- az elmúlt években már érzékelni lehetett a nemzetközi kereskedelem látványos visszaesését, már ötödik éve alacsonyabb a globális kereskedelem, mint a globális GDP. A deglobalizáció tehát nem Trumppal kezdődik el, már évek óta tart ez a folyamat.
- A feltörekvő piacok korábban tapasztalható erőteljes növekedése megismételhetetlen lesz a jövőben.
- Ha a feltörekvő országok túl akarják élni a deglobalizációt, ahhoz magas tartalékok kellenek, strukturális költségvetési deficit nem lehet az országban, illetve nagy hazai piaccal kell rendelkezniük, jelenleg mindössze egy ilyen ország van: India.
- A gazdasági nacionalizmus, amit Magyarországon, Lengyelországban és Oroszországban tapasztalhatunk, nem mosható össze a populista gazdaságpolitikával. A populizmus arról szól, hogy agresszívan elköltenek minden pénzt, és megpróbálnak ezzel fogyasztást stimulálni, míg előbbi esetben inkább védekező stratégiát vesznek fel: félnek ugyanis a túlzott külföldi befolyástól.
- Orbán Viktor és a lengyelek a külföldi piacoktól, piaci szereplőktől próbálják függetleníteni magukat azzal, hogy egy "falat" építenek az ország gazdasága köré.
- Lubin szerint ez a nacionalista gazdaságpolitika jó eséllyel jobban működik majd, mint a liberálisabb, nyitottabb gazdaságpolitikát követő országoké, mint például Argentínáé vagy Brazíliáé. Gazdaságpolitikájuk ugyanis attól függ, hogy lesz-e elég külföldi kockázatvállaló befektető, aki tőkét visz az országba.
- A nacionalista gazdaságpolitika viszont arról szól, hogy egyes eszközök felé lévő kockázati kitettség is nő: például ha az olajárak esnek, és Oroszország bevétele csökken, az ország fogyasztása is csökkenni fog.
- Tavaly Magyarország GDP-jének 6%-át az EU-s források adták. Így persze könnyű költségvetési többletet generálni, viszont nem lehet tudni, mi vár az országra 2020 után. Orbánnak szerencséje van, mert az EU a forrásokat kőbe vésték négy évre.
- A nacionalista gazdaságpolitika csak alacsony növekedési elvárások mellett tud működni. Magyarország növekedése a régióban szörnyű, az orosz növekedés a feltörekvő piacok növekedéséhez viszonyítva szintén rettenetes.
- Ha az Egyesült Államokban fiskális lazítás történik, ez a feltörekvő országokat is jótékonyan befolyásolja, főleg azokat, amelyek az Államokba exportálnak. Ma stabilabbak a feltörekvő gazdaságok, mint amikor legutoljára fiskális szigorítás volt az USA-ban, nem lesz olyan összeomlás, mint például a '80-as évek elején.
- A rossz kereskedelmi adatok a protekcionizmust erősítik, viszont a protekcionizmus is erősíti a rossz kereskedelmet, ez egy ördögi kör.
- A 2001 és 2011 közti árupiaci bumm, amit Kína vezérelt, volt a második legnagyobb árupiaci bumm a 18. század óta. Kína hozta létre és tette is tönkre a ralit. A világ második legnagyobb gazdasága stabilizálódni fog a következő években, miután az év elején a Fed gyakorlatilag megmentette ezt.
A médiaeseményről készült korábbi tudósításainkat itt olvashatja el: