A brazil infláció váratlanul megugrott novemberben, ami további kamatemeléseket vetít előre. Az IBGE statisztikai hivatal kedden közzétett adatai szerint a fogyasztói árak a vártnál nagyobb mértékben emelkedtek az elmúlt hónapban, ami megerősíti azokat a várakozásokat, hogy a központi bank folytatni fogja a monetáris szigorítást.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében arról az új lakhatási támogatási rendszerről volt szó, amelyet csütörtökön jelentett be Gulyás Gergely a Kormányinfón. Szóba került, hogy ez a csomag vajon képes lesz-e javítani a fiatalok lakhatási gondjain itthon. Vendégünk volt Futó Péter, a Portfolio ingatlanpiaci elemzője. A második részben azt elemeztük, hogy milyen drágulást hozhat a baromfihús piacán, ha uniós jogszabályi szintre emelkedik az a civil kezdeményezésként indult szabvány, amely szigorítaná az állatjóléti szabályokat. Erről Braunmüller Lajost, az Agrárszektor főszerkesztőjét kérdeztük.
Októberben a fogyasztói árak 3,2%-kal voltak magasabban Magyarországon, mint egy évvel korábban. A szakértők előzetesen arra számítottak, hogy a szeptemberi 3%-ról 3,5%-ra emelkedik az infláció, vagyis a várakozásoknál jóval kisebb mértékű volt a gyorsulás. Az év hátralévő részében további gyorsulásra számíthatunk, de a mai, vártnál jobb adat, illetve a forint jelentős gyengülése miatt ennek nagysága bizonytalan.
Az Európai Bizottság Mezőgazdasági Számviteli Adathálózata (FADN) és az Eurostat adatai szerint a legnagyobb és a legkisebb gazdaságok jövedelmi különbségei megduplázódtak Európában – számolt be a The Guardian.
A Subway gyorsétterem-lánc ellen csoportos keresetet nyújtottak be egy brooklyni szövetségi bíróságon. A vád szerint a cég durván félrevezeti a vásárlókat azzal, hogy a reklámokban szereplő szendvicseiben jóval több hús van, mint valójában.
Szeptemberben tovább mélyültek Kína deflációs problémái: a fogyasztói árak továbbra is lassan emelkednek, a gyári árak pedig a 24. egymást követő hónapban is csökkentek – derül ki a kínai Nemzeti Statisztikai Hivatal vasárnap közzétett adataiból. A legfrissebb adatok alapján a közelmúlt ösztönző intézkedései nem hozták meg a remélt fellendülést.
Elizabeth Warren és Madeleine Dean amerikai szenátorok levélben fordultak több nagy élelmiszeripari vállalat vezetőjéhez, kifogásolva a zsugorflációt és az alacsony társasági adófizetést. A politikusok szerint ezek a gyakorlatok tisztességtelenek a fogyasztókkal szemben és hozzájárulnak az inflációhoz - számolt be a Bakery and Snacks szakportál.
Románia a tojást és baromfihúst is felveszi azon élelmiszeripari termékek listájára, amelyeket csak importengedéllyel lehet behozni Ukrajnából - jelentette be szerdán Florin Barbu mezőgazdasági miniszter.
A globális élelmiszerárak drasztikus emelkedésének a veszélye fenyeget Brazília történetének legsúlyosabb aszálya miatt. Az ország mezőgazdasági termelése jelentősen visszaeshet, ami világszerte éreztetheti hatását, hiszen Brazília a világ egyik legnagyobb terményexportőre. A kávé-, cukor- és szójatermés mellett az Amazonas esőerdeje is veszélyben van, miközben az energiaellátás és a vízi szállítás is nehézségekbe ütközik - elemezte a Bloomberg.
Három éve először két százalék alá csökkent az éves infláció Németországban: a szövetségi statisztikai hivatal kedden közölt előzetes adatai szerint augusztusban 1,9 százalékos volt a fogyasztói árak átlagos emelkedése az egy évvel korábbihoz képest.
A norvég versenyfelügyelet jelentős bírságot szabott ki az ország három legnagyobb élelmiszer-üzletláncára a trösztellenes szabályok megsértése miatt. A hatóság közleménye szerint a büntetés összege 4,9 milliárd norvég korona (466 millió dollár), amely összhangban áll a versenyhatóság idei előzetes döntésével - írja a Reuters.
A vártnál nagyobb gyorsulást mutató júliusi inflációs adat kellemetlen meglepetést jelent, illetve az infláció szerkezete továbbra is aggasztó – ilyen megállapításokat fogalmaztak meg az elemzők a KSH által ma reggel közzétett júliusi inflációs adatok, illetve az MNB inflációs alapmutatóinak értékelése során. Úgy látják, hogy az MNB emiatt még inkább óvatos lehet egyelőre a kamatpolitika terén, és akár augusztusban meg is állhat a vágási sorozatban, illetve év végéig legfeljebb 1-2 vágás férhet bele jelen állás szerint. Az alábbiakban a négy elemzői kommentárt abc-sorrendben mutatjuk be.
A KSH júliusi inflációs adatai után kiadta saját gyorselemzését a folyamatokról a Magyar Nemzeti Bank. Ez azt mutatja, hogy mindhárom fő inflációs mutatóban gyorsulást látnak éves szinten, illetve mind a négy havi alapú inflációs mutató jóval gyorsabb volt, mint az előző évtized átlaga.
Váratlanul nagyot gyorsult az infláció Magyarországon, hiszen a Portfolio elemzői konszenzusában szereplő 3,9% helyett 4,1%-ra gyorsult éves alapon a pénzromlás üteme júliusban a KSH adatai szerint, a júniusban mért 3,7%-os ráta után. A jelek szerint a kötelező akciózás megszűnése után néhány árstopos termék ára kilőtt, de az üzemanyagoknál is érdemi drágulás alakult ki, az üdülési szolgáltatásoknál pedig nagyon jelentős volt az áremelkedés, ami a szolgáltatás inflációt is jócskán felfelé húzta. Az alapfolyamatokat jobban megragadó inflációs mutatók is érzékeltetik, hogy jelentős az infláció gyorsulása: az éves maginflációs mutató 4,7%-ra, a negyedéves évesített mutató szezonálisan kiigazítva 6,9%-ra ugrott. Utóbbira május előtt egy évig nem volt példa. Kérdés, hogy ilyen folyamatok mellett egyelőre haladhat-e tovább az MNB a kamatvágások útján, és ha igen, milyen gyakorisággal.
Júliusban kissé emelkedhetett az infláció a Portfolio által megkérdezett közgazdászok szerint, ám még így is az MNB toleranciasávjában maradhatott. Néhány szakértő azokban úgy véli, hogy a kötelező akciózás és a korábbi árstopos termékek árkorlátozásának eltörlése a jegybank 2-4%-os célsávja fölé lökhette az inflációt. Drágultak az üzemanyagok, de nőhettek az üdülési, a lakhatási, illetve egészségügyi szolgáltatások árai is. A szakértők úgy vélik, hogy a következő hónapokban emelkedhet a pénzromlás, az év végére pedig megközelítheti az 5%-ot.
Özönlenek a turisták Horvátországba, és azért, hogy ez így is maradjon, a turisztikai szolgáltatóknak ki kell tartaniuk 3 éve tartó árkorlátozásoknál – ezt üzente a horvát miniszterelnök a csütörtöki kormányülésen. Ez lehet az egyik titka annak, amit éppen ma reggeli cikkünkben jártunk körbe, miszerint Horvátország egyre kevésbé drága a magyaroknak, sőt.
Intenzív szakaszában van a háború.
Erős állítást tett az elemző.
Szankcionált személy lehetett a célpont.
Bevetették a "Sárkány leheletét"
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?