Új tanácsadó testület segíti az atomenergia fenntartható alkalmazását az ellátásbiztonság érdekében Lantos Csaba energiaügyi miniszter kezdeményezésére. A Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület célja, hogy a Paksi Atomerőmű környezet- és vízvédelmi szempontokat figyelembe véve biztosítsa a hazai fogyasztók zavartalan energiaellátását - közölte az Energiaügyi Minisztérium Facebook posztjában.
"Nagyon reális forgatókönyv", hogy az orosz gázszállítás januártól leáll Moldova szakadár régiójába, miután a jelenlegi tranzitszerződés Ukrajnával az év végén lejár - jelezte szerdán Viktor Parlicov moldovai energiaügyi miniszter, miután hétfőn Gazprom vezérével tárgyalt Szentpéterváron. Még nem zárható ki, hogy az utolsó pillanatban megszületik az orosz-ukrán tranzitról az alku, de ha leállna a gázszállítás a Dnyeszteren túli területre, akkor egy nagy áramtermelő erőmű helyzete is kritikussá válna, ami a moldovai áramvásárlási lehetőségeket is veszélybe sodorná.
A francia áramexport idén rekordot dönthet, miközben az ország energiaellátása stabilnak ígérkezik a téli hónapokra. Az atomenergia-termelés helyreállása és a kedvező időjárási viszonyok hozzájárultak az energiaárak csökkenéséhez, ami enyhítheti a 2022-es válság hatásait.
A múlt heti rali után ma is jelentősen emelkedik az európai gázára, ezzel a jegyzés egy éves csúcs közelébe került.
Legalább tízéves mélypontra zuhant tegnap Németországban a szélerőművek áramtermelése. A kontinens nagy részén az elmúlt napokban szélcsendes, borongós idő volt, és emiatt lőttek ki az esti órákra az áramárak.
Friss számokat közölt a lakossági Napenergia Plusz Program állásáról csütörtökön reggel a Facebook-oldalán az Energiaügyi Minisztérium, így kiderült, hogy mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez.
Alacsonyabb CO2-kibocsátás, az importált fosszilis tüzelőanyagoktól való függőség enyhülése, a nagykereskedelmi villamosenergia-árak és áringadozások, illetve a rendszer összköltségének csökkenése jellemezné az európai villamosenergia-rendszert, miközben a napenergia piaci értéke is emelkedne, ha a jövőben létrehozandó naperőművek jó részét a jelenleg egyeduralkodó déli tájolás helyett kelet-nyugati tájolású kétoldalú, függőleges napelemekkel telepítenék egy kutatás szerint.
Az elmúlt hónapokban két nagyon fontos fejlemény volt a globális energiapiacon, ami számomra egy fontos irányváltást mutat. Az egyik ilyen Kína döntése – az ország a nehézgépjárművek jelentős részét cseppfolyós földgáz meghajtásra kívánja átalakítani, míg a könnyű gépjárművek esetében az elektromos meghajtás térnyerése látszik nyerő stratégiának, szintén a központi kínai kommunista párt irányítás óhajának megfelelően. Ez a döntés, különösen a nehézgépjárművek esetén, a cseppfolyós földgáz iránti kereslet növekedését, illetve a kőolaj kínai fogyasztásának csökkenését okozza. A másik érdekes fejlemény az amerikai IT szektor választása: a Google és a Microsoft is a nukleáris energia mellett döntött, amikor szervereik hosszútávú energiaellátása mellett tették le a voksukat. Ez pedig önmagában egy fontos lépés lehet, mert az adatközpontok egyre nagyobb hányadát teszik ki az amerikai áramfogyasztásnak. Ha hihetünk az előrejelzéseknek, az amerikai elektromos áramfogyasztás 8% és 20% közti része jöhet a szerverközpontok felől 2030-ra, amit a mesterséges intelligencia keresések hajtanak különösen. Ez az adat tavaly mindössze 3% volt, vagyis jelentős növekedés lehet az amerikai áramfogyasztásban a Google és társainak köszönhetően.
Egy váratlan műszaki hibából eredő kilenc napos teljes leállítás után hétfőn reggel elkezdték felterhelni a Paksi Atomerőmű hármas blokkját – vette észre a Portfolio.
Az elmúlt hetekben meghaladta Magyarországon a nyáron valaha mért legmagasabb áramfogyasztási csúcsot a naperőművek beépített teljesítőképessége, ami óriási változást jelent a villamosenergia rendszerben, és ez még csak a kezdet – derül ki a Portfolio átfogó elemzéséből. A magyarországi naperőmű forradalom világviszonylatban is az élbolyba helyez minket két lényeges mutatóban, és mindez egyúttal hatalmas kihívásokat is okoz a rendszer egyensúlyban tartása során.
A hármas blokknál történt szombati váratlan műszaki meghibásodás után – ami miatt azóta is teljesen áll a blokk - kedden kora délután a Paksi Atomerőmű egyes blokkján is váratlan hiba alakult ki: „védelmi működés történt”, és ezért 50%-ra csökkent a blokk teljesítménye.
Már több, mint két napja áll a Paksi Atomerőmű hármas blokkja műszaki meghibásodás miatt, és várhatóan csak szerdán délelőttre tudják kijavítani a problémát.
Ma hajnali 3 óra 3 perckor "az MVM Paksi Atomerőmű 2. blokkján műszaki berendezés meghibásodása miatt 250 MW teljesítménykiesés történt", azaz kiesett a blokk teljesítményének a fele – jelentette be pénteken reggel az atomerőmű.
Az Európai Bizottság 160 millió euró támogatást nyújt a lefoglalt orosz vagyonok kamatából a súlyos állapotban lévő ukrán villamosenergia rendszer segítésére a téli felkészülés érdekében – jelentette be csütörtökön Ursula von der Leyen bizottsági elnök. Ezt a Nemzetközi Energia Ügynökség vezetőjével közös sajtótájékoztatón mondta Brüsszelben; az esemény során Fatih Birol ismertette az elképesztően nagy energetikai veszteségeket, és azt jelezte: a szomszédos uniós országoknak, köztük Magyarországnak, még több áram exportjával kellene segítenie Ukrajnát és Moldovát. Az IEA friss elemzéséről bővebben itt írtunk. A régiós ellátásbiztonsági és energiakereskedelmi kérdésekről is szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyről további részletek itt érhetők el.
Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára Facebook-oldalán közölte, az atomerőmű és a vízügy szakemberei teljeskörűen felkészültek az árhullám érkezésére.
A gazdasági semlegesség egyik pillére az, hogy 2032-re nagyjából önellátó lesz Magyarország az energiafogyasztás terén – rögzítette Orbán Viktor kormányfő a hétvégi kötcsei piknikről megjelent rövid videóban. Meglátásunk szerint ezzel arra utalt, hogy addigra számít a Paks II. projekt befejezésére, amellyel a villamosenergia piacon éves szinten akár nulla százalék közelébe is csökkenhet a nettó importunk; az olaj- és gázellátás terén ugyanis ez nem reális belátható időn belül. Ezekről a témákról, illetve a Paks II. projekt menetrendjéről is részletesen szó lesz a Portfolio október 10-i Energy Investment Forum konferenciáján, amelyen Jákli Gergely, a Paks II. vezérigazgatója is részt vesz.
Martí Zoltán kérdezte a kormányfőt.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Végső megoldás: atombomba?
A Szilícium-völgy legnagyobb vállalatai fognának össze.
Szomorú módja ez egy karrier lezárásának.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?