London közölte azt is, hogy a jövőben kitilthatják Nagy-Britanniából azokat a magas beosztású tisztségviselőket vagy befolyásos személyiségeket, akik szoros kapcsolatot tartanak fenn az orosz kormánnyal.
A brit külügyi tárca tájékoztatása szerint a brit kormány 107 új szankcióintézkedést fogadott el mindenekelőtt az orosz hadigépezet beszállítói hálózatával, az ukrajnai háborút finanszírozó pénzforrásokkal, illetve a háborún nyerészkedő "és a Kreml számára profitot termelő kleptokratákkal szemben".
A szankciók mások mellett olyan cégeket érintenek, amelyek szerszámgépeket, elektronikai berendezéseket, illetve hadicélokra is felhasználható termékeket gyártanak vagy szállítanak Oroszországnak.
A hétfőn bejelentett büntetőintézkedések célpontjai között szerepelnek közép-ázsiai, török, thaiföldi, indiai és kínai székhelyű vállalatok.
A londoni külügyi tárca hangsúlyozza, hogy Kína szállítja az orosz fegyveres erőknek a legtöbb kritikus fontosságú terméket.
A brit szankcióintézkedések No Kvang Csol észak-koreai védelmi miniszterre, valamint az észak-koreai fegyveres erők több tábornokára és magas beosztású tisztviselőjére is kiterjednek, akiknek szerepük volt abban, hogy Észak-Korea több mint 11 ezer katonát vezényelt Oroszországba.
A brit külügyminisztérium megfogalmazása szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök ágyútölteléknek használja az észak-koreai katonákat, akik közül eddig több mint négyezren estek el vagy sebesültek meg a hadműveletekben.
Nagy-Britannia mindemellett kiterjesztette az orosz "árnyékflottával" - vagyis a nemzetközi szankciók kikerülésével nyersanyagokat szállító orosz hajókkal - szembeni intézkedéseket is.
A londoni külügyi tárca hétfői tájékoztatása szerint a brit kormány újabb negyven ilyen hajóra érvényesített szankciókat. Ezek a hajók csak az elmúlt hat hónapban több mint 5 milliárd dollár értékű orosz nyersolajat és olajterméket szállítottak - áll a minisztérium ismertetésében.
A tárca szerint a hétfői intézkedéssel együtt a brit szankciók immár 133 orosz olajszállító tartályhajóra terjednek ki. Az ismertetés hangsúlyozza, hogy egyetlen más európai ország sem szankcionálta az orosz árnyékflotta ennyi hajóját.
A londoni belügyminisztérium ugyancsak hétfői tájékoztatása szerint a brit kormány kitilthatja Nagy-Britanniából azokat a magas beosztású tisztségviselőket vagy befolyásos személyiségeket, akik szoros kapcsolatot tartanak fenn az orosz kormánnyal.
A beutazási tilalom a tervek szerint kiterjed mindazokra, akik jelentős támogatást nyújtanak az orosz államnak, befolyásos státusukat vagy vagyonukat az orosz állam segítségével érték el, és bejáratosak az orosz kormány legmagasabb köreihez.
A brit belügyi tárca megfogalmazása szerint olyan személyekről van szó, akiket az orosz állam eszközként használhat fel az agresszió folytatásához és kiterjesztéséhez.
Dan Jarvis, a belügyminisztérium nemzetbiztonsági államtitkára a tájékoztatáshoz fűzött nyilatkozatában úgy fogalmazott: a tervezett intézkedések azt az üzenetet közvetítik, hogy "Putyin barátait nem látják szívesen Nagy-Britanniában".
Címlapkép forrása: Portfolio