Gazdaság

Mostantól senki nem foghatja rá Magyarországra, hogy bóvli lenne

Portfolio
Pénteken a Moody's is visszaemelte a befektetésre ajánlott kategóriába a magyar adósságot, így mindhárom nagy hitelminősítőnél kikerültünk a bóvli kategóriából. Az új Baa3 besorolás mellé stabil kilátást adott a cég. Utoljára majdnem öt éve volt példa arra, hogy mindhárom hitelminősítő befektetésre ajánlotta Magyarországot.
Pontokba szedve az alábbiak voltak a fő mozgatórugók a mai lépés mögött:
  • Az állam csökkenő adósságterhe, ami egyrészt a csökkenő adósságrátában, másrészt az alacsonyabb deviza arányban testesül meg.
  • Srtukturális lépések, melyek segítenek elérni a 2-2,5%-os növekedést a következő években is.
  • A külső sérülékenységünk jelentős csökkenése, ami miatt Magyarország ellenállóbb lehet a jövőbeli sokkoknak.


Mostantól senki nem foghatja rá Magyarországra, hogy bóvli lenne
Számszerűsítve a hitelminősítő arra számít, hogy a GDP-arányos adósságunk jövőre 72% környékére csökken a néhány évvel ezelőtti 81% körüli csúcsról, ez pedig már érezhető elmozdulás a jó irányba. Emellett az adósság struktúrájában is egészséges változás állt be az utóbbi években a devizaadósság egyre alacsonyabb arányával, ami csökkenti az esetleges árfolyamsokkok negatív hatásait. Ebben a mutatóban már a Baa besorolású országok átlagánál jobban állunk a 30%-os arányunkkal, náluk ugyanis 2015-ben 35% volt az átlag.

A gazdasági növekedéssel kapcsolatban a Moody's kiemeli, hogy a következő öt évben nagymértékben profitálhat Magyarország az EU-források felhasználásából, hiszen évente a GDP mintegy 3%-ának megfelelő forrás érkezhet, ami az egyik legmagasabb arány a régióban. Kiemelik, hogy a kormány lépései, például a közmunkaprogramok jelentős javuláshoz vezettek a munkaerőpiacon is, a devizahitelek kivezetése pedig kedvezően hatott a háztartások elkölthető jövedelmeire. A bankszektor kapcsán a hitelminősítő megjegyzi, hogy arra számítanak, hogy a kormány betartja majd a bankadó csökkentéséről az EBRD-vel kötött megállapodást, és nem hoz további egyoldalú intézkedéseket, melyek növelnék a bankok terheit.

A harmadik tényező a javuló külső egyensúly, a fizetési mérleg jelentős többletének köszönhetően Magyarország többé nincs ráutalva a külső forrásokra. A cég szakemberei arra számítanak, hogy a következő években tovább csökken majd hazánk sérülékenysége. A negatívumok között említik, hogy Magyarország tőkevonzó képessége továbbra is gyenge, a World Economic Forum versenyképességi rangsorában pedig történelmi mélypontra, a 69. helyre estünk.

Az elemzésben kiemelik, hogy ugyan a 2018-as választások előtt bevallottan lazítani készül a kormány a fiskális fegyelmen, azonban szerintük a GDP mintegy 0,6%-át kitevő mozgástér lehetővé teszi, hogy az elsődleges egyenleg továbbra is többletet mutasson.

A jövőbeli lépésekkel kapcsolatban annyi megjegyzéssel zárul a hitelminősítő közleménye, hogy további felminősítés akkor jöhet, ha az ország gazdasági és fiskális mutatói tovább javulnak, az adósság pedig a vártnál gyorsabban tud csökkenni. Emellett a kormány strukturális reformokkal tud tenni a még jobb besorolás érdekében, különösen olyan lépésekkel, melyek ösztönzik a beruházásokat.

A bóvli kategória akkor fenyegetne ismét, ha a cég megítélése szerint csökkenne a kormány elkötelezettsége a költségvetési fegyelem és az adósságcsökkentés irányába, illetve olyan intézkedéseket hoznának, melyek a növekedési kilátásokat rontanák, ami miatt az adósságkép is negatív irányban változna.

Most indulhatnak csak meg igazán a milliárdok Magyarország felé

Több cikkben is foglalkoztunk a felminősítések lehetséges piaci hatásaival azóta, hogy szeptember közepén meglepetésre a Standard & Poor's is visszaemelte a befektetésre ajánlott kategóriába a magyar osztályzatot. Elvileg még mindig vannak olyan befektetők, akik nem fektethetnek bóvli kötvényekbe, az ő rohamuk indulhat meg most a magyar piac felé. Legjobban a Morgan Stanley erről készült ábráján lehet szemléltetni a hatást:

Mostantól senki nem foghatja rá Magyarországra, hogy bóvli lenne
Ennek alapján a szeptemberi S&P-lépés után mintegy 140 milliárd forint már megmozdulhatott, most ezt további 50 milliárd követheti a forintkötvények felé. Ezen felül a magyar devizakötvények is újabb 0,7-2,1 milliárd dollárnyi friss tőkét vonzhatnak a harmadik felminősítés után, ami indokolttá teheti, hogy új devizakötvényt bocsásson ki az ÁKK 2017-ben.

Majdnem öt év után ráztuk le magunkról a bóvli jelzőt

Utoljára 2012 decemberében, vagyis majdnem öt éve volt példa arra, hogy mindhárom nagy hitelminősítőnél a befektetésre ajánlott kategóriában legyen Magyarország, akkor utolsóként a Fitch Ratings vágta bóvliba a magyar besorolást. A Moody's esetében 2011 novembere óta folyamatosan bóvliban voltunk.

Érdemes még egy ábrát felidézni, ez a JP Morgan friss elemzésében található, és azt ábrázolja, hogy az egyes régiós országok minősítése hogyan változott az utóbbi években:

Mostantól senki nem foghatja rá Magyarországra, hogy bóvli lenne
Erről azt érdemes kiemelni, hogy miközben például Dél-Afrika vagy Lengyelország az utóbbi hónapokban leminősítői nyomás alá kerültek, a magyar besorolás éppen ellentétes utat járt be. Ennek köszönhetően az egykor még öt fokozatnyi különbségünk már háromra olvadt a lengyelekkel szemben.
Kasza Elliott-tal

PepsiCo Inc - kereskedés

Folyamatosan keresek olyan osztalékfizetőket, amiket nem örök tartásra, hanem pár hónapos kereskedésre vennék meg. Azért osztalékfizetőket, mert ha nem jön be az elképzelésem és nem emelked

Kiszámoló

Új Raiffeisen számlacsomag

Tegnap óta megszűntek a régi lakossági számlacsomagok a Raiffeisennél (kivéve a 26 év alattiak Yello számlacsomagja és az alapcsomag, illetve a két, már régebben rosszabbá tett prémium csoma

Holdblog

Egy szendvics hatása (?) a tőkepiacokra

Ne keressünk ott mintázatot, ahol nincs! Alakokat látunk a felhőkben, jelentést a csillagokban, emberi arcokat a Mars felszínén, de az elvetemültebbek még sátánista szövegeket is... The post Eg

Holdblog

New Yorkban nyafogunk

Óceánon innen és túl, podcastünk így is dúl. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, Apple Podca

RSM Blog

A HR hatása az M&A ügyletekre

Az emberi erőforrásokkal összefüggő kérdések és kockázatok megértése egy tranzakciós folyamat során általában a második legfontosabb lépés egy tranzakciós célpont értékelésekor. A H

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megvan a nagy bérmegállapodás! Itt van, mennyivel nő a minimálbér és a garantált bérminimum

Vezető modellező/ pénzügyi modellező

Vezető modellező/ pénzügyi modellező
Agrárszektor Konferencia 2024
2024. december 4.
Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024
2024. november 27.
Mibe fektessünk 2025-ben?
2024. december 10.
Property Awards 2024
2024. november 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
tudós labor