Rozsdaövezetek, pályaudvarok, klímaváltozás, parkolórendszer, közlekedés, megfizethető lakhatás, energiaellátás, de talán a legfontosabb, hogy mi lesz a jövője a rákosrendezői területnek. Többek között ezek azok a Budapest szempontjából kiemelt fontosságú kérdések, melyek a különböző szereplők között folyamatos viták tárgyát képezik. Egyezség és közös irány nélkül azonban rendkívül nehéz lesz a megvalósítás. Hogy az ellentétes vélemények közepette mi lehet a közös pont, illetve mik azok az aktuális, Budapestet is érintő kérdések, melyek mellett nem lehet válasz nélkül elmenni, arról a február 20-i Property Warm Up 2025 konferencián Vitézy Dávid, a tömegközlekedés és a városi mobilitás szakértője, a Fővárosi Közgyűlés tagja, valamint Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára vitatja meg gondolatait.
“A projektmenedzser maga a kapcsolat, ami lehetővé teszi, hogy különböző helyről érkező és különböző tudással rendelkező emberek közösen tudjanak működni” – mondta a Portfolio-nak Sághi Attila, aki az elmúlt években olyan kulturális beruházásokat irányított, mint a Liget Budapest Projekt, a Magyar Állami Operaház teljes körű felújítása és a Loi 9. - Magyarország Ház Brüsszelben. Az építész-projektmenedzsert a szakmai irányítás elemeiről, kihívásairól és az érdekelt felek igényeinek összehangolásáról kérdeztünk.
Az erőforrások hatékony felhasználását és az anyagok újrahasznosítását előtérbe helyező körforgásos, illetve a moduláris építészet nagy népszerűségnek örvend. Egy nemrégiben megvalósult hollandiai projekt is tükrözi ezt a trendet: egy fejlesztő cég 20 flexhome-ot, azaz moduláris elemekből álló épületet épített, és ezek a mobilházak szinte teljes egészében természetes, „bio-körforgásos” anyagokból, azaz biomasszából, például növényekből, fákból, gyümölcsökből és fűfélékből állnak - áll a Wavin közleményében.
A jövő évtől kötelező lesz a tervezői és a kivitelezői felelősségbiztosítás az építészeti-műszaki tevékenységet végzők számára.
Júliusban hirdették ki a Károli Gáspár Egyetem új épületegyüttesére kiírt nyílt tervpályázat győztesét, mostanra pedig az is kiderült, mennyiből valósulhat meg a komplexum. A ferencvárosi campusnak önmagában a tervezése is közel 4 milliárd forintba fog kerülni - írja a HVG.
Legalább nyolc ember meghalt és mintegy harminc ember megsérült pénteken, amikor leszakadt az újvidéki vasútállomás szerkezetének egy része.
A BIM-megoldások az új építési törvény állami beruházásokra vonatkozó előírása miatt egyre inkább fókuszba kerülnek. Mindez hatással van a Graphisoft építőipari szoftverfejlesztő cég működésére is, hiszen a vállalat Archicad központú platformja nagyban hozzájárul a papíralapú egyeztetés helyett a digitális folyamatok erősödéséhez, lehetővé téve a beruházások tervezési folyamatának teljes digitalizációját, valamint a felhőalapú tervezést az építészek és a szakági mérnökök között. Hogy miért volt szükség a frissítésre, mit jelent ez a gyakorlatban, mennyire terjedtek el a BIM megoldásai Magyarországon és a világ többi részén, illetve melyek a piac előtt álló legnagyobb kihívások, arról Csillag Dániellel, a Graphisoft CEO-jával beszélgettünk.
A Kossuth tér újjáépítése, a Puskás Aréna és a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér 2-es termináljának SkyCourt-ja is a Középülettervező Vállalat, azaz a KÖZTI Zrt. tervei alapján valósult meg. A vállalat a napokban ünnepelte 75. évfordulóját, melynek keretében egy ünnepségen ismertette legújabb projektjeit és a hazai építészetben betöltött szerepét.
Idén a korábbiaknál is nehezebb dolga volt a Prima Primissima Alapítvány kuratóriumának, rekordszámú jelölés érkezett hozzájuk a rangos, immár harmadik évtizedébe lépő elismerésre. A több mint 900 jelölést mérlegelve kiválasztották azt a 30 művészt, sportolót, újságírót, oktatót és tudóst, akik közül tízen vehetik majd át a Prima Primissimákat és húszan a Primákat megillető kisplasztikát és a vele járó, ettől az évtől jelentősen megemelt pénzdíjat december 6-án a Művészetek Palotájában tartandó gálán.
Magyarországon is egyre több a fenntarthatósági elveket figyelembe vevő lakó- és középület, melyek bemutatására most "Fenntartható épületburok" címmel építészeti pályázat indult - közölte a pályázatot kiíró Build-Communication.
Váratlanul meghalt Igor Kotelnyikov, az orosz védelmi minisztériumot behálózó korrupciós ügy egyik legfontosabb gyanúsítottja.
Kihirdették a Károli Gáspár Egyetem új épületegyüttesére kiírt nyílt tervpályázat győztesét, így egy lépéssel közelebb került a megvalósítás - közölte az egyetem, LinkedIn oldalán. A campus a IX. kerületben valósul meg.
Ha kulcsszavakban kell összefoglalnunk, 332 akadálymentesített, szuperkomfortos szoba, egy extravagáns étterem számos különleges, kaliforniai ihletésű fogással, egy skybar lenyűgöző kilátással, továbbá változatosan kihasználható konferencialétesítmények, korszerű fitneszterem, tágas magánparkoló és egyedi belsőépítészeti koncepciók jellemzik az ibis&TRIBE Budapest Stadium Hotelt, mely egyaránt lenyűgözi a helyben élőket és az utazókat.
Egy magyar mérnök-, tervező- és tanácsadó-iroda nyertes tervpályázata alapján újulhat meg a szicíliai kisváros, Mazzarino történelmi belvárosa. A 800 éves település történelmi belvárosát gyalogosbarát kialakítással, a gépjármű-közlekedés szabályozásával, a zöldfelületek és a közterületek innovatív megoldásaival újítják meg.
A 13. kerületben, a Váci út szomszédságában jön létre a Futureal-csoporthoz tartozó Cordia nagy ívű vegyes funkciójú fejlesztése. A Marina City a Meder utca és az Újpesti-öböl közötti területen, közvetlenül a folyóparton kap helyet. A beruházás méreteiben a Corvin Sétányhoz mérhető városfejlesztést jelent, ami a Duna mellett, 1,2 km hosszú partszakasszal, mindenki számára nyitott zöldterületekkel, okos megoldásokkal és könnyű megközelíthetőséggel valósul meg. A Portfolio a tervezési szakaszról kérdezte Kovács Gábort, a Cordia, és Radványi Gábort, a Futureal főépítészét.
Egy cégben egyesítette több évtizedes hazai és nemzetközi szakértelmét az építőipari digitalizációs eljárásokban és a stratégiai és urbanisztikai tervezésben egyedülálló szakemberek csapata, akik olyan meghatározó projekteken dolgoztak, mint a BudaPart BIM támogatása, az Országos Gyógyszerészeti- és Élelmezés-egészségügyi Intézet székházának tervezése, illetve Enying belvárosának megújulása. A DANU néven induló közös cég Dávida Eszter, Erős Tamás, Kádár Bálint, Pál Attila és Szemerey Samu vezetésével ötvözi az építészeti, várostervezési és digitális megoldásokat, teljes körű, integrált szolgáltatásokat nyújtva ügyfeleinek.
A népességváltozás 10 legnagyobb térségbeli vesztese között négy magyarországi régió is szerepel.
Fontos választás elé néz Németország.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.