Az adótanácsadók előadásukat azzal indították, hogy tapasztalataik szerint melyek a leggyakoribb adatszolgáltatási hibák az online számla rendszer használata során. Megemlítették a hiányzó adatszolgáltatást (amely fakadhat validációs hibából, helytelen paraméterezésből, illetve rendszer hibából), a számlakép és xml adattartalom közötti eltérést, a téves adómentességi kód besorolást, a számlatételek eltéréseit és a hibásan bekategorizált vevőket.
Meglepő eredmény, közel 20 százalékos hibaarány
A szakemberek azt tapasztalták, hogy jellemzően azoknál a társaságoknál jelentkeznek problémák, ahol az online számlázás során saját fejlesztést vagy külföldi rendszert használnak. 230 ezer feletti online számlát vizsgáltak meg, melyek közül 33 ezer feletti esetben volt hiányos az adatszolgáltatás és 40 ezer esetben láttak adateltérést. Arról is beszámoltak, hogy úgy látják: mielőtt ügyfeleik megrendelték volna ezt az elő audit szolgáltatást, azt feltételezték a cégükről, hogy rendben jelentik többnyire az online számla rendszerben a számláikat, azonban a tanácsadó cég DigiTax csapatának vizsgálatai ennek ellenkezőjét bizonyították.
Lendületben a NAV adatelemzése - nő az online számla alapú ellenőrzések száma
Budai Mátyás arra is felhívta a figyelmet a webináriumon, hogy a NAV által, az online számla rendszer adatai alapján indított adóellenőrzések száma folyamatosan növekszik, ebben az adóhatóság segítségére van a kockázatelemző rendszere. A NAV a vizsgálat során felszólítja az érintett céget a hiba javítására, ami után a vállalkozás elvégzi a javításokat a bírságkockázat elkerülése érdekében, ezt követően pedig a NAV le is követi a javításokat.
Varga Diána kiemelte a prezentáció során, hogy a hiányos, vagy nem megfelelő adatszolgáltatás ugyanakkora kockázatot hordoz magában, mint a hiányzó adatszolgáltatás. A maximális adóbírság mértéke mindkét esetben 500 ezer forint / számla.
Az adószakértők arról is beszámoltak, hogy a NAV kockázatelemzési rendszere egyre gyorsabban veszi észre az eltéréseket az adatszolgáltatások és az áfabevallás között. Redukálódtak ugyan az adóellenőrzések, de sokkal nagyobb számban indulnak jogkövetési vizsgálatok az adóhatóság részéről. Ennek kettős célja van: van egy adminisztratív támogatás, másrészt pedig egy jogkövetésre ösztönzés. Fontos, hogy az ilyen eljárások során van lehetősége a vállalatnak korrekcióra, önellenőrzésre.
A szakemberek azt is bemutatták, hogy mit kell tenni, ha a cégünket megkeresi a NAV az online számla rendszer vizsgálatának keretében.
Címlapkép forrása: Getty Images