„A következő hosszú távú költségvetés erősíti majd közös látomásunkat az Unió jövőjéről. Közös prioritásainkat konkrét cselekvésbe foglalja, amely milliók életét javítja meg. Ezért hívjuk fel minden európait, hogy mondjanak véleményt a nyilvános konzultációkon, a polgári panelen vagy a részvételi platformon keresztül” – mondta Ursula von der Leyen az új tervek kapcsán.
Mint ismertették, a költségvetési reformok célja, hogy az EU költségvetése egyszerűbbé, rugalmasabbá és célzottabbá váljon, maximálisan kihasználva minden eurót.
A reformok magukban foglalják egy új Versenyképességi Alap létrehozását, amely stratégiai szektorokat és kritikus technológiákat támogat, valamint a külső akciók finanszírozásának átalakítását, hogy jobban illeszkedjen az EU külpolitikai érdekeihez.
Az új költségvetési keret kialakításához az Európai Bizottság nyilvános konzultációt indított, amelyben minden érintett fél és polgár kifejtheti véleményét.
A konzultációk során a résztvevők javaslatot tehetnek a költségvetési prioritásokra és a támogatandó politikákra. A konzultációk mellett egy polgári panel is működik, ahol 150 európai polgár vitázhat és konkrét javaslatokat tehet az új költségvetésre.
A költségvetési reformok mellett az Európai Bizottság egy sor egyszerűsítési intézkedést is bevezet, hogy az EU szabályok gyakorlati alkalmazása könnyebbé váljon, és csökkentsék az adminisztratív terheket. Ezek az intézkedések magukban foglalják a fenntartható pénzügyi beszámolók, a fenntarthatósági kötelezettségvállalás és a taxonómia területén történő egyszerűsítéseket, valamint az ipari dekarbonizációs gyorsító törvényben szereplő engedélyezési, autorizációs és beszámolói követelmények egyszerűsítését.
Az EU költségvetése a mezőgazdasági politika és más, a gazdákat érintő területek egyszerűsítésére is fókuszál majd, hogy csökkentsék a bonyolultság és adminisztratív terhek forrásait. Ezek mellett további egyszerűsítési javaslatok is szóba kerülhetnek, beleértve a védelmi területen történő egyszerűsítéseket is, hogy elérjék a befektetési célokat, amelyeket a fehér könyv fogalmaz meg, és hogy az innovatív vállalkozások fellendülhessenek.
A költségvetési reformok keretében az Európai Bizottság bevezeti a Versenyképességi Iránytűt, amely a fenntartható növekedési erőfeszítéseket irányítja majd. Az EU Start-up és Scale-up Stratégia segítségével a vállalkozók jobb hozzáféréshez jutnak majd tőkéhez, míg a Tiszta Ipari Megállapodás a dekarbonizáció és versenyképesség terén történő együttműködés középpontjában áll majd, és útmutatást ad a 2040-re tervezett 90%-os kibocsátáscsökkentési cél eléréséhez.
Az új költségvetési keret célja, hogy az EU költségvetése modernizált bevételekre támaszkodjon, hogy biztosítsa a közös prioritások finanszírozását.
Az Európai Bizottság szerint a testület 2025-ös munkaprogramja is hozzájárul majd az EU versenyképességének és biztonságának erősítéséhez. A program célja, hogy az EU szabályok gyakorlati alkalmazása egyszerűbbé váljon, és csökkentsék az adminisztratív terheket, valamint hogy az EU versenyképességét és ellenállóképességét erősítsék. A program magában foglalja a fenntartható jólét és versenyképesség, a védelem és biztonság, a társadalom megerősítése, az életminőség fenntartása, a demokrácia védelme és az értékek megőrzése, valamint a globális Európa területén történő intézkedéseket.
Az új költségvetési keret és a versenyképességi reformok célja, hogy az EU erősebbé és ellenállóbbá váljon a jövőbeli kihívásokkal szemben. Ezek az intézkedések hozzájárulnak majd ahhoz, hogy az EU polgárai, vállalkozásai és régiói jobb helyzetben legyenek a globális versenyben, és hogy az EU biztonsága és gazdasági ellenállóképessége erősödjön.
Címlapkép forrása: EU