Már meghallgatható a Portfolio Checklist február 24-i adása. Egy éve vált alacsony intenzitású konfliktusból nyílt háborúvá az orosz-ukrán szembenállás, amikor 2022. február 24-én Oroszország totális offenzívát indított Ukrajna ellen. Bár az ukránok sikeresen visszaverték az ország teljes elfoglalására tett orosz kísérletet, a légi támadások Ukrajna szinte teljes területén továbbra is mindennaposak, Kelet-Ukrajnában pedig ebben a pillanatban is véres harcok folynak. Az invázió első évfordulóján Vlagyimir Putyin keddi évértékelő beszédének elemzésén keresztül próbáljuk jobban megérteni, hogy pontosan mi is történik most Ukrajnában. A témáról Takácsy Dorka Oroszország-szakértőt, a Centre for Euro-Atlantic Integration and Democracy (CEID) külsős kutató munkatársát kérdeztük.
Két ellenség van: a háború és az infláció, őket kell legyőzni - mondta szombaton évértékelő beszédében Orbán Viktor miniszterelnök. Szerinte ha 2022 volt a rendszerváltozás óta a legnehezebb év, akkor 2023 lesz a legveszélyesebb. Új intézkedésként a miniszterelnök bejelentette, hogy májustól kedvezményes vármegyei és országos bérletet vezetnek be a tömegközlekedésben.
A szombat délután 3-kor várható miniszterelnöki évértékelő beszédet követően Orbán Viktor február 22-én, szerdán zárt körben ad politikai stratégiai helyzetértékelést.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A mai műsor első témája természetesen Orbán Viktor miniszterelnök szerdai nemzetközi sajtótájékoztatója volt, azon ugyanis számtalan gazdasági vonatkozású kérdés is előkerült. A miniszterelnök – más témák mellett – reagált Matolcsy György néhány héttel ezelőtt megfogalmazott, a kormány válságkezelési intézkedéseinek címzett kritikájára is. A sajtótájékoztatón elhangzottakat Hornyák Józseffel, a Portfolio makroelemzőjével értékeltük. Az adás második részében arról volt szó, hogy kialakította a Lakossági Állampapír Stratégiát 2022-re az Államadósság Kezelő Központ. Ennek egyik célja hogy a 2022-ben tapasztalt visszaesés után a lakossági állampapírok újból jelentős összegű finanszírozást biztosítsanak az államadósság-kezelés számára. A témáról Árgyelán Ágnest, a Portfolio Pénzügy rovatának elemzőjét kérdeztük.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist, lapunk munkanapokon megjelenő podcastjének szerdai adása. A mai műsor első részében a lakossági állampapírokról lesz szó, mivel három eddig is forgalomban lévő papírnak emelt a kamatán az Államadósság Kezelő Központ. Az új kamatokról, és arról, hogy ezek felveszik-e a versenyt a pénzromlás mértékével, Árgyelán Ágnest, a Portfolio Pénzügy rovatának elemzőjét kérdezzük. Az adás második részében Palkovics Máté, a Portfolio Globál rovatának elemzője számol be Ursula von der Leyen mai beszédének részleteiről. Az Európai Bizottság elnöke, az Európai Parlament előtt tartotta meg szokásos évértékelőjét, amiben szó volt Ukrajna jövőbeni támogatásáról, az energiaválság megoldási lehetőségeiről, és a jogállamisági feltételekről, ahol vélhetően Magyarországnak is üzent a bizottsági elnök.
Hivatalos, hogy február 12-én fogja megtartani évértékelő beszédét Orbán Viktor miniszterelnök, ami egybeesik az országgyűlési választás kampány hivatalos kezdetével is - írja a Magyar Nemzet.
Ha a koronavírus-járványhelyzet engedi, akkor február 12-én lehet Orbán Viktor évértékelője - értesült az ATV kormányközeli forrásoktól.
Minden rendelkezésünkre álló eszközzel meg fogjuk védeni az uniós költségvetést a jogállamiságot sértő lépések esetén, mert az EU jövőjéről van szó és ebben az erős elhatározásunkban soha nem fogunk meginogni – jelentette ki az Európai Parlament plenáris ülése előtti évértékelő beszédében Ursula von der Leyen. Az Európai Bizottság elnöke ezzel az EP-képviselők többségének bizonyára tetsző módon erős üzenetet küldött például Magyarország és Lengyelország felé is, hogy az uniós kifizetéseket az uniós alapértékek és a jogállamisági elvek betartása esetén fizeti csak ki a testület. Ursula von der Leyen utalt rá, hogy Lengyelország kapcsán a független bíróságokért továbbra is küzd a Bizottság elsősorban tárgyalások útján, de ha ez nem vezet eredményre, akkor a múlt heti példa alapján pénzbírság útján is. A Bizottság elnöke az egyórás beszédében új vakcinafelajánlást is bejelentett a külső harmadik országoknak, illetve több konkrét új cselekvési tervet, stratégiát is felvázolt. Így például jelezte, hogy év végéig egy új védelmi-biztonsági együttműködésre is javaslatot tesz a NATO-val egyeztetve. A számos új javaslatot, lépést ebben a külön cikkünkben írtuk meg.
Az idén a koronavírus-járvány miatt Orbán Viktor miniszterelnök nem tartja meg szokásos évértékelő beszédét - értesült a Népszava.
A Portfolio hagyományainak megfelelően a legnagyobb hazai biztosítók első számú vezetőit arra kértük év végén, értékeljék a mögöttünk álló esztendőt és adjanak előrejelzést 2021-re. Alábbi kérdéseinkre válaszoltak:
1. Hogy értékeli 2020-at saját biztosítója és a biztosítási piac szempontjából?
2. Mit tekint saját biztosítója és a szektor előtt álló legnagyobb kihívásnak 2021-re?
3. Mely termékek, szolgáltatások és innovációk területén hozhat növekedést, előrelépést 2021 saját biztosítójánál, illetve a biztosítási szektorban?
A koronavírus-válság, a törlesztési moratórium, a felgyorsult digitalizáció és a hitelprogramok éve volt 2020 a magyar bankszektorban, de vajon miről fog szólni 2021? A Portfolio ezúttal is megkérte a kilenc legnagyobb hazai bankcsoport első emberét, hogy értékeljék a mögöttünk hagyott évet és adjanak előrejelzést 2021-re. Alábbi kérdéseinkre válaszoltak a bankvezérek: 1. Hogy értékeli 2020-at saját bankja és a bankszektor szempontjából? 2. Mit tekint saját bankja és a szektor előtt álló legnagyobb kihívásnak 2021-re? 3. Mely termékek, szolgáltatások és innovációk területén hozhat növekedést, előrelépést 2021 saját bankjánál, illetve a bankszektorban?
Vasárnap délután tartotta szokásos évértékelő beszédét Orbán Viktor miniszterelnök. Több pontból álló klímavédelmi akciótervet hirdetett, többek között olcsó elektromos autók elterjedését fogja támogatni a kormány. A kormányfő új ígérete a gyermeket vállaló családoknak, hogy az anyáknak az első fél évben a fizetésük 100%-át kellene kapniuk, a mostani 70% helyett. Azt is előrevetítette, hogy 2020 a munkahelyek megőrzéséről fog szólni a magyar gazdaságban.
Donald Trump amerikai elnök kedden tartja meg évértékelő beszédét "az Unió állapotáról", amelynek több mint kétszáz évre visszanyúló hagyománya van az Egyesült Államokban.
Február 16-án tartja a Várkert Bazárban az újabb évértékelő beszédét Orbán Viktor miniszterelnök és „ismét nagy horderejű bejelentésekre készül, többek között újabb gazdaságvédelmi akcióterv és a családok megerősítését szolgáló intézkedések ismertetése várható” – tudta meg a Magyar Nemzet.
Vegyes tapasztalatokat osztott meg a fejlesztéspolitika 2019-es működéséről a Portfolio szokásos évértékelő felmérésének 8 szakmai résztvevője, de egyúttal többen bizakodásuknak adtak hangot, hogy 2020-ban tovább gyorsulhat a pályázati döntéshozatal, a panaszkezelés és a kifizetések is. Csaknem minden megszólaló rámutatott arra, hogy bár a 2014-2020-as ciklus végén járunk, az elakadó, bedőlő fejlesztésekből visszacsorgó támogatásokból még 2020-ban is több tízmilliárdnyi pályázati keret várható klasszikus eszközbeszerzési és telephely fejlesztési célokra. Nyilván ezeket fájdalmas pénzügyi döntések előzik meg mind a pályázók, mind a kiírók oldalán, de a szűkülő keretek miatt a 2021-2027-es ciklusra készülés is fájdalmas döntések sorozatával járhat. 2020-ban tehát mind a nyertes projektek gazdáinak, mind a fejlesztéspolitika tervezőinek egyszerre kell a mostani ciklus sikeres zárására és a következő keret megalapozott felhasználásának megtervezésére is koncentrálnia.
Vasárnap délután rég várt bejelentésekre számíthatunk a miniszterelnöktől, aki már hetekkel ezelőtt elárulta, hogy szokásos évértékelőjén ismerteti a demográfiai program részleteit. Ami biztosra vehető, hogy további családokat segítő lépések várhatók, melyek már az idén hatályba léphetnek.
Erre vár a fél ország.
Interjút adott a miniszterelnök.
Mégsem pályázik a szenátori székre Eric Trump felesége.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?