A hágai közleményben emlékeztettek arra is, hogy az Eurojust már 2022 márciusa óta aktívan részt vesz az uniós jegyzékbe vett orosz és fehérorosz oligarchákkal szembeni szankciók hatékony végrehajtásának biztosítására létrehozott nemzetközi csoport munkájában.
Az ukrán főügyészséggel együtt az Eurojust felügyeli az ukrajnai háborúval kapcsolatos elszámoltathatósággal foglalkozó munkacsoport munkáját is, célja a nemzetközi büntetőügyek okozta kihívások azonosítása és közös megoldások javaslata - írták.
A közlemény szerint az ukrajnai háború kitörése után, az országban a feltételezések szerint elkövetett háborús bűnök kivizsgálására - az Eurojust támogatásával - létrejött közös nyomozócsoport (JIT) ez idáig négyezer tanút hallgatott meg, az ukrán hatóságok által saját területükön lefolytatott több mint 40 ezer kihallgatás mellett. A nyomozócsoportot Ukrajna mellett Litvánia, Lengyelország, Észtország, Lettország, Szlovákia, Románia, a Nemzetközi Büntetőbíróság, az Europol, valamint az Egyesült Államok részvételével hozták létre.
A litván ügyészség hat gyanúsított ellen indított eljárást annak távollétében, az ukrán főügyészség pedig elfogatóparancsot adott ki egy gyanúsított elleni háborús bűncselekmények miatt - írta az Eurojust a csoport eddigi munkásságát ismertetve.
Az Ukrajna elleni agresszió bűntettével kapcsolatos büntetőeljárás alá vonás céljából 2023 júliusában létrehozott nemzetközi központ (ICPA) a közlemény szerint jelentős előrelépést tett arra, hogy támogassa egy esetleges különleges törvényszék vagy más joghatóság jövőbeli ügyészi hivatalának létrehozását. Az ICPA továbbra is biztosítja a katonai és politikai vezetés legmagasabb szintjén lévőkre vonatkozó bizonyítékok gyűjtését és előzetes elemzését - hívták fel a figyelmet. A nyomozati erőfeszítéseket nem korlátozzák az egyének hivatalos pozíciói - emelték ki.
Mivel az ukrajnai háború folytatódásával egyre több bizonyíték lát napvilágot, az ICPA aktívan nyomoz - tették hozzá.
2023 februárja óta működik a nemzetközi bűncselekményekkel kapcsolatos bűnügyi bizonyítékok alapadatbázisa (CICED) is, amely - mint emlékeztettek - megőrzi, elemzi és tárolja az alapvető nemzetközi bűncselekményekre vonatkozó bizonyítékokat.
A bázisban ez idáig 16 ország hozzájárulása által több mint 3700 bizonyítékot gyűjtöttek be.
Közleményt adott ki az évfordulón az Európai Unió szintén hágai székhelyű, a rendőrségi együttműködéssel foglalkozó szervezete, az Europol is. Ebben azt írták: három évvel Oroszország ukrajnai inváziója után fokozták a szankciókkal sújtott emberekkel és szervezetekkel kapcsolatos pénzeszközök felkutatására irányuló nemzetközi erőfeszítéseket.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio