FONTOS Hivatalos: ez okozta Ferenc pápa halálát
Amerikának lépnie kell egy fontos kérdésben, különben gyengülhet a dollár globális pozíciója
Gazdaság

Amerikának lépnie kell egy fontos kérdésben, különben gyengülhet a dollár globális pozíciója

A globális pénzügyi rendszer átalakulás előtt áll. Amint arra a Bretton Woods-i Bizottság nemrégiben megjelent tanulmánya rámutat, a stablecoinok – olyan digitális eszközök, amelyeket általában egy fiat valutával, egy árucikkel (commodity) vagy egy másik kriptovalutával fedeznek (backed by) a volatilitás minimalizálása érdekében – gyorsabbá, olcsóbbá és átláthatóbbá tehetik a fizetési tranzakciókat, átutalásokat, miközben a pénzügyi inklúziót is erősítik. Éppen ezért számos állam, köztük az Európai Unió és Japán már igyekszik kihasználni az ebben rejlő potenciált azáltal, hogy egyértelmű szabályozási keretet biztosít az iparág számára. Végső soron azonban az Egyesült Államok van a legjobb helyzetben ahhoz, hogy az élére álljon ennek a folyamatnak, mivel a ma forgalomban lévő 200 milliárd dollárnyi stablecoin túlnyomórészt dollárban denominált.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata.
Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a velemeny@portfolio.hu címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

Már látjuk a korai jeleit annak, hogy milyen lehet az amerikai megközelítés. Január végén Donald Trump végrehajtási rendeletet adott ki, amelyben utasította a szövetségi ügynökségeket, hogy „világszerte támogassák a törvényes és legitim, dollárral fedezett stablecoinok fejlesztését és elterjedését”. Trump mesterséges intelligenciáért és kriptovalutákért felelős „cárja”, David Sacks ezután sajtótájékoztatót tartott, hogy bemutassa a digitális eszközökre vonatkozó kétpárti szabályozási terveket.

A közelmúlt kétpárti jogalkotási tevékenysége valóban azt mutatja, hogy a kongresszus megértette, mi forog kockán.

  • A Bill Hagerty, Tim Scott, Kirsten Gillibrand és Cynthia Lummis szenátorok által előterjesztett törvényjavaslat (Guiding and Establishing National Innovation for US Stablecoins (GENIUS) Act) szövetségi keretrendszert hozna létre a nagyobb stablecoin-kibocsátók számára, miközben a kisebbek számára megőrizné az állami szintű szabályozási hatáskört.
  • Eközben a képviselőház pénzügyi szolgáltatásokkal foglalkozó bizottsága a STABLE Act (Stablecoin Transparency and Accountability for a Better Ledger Economy) elnevezésű törvényjavaslatot tárgyalja, amely szintén felügyeletet és nagyobb átláthatóságot hozna a piacra. A bizottság egy vitatervezetet is közzétett, amelyet korábban a bizottság volt republikánus elnöke, Patrick McHenry és rangidős demokrata tagja, Maxine Waters vitatott meg.

A kongresszus fellépése nem is lehetne sürgősebb.

A digitális főkönyveken (blokkláncokon) folytatott gazdasági tevékenység fokozottabb előmozdítása mélyreható hatással lehet a pénzügyi rendszer hatékonyságára és inkluzív jellegére,

továbbá végső soron az emberek életszínvonalát is javíthatja. A globális pénzügyi rendszer évtizedek óta küzd az elavult infrastruktúrával, amely lassúvá, drágává és hatékonytalanná teszi a fizetési tranzakciókat. A hagyományos átutalások elszámolása például napokig tart, és még mindig az átutalt összeg átlagosan 6,62%-ába kerül.

A stablecoinok jobb alternatívát, szinte azonnali átutalásokat kínálnak, amelyek közvetlenül, elhanyagolható költségek mellett valósulnak meg. További előnyökről szólva, kiemelhető, hogy a stablecoinok máris kiemelt fontosságú pénzügyi eszközzé váltak a feltörekvő piacokon, ahol a helyi valuták árfolyama gyakran ingadozik.

A vállalatok világszerte vizsgálják azt a kérdést, hogy a technológia miként racionalizálhatja a vállalati pénzgazdálkodást (a költséges banki hálózatoktól való függőség csökkentésével), és hogyan tölthet be kulcsfontosságú funkciókat a hagyományos tőkepiacokon (a biztosítékként való szolgálattól az elszámolások minél gyorsabbá tételéig). Ahogy a világ a tokenizált pénzügyi jövő felé halad, ahol a tranzakciókat másodpercek alatt végrehajtják, a költségek pedig minimalizálódnak, és a globális gazdasághoz való hozzáférés kiszélesedik, a stablecoinok kiemelt szerepet játszhatnak.

Fontos kiemelni, hogy a közelmúltbeli amerikai jogalkotási javaslatok a finanszírozás újszerű formáival kapcsolatban felmerülő kockázatok kezelésére törekszenek. Ezek közül a legfontosabbak az instabilitás és a bizalom hiánya.

  • Erős tartalékolási követelményekre és banki összekapcsolhatóságra van szükség annak biztosítására, hogy a stablecoinok mindig névértéken visszaválthatók legyenek.
  • Ezen túlmenően a nagyfokú átláthatóság és a működési rugalmasságra való odafigyelés elengedhetetlen a bizalom fenntartásához akkor is, amikor a pénzügyi rendszert pénzügyi és gazdasági sokkok érik.
  • Az azzal kapcsolatos aggályok eloszlatása érdekében pedig, hogy a stablecoinokat jogellenes tevékenységek finanszírozására használhatják, erős intézkedésekre van szükség a Pénzügyi Akció Munkacsoport (Financial Action Task Force) pénzmosás és terrorizmus finanszírozása elleni (AML/CFT) szabványainak általános betartásának biztosítása érdekében.

A tétlenség következményei nyilvánvalóak. Olyan szilárd szabályozási keret hiányában, amely arra ösztönzi a stablecoin-kibocsátókat, hogy az Egyesült Államokban regisztráltassák és építsék ki üzleti tevékenységüket, a stablecoin-tevékenység kevésbé szilárd szabályokkal rendelkező országokba fog átmenni, csökkentve az amerikai felügyeletet és növelve a pénzügyi instabilitás kockázatát.

A tétlenség a dollár dominanciáját is veszélyeztetheti, ha a nem dollárhoz kötött stablecoinok teret nyernek a globális kereskedelemben és pénzügyekben.

Az USA vezető szerepe a stablecoinok szabályozásában a dollár stabilitásának és erejének biztosítását jelenti.

Amerika szövetségesei és ellenfelei versengenek egymással az olyan új fizetési rendszerek létrehozása terén, amelyek a világ többi része számára is mércét jelentenének. A kongresszusnak és a Trump-kormányzatnak gyorsan kell lépnie, hogy megteremtse az alapot az amerikai magánszektor számára ahhoz, hogy az vezető szerepet tölthessen be ezen kulcsfontosságú technológiák terén – és ezt oly módon kell megvalósítania, hogy azzal biztosítsa a stabilitást és a bizalmat, valamint összhangban legyen az USA nemzet- és gazdaságbiztonsági érdekeivel.

A digitális eszközök a 20. századi pénzügyi rendszereink átfogó korszerűsítését ígérik.

A stablecoinok integrálása a hagyományos pénzügyi piacokba a fizetési innováció új hullámát indíthatja el.

Úgy tűnik, a Trump-kormányzat és a jelenlegi kongresszus megértette, hogy a pénz és a pénzügyek digitális átalakulása elkerülhetetlen. Most gondoskodniuk kell a stablecoinok jövőjének alakításáról és biztonságuk garantálásáról, nehogy az előnyöket mások arassák le.

Copyright: Project Syndicate, 2025.

www.project-syndicate.org

Bill Dudley
A New York-i Federal Reserve Bank elnöke és vezérigazgatója volt 2009 és 2018 között. A Coinbase Global tanácsadó testületének tagja. A Swiss Bank UBS igazgatótanácsának tagja (nonexecutive director).

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

Zsidayval vágjuk a rendet a káoszba

Zsiday Viktorral próbáltunk meg rendet teremteni Trump fejében. De sikerült? Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, A

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet