei jöhetnek

Az elmúlt hónapokban két nagyon fontos fejlemény volt a globális energiapiacon, ami számomra egy fontos irányváltást mutat. Az egyik ilyen Kína döntése – az ország a nehézgépjárművek jelentős részét cseppfolyós földgáz meghajtásra kívánja átalakítani, míg a könnyű gépjárművek esetében az elektromos meghajtás térnyerése látszik nyerő stratégiának, szintén a központi kínai kommunista párt irányítás óhajának megfelelően. Ez a döntés, különösen a nehézgépjárművek esetén, a cseppfolyós földgáz iránti kereslet növekedését, illetve a kőolaj kínai fogyasztásának csökkenését okozza. A másik érdekes fejlemény az amerikai IT szektor választása: a Google és a Microsoft is a nukleáris energia mellett döntött, amikor szervereik hosszútávú energiaellátása mellett tették le a voksukat. Ez pedig önmagában egy fontos lépés lehet, mert az adatközpontok egyre nagyobb hányadát teszik ki az amerikai áramfogyasztásnak. Ha hihetünk az előrejelzéseknek, az amerikai elektromos áramfogyasztás 8% és 20% közti része jöhet a szerverközpontok felől 2030-ra, amit a mesterséges intelligencia keresések hajtanak különösen. Ez az adat tavaly mindössze 3% volt, vagyis jelentős növekedés lehet az amerikai áramfogyasztásban a Google és társainak köszönhetően.

Több tucat helyszínen elindult az Erőművek Éjszakája

"A mai napon országszerte több mint 60 helyszínen közel 5200 regisztrált látogatót várunk az Erőművek Éjszakája programjaira" – jelezte az eseményt útjára indító programon az MVM Paksi Atomerőműben Juhász Edit.

Drasztikusan felfelé módosította a világ naperőmű-telepítési kilátásait az IEA

Drasztikusan felfelé módosította a világ naperőmű-telepítési kilátásait az IEA

Jelentősen felfelé módosította a kibocsátáscsökkentéshez kulcsfontosságú több tiszta villamosenergia-termelő technológia 2050-ben várható globális kapacitásaira vonatkozó előrejelzéseit a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) 2024-es éves jelentésében (World Energy Outlook) az egy évvel ezelőttiekhez képest, köszönhetően az előző jelentés óta világszerte elfogadott döntések és az azóta meghozott intézkedések várható hatásainak beépítésével magyarázható. Rossz hír ugyanakkor, hogy közben emelkedtek a klímasemlegesség eléréséhez szükségesnek tartott 2050-es célszámok is, az ezekhez vezető pálya pedig még meredekebbé vált.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.