A német Baloldal (Die Linke) párt javaslatot terjesztett elő a német parlamentben, hogy vezessenek be árplafont a döner kebab árára, reagálva az infláció miatt emelkedő árakra Németország az egyik legnépszerűbb street foodjánál - írta meg a The Guardian.
Az előzetesen becsült 40 milliárd forint helyett végül 36 milliárd forintnál kevesebbet költött a kormány arra, hogy három kijelölt gazdasági szektorban a 200 euró/MWh feletti áramár szerződéseket kiegészítse – jelentette be szerda reggel az Energiaügyi Minisztérium a 10%-os spórolás tényét. A vállalatok áram- és gázbeszerzési szerződéseinek aktualitásairól és az ár kilátásokról részletesen szó lesz a Portfolio április 11-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján.
A Kreml Ukrajna elleni háborújának finanszírozását csökkenteni hivatott szankciós megállapodás a tengeri szállítású orosz olaj hordónkénti árának 60 dolláros felső határát szabta meg, ami 24 dollárral alacsonyabb az elmúlt 12 hónap átlagos piaci áránál. A legfrissebb adatok alapján azonban úgy tűnik, hogy bár az intézkedésnek valóban volt kedvezőtlen hatása az orosz költségvetésre nézve, de jelentős károkat is okozhatott: az úgynevezett "árnyékflotta", azaz a nehezen nyomon követhető kereskedők és hajózási vállalatok sokasága számára ugyanis jövedelmező üzletet hozott létre az új helyzet, és nem kizárt, hogy a háborút követően is a világ olajkereskedelmének meghatározó szereplőivé válnak az árnyékflotta hajói.
Nyugati tisztviselők információi és orosz exportadatok szerint Moszkva teljes egészében kijátssza az orosz olajra vonatkozó árplafont. Mára egyetlen hordónyi orosz olajat sem értékesítenek a 60 dolláros limit alatt – számolt be a Financial Times.
A minap végrehajtott 32 milliárd forintnyi átcsoportosítás a Rezsivédelmi Alapból azt a célt szolgálta, hogy idén július és december között több, mint ötezer cég legfeljebb 200 eurós áron juthasson hozzá a villamosenergiához – derült ki az Energiaügyi Minisztérium vasárnapi közleményéből.
A fix, vagy fixált áras áramszerződésben a nettó 200 euró feletti díjrészt 5 ezer vállalkozás helyett az állam téríti meg az energiakereskedőknek, automatikus lesz a változás az idei második félévben, és a többségi állami, vagy önkormányzati tulajdonú vállalkozásokra nem érvényes a kormányzati megsegítés – derült ki a hétfői Kormányinfón bejelentett intézkedés kormányrendeletéből. A gazdaságvédelmi akcióterv újabb lépéséről két minisztérium is kiadott közleményt, amelyeket egybeolvasva nem teljesen egyértelmű, hogy a megsegített cégeknek mit is kell kezdeniük az értékesítési áraikkal.
Sokkal szűkebb céges kört érint a kormány új támogatási programja, mint amekkora körben komoly bajt okoz a drága áramszerződésekbe való beragadás, ez pedig jól mutatja, hogy mennyire nincs pénz a magyar költségvetésben – ez a rövid mérlege a mai Kormányinfón elhangzott bejelentésnek.
Egyes alapvető élelmiszerek felső árkorlátjának önkéntes alkalmazásáról tárgyal a brit kormány a szupermarket-hálózatokkal a több mint négy évtizede nem mért ütemű élelmiszer-drágulás megfékezése végett.
Az Európai Unió legújabb javaslata szerint megtiltanák a kikötőkbe való belépést azon hajók számára, amelyek megpróbálják kijátszani az orosz olajra vonatkozó szankciókat – számolt be róla a Bloomberg.
Az Európai Bizottság közölte a tagállamokkal, hogy az orosz olaj hordónkénti 60 dolláros árplafonja hatékonynak bizonyult Moszkva bevételeinek csökkentését illetően, és fennakadást sem okozott a piacokon, így egyelőre változatlanul marad – írja a Bloomberg.
Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes pénteken bejelentette, hogy az újabb bevezetését követően Oroszország azt tervezi, hogy márciusban önkéntesen napi 500 ezer hordóval, azaz a kitermelés mintegy 5 százalékával csökkenti az olajkitermelést - írja a Reuters.
Az orosz kormány tegnap megtiltotta a hazai olajexportőröknek és a vámszerveknek, hogy betartsák a nyugatiak által az orosz nyersolajra előírt árplafonokat. Az intézkedés Vlagyimir Putyin elnök december 27-i rendeletének a következő lépéseként értelmezhető, akkor ugyanis február elsejétől öt hónapon át megtiltotta a nyersolaj és olajtermékek szállítását az árplafont betartó nemzetek irányába.
Ukrajna külügyminisztere csütörtökön kijelentette, hogy ideje felülvizsgálni az orosz tengeri olajra kivetett hordónkénti 60 dolláros árplafont, arra hivatkozva, hogy az orosz uráli olajtermék jelenlegi piaci ára nem éri el ezt a szintet.
Oroszország akár 5-7 százalékkal is csökkentheti olajtermelését 2023 elején, ezzel reagálva a nyersolajra és a finomított termékekre vonatkozó árplafon bevezetésére, emellett pedig a barátságtalannak ítélt, szankciókat támogató országok számára is leállíthatja az értékesítést - mondta Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes pénteken egy orosz állami televízióban.
Zbynek Stanjura pénzügyminiszter, valamint Jozef Síkela ipari és kereskedelmi miniszter szerdán Prágában a kormányülés előtti közös sajtótájékoztatón ismertette, hogy az ársapka bevezetése a nagy csehországi cégek számára olyan intézkedés, amely bebiztosítja a cseh ipar nemzetközi versenyképességét. A cégeknek nyújtott kormánytámogatás mértéke megegyezik a más európai uniós tagállamokban bevezetett támogatásokkal - közölték.
Interjút adott az árplafon eltörlése és az extraprofit-adó emelése után a Telexnek Hernádi Zsolt. A Mol vezérigazgatója többek között elmondta, hogy hetek kellenek ahhoz, hogy ismét a megszokott szinten legyen hazánkban az üzemanyag elérhetősége, ez egyébként egybecseng Bujdos Eszter, a Holtankoljak.hu ügyvezetőjének vélekedésével is. Hernádi szerint bár az árplafon egy átmenetileg szükséges intézkedés volt a kormány részéről, de a problémák kialakulása miatt lépni kellett. A cégvezér a Barátság kőolajvezetékről, az orosz olajtermékekre vonatkozó szankciókról és a százhalombattai finomítót érintő fejleményekről is beszélt.
Francia tisztségviselő nyilatkozott.
Hálózati orvostudományról, Amerikáról, és nagy tervekről beszélgettünk Barabási Albert-Lászlóval. Exkluzív interjú.
Begyorsult az emelkedés, majd hamar elfogyott a lendület.
Meghalt az új betegség első fertőzöttje.
A 2025-ös kilátásokról beszélgettünk.
Orbók Ilona luxusipari szakértővel beszélgettünk.
Alapvetően jó világ jöhet.