- Az állam csökkenő adósságterhe, ami egyrészt a csökkenő adósságrátában, másrészt az alacsonyabb deviza arányban testesül meg.
- Srtukturális lépések, melyek segítenek elérni a 2-2,5%-os növekedést a következő években is.
- A külső sérülékenységünk jelentős csökkenése, ami miatt Magyarország ellenállóbb lehet a jövőbeli sokkoknak.
Számszerűsítve a hitelminősítő arra számít, hogy a GDP-arányos adósságunk jövőre 72% környékére csökken a néhány évvel ezelőtti 81% körüli csúcsról, ez pedig már érezhető elmozdulás a jó irányba. Emellett az adósság struktúrájában is egészséges változás állt be az utóbbi években a devizaadósság egyre alacsonyabb arányával, ami csökkenti az esetleges árfolyamsokkok negatív hatásait. Ebben a mutatóban már a Baa besorolású országok átlagánál jobban állunk a 30%-os arányunkkal, náluk ugyanis 2015-ben 35% volt az átlag.
A gazdasági növekedéssel kapcsolatban a Moody's kiemeli, hogy a következő öt évben nagymértékben profitálhat Magyarország az EU-források felhasználásából, hiszen évente a GDP mintegy 3%-ának megfelelő forrás érkezhet, ami az egyik legmagasabb arány a régióban. Kiemelik, hogy a kormány lépései, például a közmunkaprogramok jelentős javuláshoz vezettek a munkaerőpiacon is, a devizahitelek kivezetése pedig kedvezően hatott a háztartások elkölthető jövedelmeire. A bankszektor kapcsán a hitelminősítő megjegyzi, hogy arra számítanak, hogy a kormány betartja majd a bankadó csökkentéséről az EBRD-vel kötött megállapodást, és nem hoz további egyoldalú intézkedéseket, melyek növelnék a bankok terheit.
A harmadik tényező a javuló külső egyensúly, a fizetési mérleg jelentős többletének köszönhetően Magyarország többé nincs ráutalva a külső forrásokra. A cég szakemberei arra számítanak, hogy a következő években tovább csökken majd hazánk sérülékenysége. A negatívumok között említik, hogy Magyarország tőkevonzó képessége továbbra is gyenge, a World Economic Forum versenyképességi rangsorában pedig történelmi mélypontra, a 69. helyre estünk.
Az elemzésben kiemelik, hogy ugyan a 2018-as választások előtt bevallottan lazítani készül a kormány a fiskális fegyelmen, azonban szerintük a GDP mintegy 0,6%-át kitevő mozgástér lehetővé teszi, hogy az elsődleges egyenleg továbbra is többletet mutasson.
A jövőbeli lépésekkel kapcsolatban annyi megjegyzéssel zárul a hitelminősítő közleménye, hogy további felminősítés akkor jöhet, ha az ország gazdasági és fiskális mutatói tovább javulnak, az adósság pedig a vártnál gyorsabban tud csökkenni. Emellett a kormány strukturális reformokkal tud tenni a még jobb besorolás érdekében, különösen olyan lépésekkel, melyek ösztönzik a beruházásokat.
A bóvli kategória akkor fenyegetne ismét, ha a cég megítélése szerint csökkenne a kormány elkötelezettsége a költségvetési fegyelem és az adósságcsökkentés irányába, illetve olyan intézkedéseket hoznának, melyek a növekedési kilátásokat rontanák, ami miatt az adósságkép is negatív irányban változna.Most indulhatnak csak meg igazán a milliárdok Magyarország felé
Több cikkben is foglalkoztunk a felminősítések lehetséges piaci hatásaival azóta, hogy szeptember közepén meglepetésre a Standard & Poor's is visszaemelte a befektetésre ajánlott kategóriába a magyar osztályzatot. Elvileg még mindig vannak olyan befektetők, akik nem fektethetnek bóvli kötvényekbe, az ő rohamuk indulhat meg most a magyar piac felé. Legjobban a Morgan Stanley erről készült ábráján lehet szemléltetni a hatást:Ennek alapján a szeptemberi S&P-lépés után mintegy 140 milliárd forint már megmozdulhatott, most ezt további 50 milliárd követheti a forintkötvények felé. Ezen felül a magyar devizakötvények is újabb 0,7-2,1 milliárd dollárnyi friss tőkét vonzhatnak a harmadik felminősítés után, ami indokolttá teheti, hogy új devizakötvényt bocsásson ki az ÁKK 2017-ben.
Majdnem öt év után ráztuk le magunkról a bóvli jelzőt
Utoljára 2012 decemberében, vagyis majdnem öt éve volt példa arra, hogy mindhárom nagy hitelminősítőnél a befektetésre ajánlott kategóriában legyen Magyarország, akkor utolsóként a Fitch Ratings vágta bóvliba a magyar besorolást. A Moody's esetében 2011 novembere óta folyamatosan bóvliban voltunk.Érdemes még egy ábrát felidézni, ez a JP Morgan friss elemzésében található, és azt ábrázolja, hogy az egyes régiós országok minősítése hogyan változott az utóbbi években:
Erről azt érdemes kiemelni, hogy miközben például Dél-Afrika vagy Lengyelország az utóbbi hónapokban leminősítői nyomás alá kerültek, a magyar besorolás éppen ellentétes utat járt be. Ennek köszönhetően az egykor még öt fokozatnyi különbségünk már háromra olvadt a lengyelekkel szemben.