Unicredit Bank
- A gazdasági növekedés az idei második félévben gyorsulhat, majd 2017-ban tovább élénkülhet. A hivatalos magyar szervek az idei évre 2,5-2,8%-os, majd jövőre 3-3,1 százalékos növekedést várnak elsősorban a fogyasztás és a beruházások élénkülése miatt, de az NGM az export jó teljesítményében is bízik. Az elemzők szerint reális lehet az idén a 2,5% feletti bővülés.
- A 2018-as választások után vághat bele a kormány a jelenleg mintegy 1,1 millió főt foglalkoztató állami szféra leépítésébe.
- A korábbi évek fegyelmezett költségvetési politikája miatt szükség esetén van tér költekezésre. A hiány jövő évi emelkedése csak átmeneti, 2019-től folytatódhat a fiskális kiigazítás, melynek középtávú célja az 1,2%-os GDP-arányos hiány elérése 2020-ig.
- Az idei kedvező költségvetési folyamatoknak köszönhetően a GDP-arányos adósságráta 73,5% alá eshet, amivel megfelelhetünk a magyar és az uniós adósságszabálynak is. Jövőre a hiány emelkedését részben ellensúlyozhatja az idei földárverésekből befolyó 262 milliárd forint felhasználása adósságcsökkentésre.
- Az utóbbi hetekben már rebesgetett kötvénypiaci átalakítás részeként Magyarország visszatérhet a devizakötvény-piacra, eurókötvényeket adhat el. Az ÁKK vezetése fontolgatja azt is, hogy a mostani kedvező hangulatot kihasználva olcsó eurókötvényekre cserélje a meglévő drágább dollárkötvények egy részét.
- A banki likviditásbőség a rövid hozamokat még tovább szoríthatja le, ez a 3-5 éves kötvényeknél is megjelenhet, az ennél hosszabb papírok hozama viszont elsősorban a külföldi befektetők étvágyától függhet.
Societé Generale
- A Moody's felminősítésének már csak minimális hatása lehet a magyar eszközökre azt követően, hogy szeptemberben az S&P már visszaemelte a befektetésre ajánlott országok sorába Magyarországot, a Fitch pedig már májusban meglépte ugyanezt.
- Hiába számolt a 2016-os kibocsátási tervében egymilliárd eurós devizakibocsátással az ÁKK, 2017-is nem várható új devizakötvény, mivel a költségvetés a vártnál jobban teljesít, és a lakossági értékesítés is a terv felett alakul idén.
- Az MNB teljes eszköztárát felsorakoztathatja, hogy megfékezze a forint nem kívánt erősödését, amit a fizetési mérleg jelentős többlete és a felminősítések okoznak.
- Az elemzők nem számolnak a jegybanki alapkamat csökkentésével a közeljövőben, de a három hónapos irányadó eszköz korlátozása agresszívebb lehet. Emellett további elképzelhető lépés az egynapos kamat csökkentése, illetve a bankok tartalékolási kötelezettségének újabb mérséklése.
JP Morgan
- Az idei 2%-ról 2017-ben 2,5%-ra élénkülhet a magyar GDP-bővülés, ezzel közel kerülhet a potenciális növekedéséhez a gazdaság.
- Az infláció érezhetően emelkedhet jövőre, de a 3%-os cél alatt maradhat. Az idei év végére 1,5%, 2017 harmadik negyedévére pedig 2,5% lehet a pénzromlás üteme.
- Az MNB 900 milliárdos korlátja az irányadó eszközön 550 milliárd forintot szoríthat ki az egynapos eszközbe, melynek kamata jelenleg mínusz 0,05 százalék. Ezzel párhuzamosan a deviza-swapok és a bankok tartalékrátájának csökkentése további 570 milliárd forinttal növelték a likviditást.
- A jegybank továbbra is a nem konvencionális eszközökkel lazíthat, de nem zárható ki az alapkamat csökkentése sem, ha ezek az eszközök nem lesznek elég hatékonyak a forint erősödésének megfékezésében és a rövid hozamok leszorításában.
- A költségvetési deficit az idén a GDP 1,5%-a lehet, majd a 2017-es hiány 2,5%-ra emelkedhet. Az adósságráta jó eséllyel 73,5% alá eshet.