Az Egyesült Királyság gazdasága váratlanul növekedett 2024 negyedik negyedévében, enyhülést nyújtva a munkáspárti kormányának a sorozatos kedvezőtlen gazdasági jelentések után. A GDP enyhe emelkedése és a font erősödése pozitív jelek a közelgő költségvetési előrejelzések előtt.
Fordulat kezd kibontakozni a 2025-ös évre vonatkozó kormányzati GDP-prognózis tekintetében. Az idei büdzsét a kormány ősszel 3,4%-os gazdasági növekedésre építette, és Gulyás Gergely miniszter Kormányinfón elmondott válaszából, a kormány továbbra sem változtatja meg a hivatalos makropályát, viszont nagyon úgy tűnik: a kihívásokkal tisztában van és már nem zárja ki, hogy rosszabb lehet a gazdasági növekedés, mint azt korábban várták. Kérdés, hogy vajon - akár a gazdaságtámogató programokkal, akár a külső kereslet javulásával párhuzamosan - összejöhet-e akkora dinamika, hogy az a szám beférjen a 3-6%-os növekedési sávba, amit a kormány célként kijelölt hosszabb távon.
A Bécsi Nemzetközi Gazdaságtudományi Intézet (wiiw) előrejelzése szerint Magyarország 2025-ben 2,2%-os GDP-növekedést érhet el, amely elmarad a V4-országok és Szlovénia 3%-os átlagától. A visszafogott növekedés mögött a magas költségvetési hiány, az EU-s transzferek csökkenése és a szabályozási bizonytalanság állhat. A wiiw csak mérsékelt kockázatnak tartja Donald Trump amerikai elnök uniós termékekre belengetett vámjait, bár a német gazdaságot ért csapás miatt közvetett negatív hatással lehet a térség gazdaságaira. Sokkal nagyobb kockázatnak látnak egy Ukrajna számára kedvezőtlen, elkapkodott, az oroszok számára előnyös békét.
Szegény Rachel Reeves brit pénzügyminiszter! Még mielőtt január 29-én elmondta volna a várva várt „növekedési beszédét”, a kritikák elárasztották a közösségi médiát és az étert. Egyesek szerint megközelítése túlságosan szétszórt, és túlságosan olyan intézkedésekre támaszkodik, amelyek hatása csak hosszú távon lesz érezhető. Mások szerint egyes programok ellentétesek a kormány környezetvédelmi vállalásaival, és nem egyenletesen oszlanak el az országban, valamint az egész programcsomag túl sokba kerül. Michael O'Leary, a Ryanair vezérigazgatója odáig is elment, hogy nyilvánosan Reeves-t olyan embernek írta le, mint akinek „fogalma sincs a dolgokról”.
Az amerikai infláció növekedését és az USA gazdasági növekedésének lassulását várják a szakértők a Donald Trump Kanadával, illetve Mexikóval szemben kivetett vámintézkedései miatt. Az elemzők az inflációs hatás részeként különösen az üzemanyag- és élelmiszerárak emelkedését emelik ki, de egy átlagos autó ára is 3000 dollárral emelkedhet majd az USA-ban. Szakértők szerint nem is Trump lépése, hanem inkább az arra adott kanadai válasz jelenti a meglepést. Van olyan elemző, aki szerint a mostani amerikai lépés csak az első csapást jelenti egy nagyon pusztító globális kereskedelmi háborúban.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy bár a KSH reggeli adatai szerint a magyar gazdaság kikerült a recesszióból 2024 negyedik negyedévében, de kérdéses, hogy a számok milyen mértékben alapozzák meg a kormány 2025-ös, három százalékot is meghaladó növekedési terveit. A témáról, valamint a forint kilátásairól Virovácz Pétert, az ING Bank vezető elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében a Szerbiát sújtó politikai válságról volt szó, az újvidéki vasútállomáson történt novemberi tragédia által kirobbantott politikai válságba ugyanis már a miniszterelnök is belebukott, az viszont kérdéses, hogy milyen mértékben kell a hatalmat informálisan birtokló Aleksandar Vučić elnöknek féltenie saját pozícióját. Ezzel kapcsolatban Németh Ferenc Balkán-szakértő volt a vendégünk.
A várt 2,6% helyett 2,3%-kal nőtt a tavalyi negyedik negyedévben évesítve az amerikai GDP, ami érdemi lassulást jelent a tavalyi harmadik negyedévi 3,1%-os gyors ütemhez képest – közölte az Egyesült Államok kereskedelmi minisztériuma csütörtökön.
A lengyel GDP tavaly éves átlagban 2,9%-kal nőtt a 2023-as 0,1% után - közölte előzetes adatként csütörtökön a lengyel statisztikai hivatal (GUS).
Csökkent a tavalyi negyedik negyedévben a német és a francia GDP a megelőző három hónaphoz képest, és az olasz GDP is csak stagnálni tudott – derült ki a ma délelőtti statisztikai adatközlésekből. Az eurózóna szintjén mindez azt jelentette, hogy stagnált a GDP a tavalyi negyedik negyedévben a várt 0,1% helyett, és a harmadik negyedévi 0,4%-os növekedés után. A kellemetlen csütörtöki adatok körébe tartozik az is, hogy az eurózóna munkanélküliségi rátája 6,3%-ra emelkedett decemberben a novemberi 6,2%-ról.
A magyar gazdaság 2024 negyedik negyedévében 0,5%-os növekedést mutatott, ezzel kikerülve a recesszióból – derült ki a KSH friss adataiból. A vártnál kedvezőbb GDP-adatot követően a szakértők 2025-re 2-2,5%-os bővülést valószínűsítenek, bár a növekedés számos kockázattal terhelt. A gazdasági teljesítményt elsősorban a fogyasztás és a beruházások élénkülése segítheti, miközben a külső kereslet és a nettó export bizonytalanságot jelent. A fenntartható növekedés érdekében kulcsfontosságú az EU-források lehívása, a bérek vásárlóerejének emelése és a versenyképesség javítása.
Tavaly a negyedik negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye 0,5%-kal haladta meg az előző negyedévit. Ezzel Magyarország kikerült a recesszióból, hiszen fél éven át tartó zsugorodás után növekedést tudott felmutatni. A szakértők előzetesen 0,2%-os GDP-növekedésre számítottak. Éves összevetésben 2024 utolsó három hónapjában (kiigazítatlanul) 0,4%-os volt a növekedés, a piaci elemzők stagnálást vártak.
A spanyol bruttó hazai termék (GDP) volumene 2024 negyedik negyedévében 0,8 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest, ami megegyezik a harmadik negyedévben mért bővüléssel.
Az Egyesült Királyság gazdasága novemberben 0,1 százalékkal nőtt, ami elmaradt az elemzői várakozásoktól. Két egymást követő hónapnyi visszaesést követően talált magára a brit gazdaság, ami tovább növeli Rachel Reeves pénzügyminiszteren a nyomást, hogy helyreállítsa a kormány fiskális terveivel kapcsolatos bizalmat.
Kína pénteken várhatóan olyan gazdasági adatokat tesz közzé, amelyek szerint a világ második legnagyobb gazdasága 2024-ben körülbelül 5%-kal bővült. Sok kínai állampolgár azonban mélyen szkeptikus a hivatalos számokkal kapcsolatban, mivel mindennapi tapasztalataik inkább recessziót tükröznek – számolt be a Financial Times.
A spanyol kormány 2025-re vonatkozó adósságkibocsátási terveit és gazdasági kilátásait ismertette Carlos Cuerpo gazdasági miniszter egy keddi sajtótájékoztatón. A bejelentés szerint Spanyolország jövőre növeli mind a nettó, mind a bruttó adósságkibocsátását, miközben a GDP-arányos államadósság enyhe csökkenésére számítanak.
A tavalyi gazdasági növekedés nem volt annyira erős, de azt is látjuk, hogy az infláció éves átlagban a jegybanki célsávban tartózkodott. Történt tehát jó és rossz is bőven. De mit várhatunk 2025-től?
Meglepő verseny indult az európai állam- és kormányfők között.
A washingtoni támadásokra válaszul hatalmas megállapodás megkötésére készülnek.
A BUX a nap végére összeszedte magát.
Az orosz elnök szerint komoly jóvátétel jár Oroszországnak.
Hackerek vették át az irányítást egy tárca felett.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.