Átszabták a gazdaságfejlesztési EU-pályázatok keretét, új kiírások jönnek
Gazdaság

Átszabták a gazdaságfejlesztési EU-pályázatok keretét, új kiírások jönnek

Portfolio
Több nagy keretösszegű uniós kapacitásbővítési, kutatás-fejlesztési és élelmiszeripari gazdaságfejlesztési pályázat keretét jócskán módosították és a felszabaduló keretekből vagy meglévő kiírásokhoz csaptak hozzá, vagy új felhívásokat hirdetnek meg – derült ki a minap közzétett Magyar Közlönyből. Az egyik legnagyobb keretösszegű új pályázat a munkavállalók egészségügyi szűrésének támogatását célozza majd 10 milliárd forintos keretösszeggel.

Ismét frissítették a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) éves pályázati menetrendjét (ÉFK) és az erről szóló kormányhatározat (1684/2019. (XII. 5.) a minap jelent meg a Magyar Közlönyben. Az ez alapján hatályba lépett aktuális menetrend itt érhető el.

A már meghirdetett pályázatok kapcsán a legnagyobb keretváltozások:

  • A kutatás-fejlesztési és innovációs pályázatok között 12 milliárd forinttal 54,81 milliárd forintra levágták a „Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása kombinált hiteltermék keretében” című, GINOP-2.1.2-8.1.4-16 kódszámú konstrukció keretének vissza nem térítendő „lábát” és ugyanennyivel, azaz 12 milliárddal megnövelték a "Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ - kutatási infrastruktúra fejlesztése" című, GINOP-2.3.4-15 kódszámú pályázat keretét.
  • A foglalkoztatási célú programok között az eddigi 20 milliárd forintról 24,63 milliárd forintra megnövelték a "Gyakornoki program pályakezdők támogatására" című, GINOP-5.2.4-16 kódszámú pályázat keretösszegét, közben 3 milliárddal 12 milliárd forintra csökkentették a "Foglalkoztatás-bővítés ösztönzése" című, GINOP-5.3.12-19 kódszámú pályázat keretösszegét.
  • A munkaerőpiaci célú programok között eddigi 18,04-ről 5,4 milliárd forinttal 12,64 milliárd forintra vágták a „Munkahelyi képzések támogatása mikro-, kis- és középvállalatok munkavállalói számára” című, GINOP-6.1.6-17 kódszámú pályázat keretösszegét. Közben 4,93-ról 5,67 milliárd forintra megnövelték az „Idegen nyelvi készségek fejlesztése” című, GINOP-6.1.3-17 kódszámú pályázat keretösszegét. Emellett 7,11milliárd 9,94 milliárd forintra megnövelték „A gazdaság fokozatváltását támogató innovatív képzések” című, GINOP-6.1.10-19 kódszámú pályázat keretösszegét. Emellett a „Vállalati képzések támogatása a közlekedési ágazatban KKV-k számára” című pályázat megjelenését idénről jövő évre tolták, így a pályázat kódszáma is változott GINOP-6.1.9-20-ra.
  • A visszatérítendő pénzügyi eszköz programok között szintén jelentős keretváltoztatások történtek. A GINOP-2.1.2-8.1.4-16 kódszámú kombinált konstrukciónak nemcsak a vissza nem térítendő „lábát” vágták le 12 milliárddal, hanem a hitel „lábát” is közel 7 milliárddal 61,5-ről 54,81 milliárd forintra. A nagysikerű régebbi pályázatnak, a „Mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének növelése hitel” című, GINOP-8.3.1-16 kódszámú konstrukciónak megint változott a keretösszege, 77-ről 71,14 milliárd forintra csökkentették azt. Ezzel párhuzamosan a „Mikro-, kis-és középvállalkozások kapacitásbővítő beruházásainak támogatása kombinált hiteltermék keretében” című, GINOP-1.2.3-8.3.4-16 kódszámú pályázatnak 7 milliárddal 68 milliárdra csökkent a kerete. Emellett az „Élelmiszeripari komplex beruházások támogatása kombinált hiteltermékkel” című, GINOP-1.2.6-8.3.4-16 kódszámú konstrukció hitel „lábán” is vágtak közel 6 milliárdot 34,15 milliárdra. Az így felszabaduló kereteket a „Mikro-, kis- és középvállalkozások technológiai korszerűsítése célú hitel” című, GINOP-8.3.5-18 kódszámú pályázatra fordították, amelynek kerete 18,7 milliárd forinttal, 98,63 milliárd forintra ugrott.

A 12 milliárd forintos átrendezés háttere

A fenti 12 milliárd forintos átrendezés (a GINOP-2.1.2-8.1.4-16 kódszámú K+F+I pályázat vissza nem térítendő kerete ennyivel csökkent és ezzel párhuzamosan a GINOP-2.3.4-15 FIEK-pályázat kerete ennyivel nőtt) Papadimitropulosz Alex, a Via Credit ügyvezető igazgatója szerkesztőségünknek küldött kommentárjában rámutatott: a K+F+F pályázatnál az eddig beérkezett támogatási igény 151 milliárd forint volt, míg az eddig kiosztott támogatás 40,7 milliárd forint. Emlékeztetett rá, hogy a konstrukció már 2016 év végén megjelent, de a kezdeti érdeklődés hiánya miatt csak 2019-ben zárták be. A pályázatra nagyon nehezen jöttek be jó minőségű kérelmek, emiatt is fordulhat elő, hogy csak a jelentkezők harminc százaléka számíthat támogatásra.

A Via Credit szakértője szerint a K+F-fel kapcsolatos pályázatoknál jellemző, hogy három-négyszeres túljegyzést is megengednek, és onnan választják ki a legjobb jelentkezőket. Emlékeztetett rá, hogy az augusztusban lezárult NKFIH által meghirdetett pályázati konstrukcióra is négyszeres túljegyzés mellet fogadtak be pályázati kérelmeket. Ezért is fordulhatott most elő, hogy a K+F+I pályázatnál a kiíró 12 milliárd forinttal csökkentette a rendelkezésre álló pályázati összeget.

Az átrendezés másik oldalán, a GINOP-2.3.4-15 Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ – Kutatási infrastruktúra fejlesztése című felhívásra adott 12 milliárdos többletpénz kapcsán a szakértő megemlíti, hogy ez a felhívás kapcsolódhat a hazai forrásból finanszírozott Kompetencia központok létrehozása - Kutatási infrastruktúra fejlesztése című felhíváshoz, amely a piaci megalapozottságú kutató-fejlesztő és innovációs bázisok létrehozásához nyújt segítséget. A Via Credit szerint feltehetően ezen felhívás kapcsán felmerülő túligénylést hivatott lekövetni a fent említett átcsoportosítás.

Új/módosított pályázatok jönnek:

  • A kormányhatározat rögzíti, hogy a GINOP első és második mellékletében számos pályázat nyár körülre tervezett meghirdetését hogyan aktualizálták. Ez azt jelenti, hogy beleírták, hogy pontosan mikor (október-novemberben) jelentek meg ezek a pályázatok, vagy mikorra várható ezek megjelenése és milyen eljárásrend szerint. Emellett számos helyen pontosították, aktualizálták a kiírásokat.
  • Idén decemberben 5 milliárd forintos kerettel jön a „Szuperszámítástechnikai szolgáltatások kialakítása a hazai IKT vállalkozásoknak” című kiemelt felhívás GINOP-3.1.5-19 kódszámmal.
  • Idén decemberben 2 milliárd forintos kerettel várható az „Új megoldások a munkába járás megkönnyítése érdekében” című, GINOP-5.3.14-19 kódszámú standard eljárásrend szerinti pályázat, és szintén még idén decemberre írják ki 10 milliárd forintos kerettel a „Munkavállalók egészségügyi szűrésének támogatása” című kiemelt felhívást.
  • Még idén decemberre rögzíti az új menetrend 3,26 milliárd forintos kerettel az „Ágazati képzőközpontok, okos struktúrák és képzőhely alternatívák” című GINOP-6.2.6-19 kódszámú kiemelt felhívást, és jövő januárban 1,4 milliárd forintos kerettel az „Ágazati képzőközpontok infrastrukturális és szakmai felkészítése az új szakképzési struktúrára” című, GINOP-6.2.7-20 kódszámú standard felhívást.

Címlapkép forrása: MTI/Bús Csaba

Ez a cikk "Az EU kohéziós politikájának hatásai Magyarországon - jelen és jövő" című, 2019. április 1-től 2020. március 31-ig tartó munkaprogram része, amelyet a Portfolio.hu-t kiadó Net Média Zrt. valósít meg az Európai Unió finanszírozásával. Jelen tartalom kizárólag a cikk szerzőjének álláspontját tükrözi. A munkaprogramot finanszírozó Európai Bizottság semmilyen felelősséget nem vállal a cikkben szereplő információk felhasználását illetően.
Kiszámoló

Olajkrízis várható Magyarországon?

Egy múlt heti hír nem annyira bolygatta fel az ország közvéleményét, mint kellett volna. Az ukránok megtiltották a Lukoilnak, hogy Ukrajnán keresztül szállítsák a kőolajat Európába. Az ukr

Holdblog

Mi az értelmetlen befektetés?

Értelmetlen befektetés az, ami a dráguláson kívül semmire sem képes? Vagy önmagában a drágulás tényétől máris nem lehet az? Egyik olvasónk vendégcikkben elmélkedik arról, lehet-e... The

Holdblog

Egyre kevesebb emberre számítanak

Azt sem tudjuk pontosan, hány ember él a Földön, pláne nehéz megbecsülni, hányan fognak száz év múlva. Az ENSZ azért pár évente megteszi, a jelen... The post Egyre kevesebb emberre számítan

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kongatják a vészharangot: olyan folyamat zajlik, amely pusztító vírusokat szabadíthat ránk
Sustainable World 2024
2024. szeptember 4.
Követeléskezelési trendek 2024
2024. szeptember 18.
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
2024. szeptember 18.
Budapest Economic Forum 2024
2024. október 17.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu Infostart.hu

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Kereskedés a magyar piacon kezdőknek

Minden, amit a hazai parkettre lépés előtt tudni érdemes.

Díjmentes előadás

Tőzsdei megbízások helyes használata

Kérdések és válaszok azzal kapcsolatban, hogy mire figyelj, ha kezdő befektető vagy!

Ez is érdekelhet
NAftogaz CEO olajszallitas Lukoil